Sağlık

Akciğer kanseri taraması, uzun süreli sağkalımı önemli ölçüde artırır

Akciğer kanseri taraması, uzun süreli sağkalımı önemli ölçüde artırır

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, akciğer kanseri taramasının önemli ve basit bir teşhis testi olduğunu söylüyor. Weedezign/Getty Images
  • Araştırmacılar, erken taramanın 5 yıllık akciğer kanseri sağkalımını önemli ölçüde iyileştirdiğini söylüyor.
  • Ancak uzmanlar, akciğer kanseri riski daha yüksek olan birçok kişinin erken tarama yaptırmadığı konusunda uyarıyor.
  • Sıvı biyopsiler gibi yeni testlerin akciğer kanseri taramasını kolaylaştırdığını ekliyorlar.

Akciğer kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’nde hem erkekler hem de kadınlar için kanser ölümlerinin önde gelen nedeni olmaya devam ediyor.

fiyatlar azalan Amerikan Kanser Derneği’ne göre Amerika Birleşik Devletleri’nde daha az sigara içilmesi, küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisindeki gelişmeler ve daha erken tarama nedeniyle.

Bu düşüşe rağmen, Ulusal Kanser Enstitüsü’nün SEER veri tabanı, ortalama akciğer kanserinin 5 yaşında olduğunu bildiriyor. hayatta kalma oranı yaklaşık %23’tür.

Hayatta kalma oranının hala bu kadar düşük olmasının büyük bir nedeni, çoğu insanın hala taranmamış olmasıdır.

Amerikan Akciğer Derneği’ne göre, akciğer kanserlerinin sadece %16’sı, tedavisi daha kolay olan erken bir aşamada teşhis ediliyor. Akciğer kanseri olan kişilerin yarısından fazlası teşhis konulduktan sonraki bir yıl içinde ölüyor.

Şu anda, akciğer kanseri için önerilen tek tarama testi düşük doz bilgisayarlı tomografidir (düşük doz BT taraması veya LDCT olarak da adlandırılır).

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, çok sigara içen, halen sigara içen veya son 15 yıl içinde bırakmış olan 50 ila 80 yaş arası kişiler için LDCT ile yıllık tarama yapılmasını önermektedir.

Akciğer kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Bugün Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) yıllık toplantısında sunulan 20 yıllık uluslararası bir araştırmaya göre, düşük doz BT taramasıyla erken evre akciğer kanseri teşhisi uzun süreli sağkalımı önemli ölçüde artırıyor.

doktor New York’taki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’nda radyoloji profesörü ve Erken Akciğer ve Kardiyak Eylem Programı direktörü ve çalışmanın baş yazarı Claudia Henschke, Healthline’a şunları söyledi: “Bunu yapan insanlar taranır ve erken Kanserleri tanır. hayatta kalma şansı çok daha yüksek.”

OKU  Esrarın yasallaştırılması, uyuşturucu kullanımındaki artışla ilişkilendirilmemiştir.

Henschke, henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan çalışmanın ana sonucunun, bu çalışma katılımcılarının uzun bir süre sonra bile akciğer kanserinden ölmemesi olduğunu söyledi.

Tarama sürecinin nispeten basit olduğunu kaydetti.

“Tarayıcıya gir, sokak kıyafetlerinle kal, tek nefeste nefesini tut. Bu kadar kolay,” dedi Henschke. “Radyasyon dozu, bir mamogram veya daha azdır ve insanlar uzun yıllardır mamografi çekmektedir.”

Diğer akciğer kanseri tarama seçenekleri

Artık akciğer kanseri taraması için, vücutta kanser olup olmadığını doktorlara söyleyebilen kandaki biyobelirteçleri tanımlayan kan testleri olan sıvı biyopsiler de dahil olmak üzere başka seçenekler var.

Sıvı biyopsi ve kanser taraması konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan IVBH’nin kurucusu ve CEO’su Marty Keizer, daha az invaziv akciğer kanseri taramasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Keiser, “Fikir, akciğer kanserini tespit etmeyi daha kolay ve daha doğru hale getirmek ve bu hastaları hastalık aşamasında çok daha erken kanıta dayalı görüntüleme yollarına sokmak.” Dedi.

“Testlerimizin hem son derece doğru hem de gerçekleştirilmesi kolay olması, ancak aynı zamanda mevcut bakım standartlarını tamamlaması ve iyileştirmesi – zaman, maliyet, risk ve stresi ortadan kaldırması ve klinik bir ortamda hasta sonuçlarını iyileştirmesi çok önemlidir” diye ekledi.

Akciğer kanseri için Grail Galleri testi

doktor Jeff Ventstrom, Galleri çoklu kanser sıvı biyopsi testi artık tüketicilere sunulan GRAIL’in tıbbi direktörüdür.

Kana dayalı çoklu kanser tarama testi (MCED) olan Venstrom, görüntüleme tabanlı tamamlayıcı incelemeler olarak akciğer kanserinin görüntülemeden saklanabileceğini ve genellikle agresif olduğunu, bunun da doğal tarihinin erken dönemlerinde kan dolaşımına DNA saçmasına neden olduğunu biliyoruz” dedi. Akciğer kanseri tarama yöntemleri.

Ventstrom, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu dolaşımdaki tümör DNA’sını arayan Galleri gibi MCED testleri, daha fazla kanseri daha erken bulmak için mevcut düşük doz BT taramasını tamamlama sözü veriyor” dedi.

OKU  Sızdıran bağırsak astım riskini nasıl etkileyebilir?

“Kan bazlı MCED testi ayrıca radyasyona maruz kalmayı da önler ve görüntülemeye erişimin sınırlı olduğu kırsal topluluklarda yaşayanlar da dahil olmak üzere daha fazla insan için daha erişilebilir olabilir” diye ekledi.

Akciğer kanserinde likit biyopsi için ileri klinik deneyler

Şu anda akciğer kanseri ve diğer birkaç kanser için likit biyopsisini geliştiren bir likit biyopsi şirketi olan Guardant, akciğer kanseri planlarını Ocak ayında büyük, odaklanmış, kan taramalı bir akciğer kanseri denemesiyle ilerletti.

“Yüksek riskli sigara içenler için bu çalışmaya 9.000 kişiyi kaydetmeyi planlıyoruz” diyor Dr. Craig Eagle, Guardant’ın Baş Tıbbi Görevlisi. “Nihayetinde amaç, bir test sağlamak ve düzenleyici çalışmalardan elde edilen verileri kullanmaktır.”

doktor California San Diego Üniversitesi’nde kanser araştırmalarından sorumlu rektör yardımcısı Scott Lippman, Healthline’a akciğer kanserinin erken teşhisine yönelik araştırmaların umut verici olduğunu söyledi.

“Hepimiz bu kanser tarama testlerinin işe yaramasını istiyoruz. Ancak bunu büyük, randomize deneylerle kanıtlamamız gerekiyor” dedi. “Standart kullanım için onaylanmak için, yararın bilinen zarardan daha ağır bastığının gösterilmesi gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir