Sağlık

Akıllı telefonunuza alerjiniz mi var? Çalışma, alerjenlerle kaplı olduğunu gösteriyor

Akıllı telefonunuza alerjiniz mi var? Çalışma, alerjenlerle kaplı olduğunu gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Yeni bir araştırma, akıllı telefonların alerjenler gibi çevresel tehlikeler barındırdığını ve düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini gösteriyor. Eldad Carin/Stocksy
 • Yeni bir çalışma, akıllı telefonların evcil hayvan kepeği ve mantar gibi alerjenlere ev sahipliği yaptığını gösteriyor.
 • Araştırmacılar, ciddi reaksiyon riskini en aza indirmek için alerjisi veya astımı olan kişilerin telefonlarını düzenli olarak temizlemeleri gerektiğini söylüyor.
 • Araştırmacılar ayrıca akıllı telefonunuzu temizlemenin bazı etkili yollarını buldular.

2016 raporuna göre, insanlar akıllı telefonlarına günde 2.600’den fazla dokunuyor. Alerjiye yatkınsanız veya astımla yaşıyorsanız, akıllı telefonunuz sizi hasta ediyor olabilir.

Bu, Louisville, Kentucky’deki Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’nin (ACAAI) yıllık bilimsel toplantısında bu hafta sunulan yeni bir araştırmaya göre.

Simüle edilmiş akıllı telefon modellerini kullanan çalışma, yüksek seviyelerde kedi ve köpek alerjeni de gösterdi. β-D-glukanlar (BDG) ve endotoksin. BDG mantar hücre duvarlarında bulunur ve endotoksinler çevrede bulunan bakteriyel toksinlerdir.

Boston Çocuk Hastanesi’nde kıdemli, araştırma stajyeri ve çalışmanın baş yazarı olan Hana Ruran, “Akıllı telefonlar yüksek ve değişken seviyelerde BDG ve endotoksin gösterdi ve evcil hayvan sahiplerinin sahip olduğu akıllı telefonlarda kedi ve köpek alerjenleri bulundu,” dedi. bir basın bülteninde.

Araştırmacılar, alerjisi veya astımı olan kişilerin, alerji veya astım tetikleyicileri riskini azaltmak için akıllı telefonlarını sık sık temizlemeleri gerektiği sonucuna vardı.

Cep Telefonunuza Gerçekten Alerjik Olabilir misiniz?

doktor Amerikan Akciğer Derneği’nin ulusal gönüllü tıbbi sözcüsü Payel Gupta, Healthline’a alerjenlerin saç, giysi ve ayakkabılar dahil her yerde bulunduğunu söyledi, bu nedenle akıllı telefonlarımızda da yaşamaları mantıklı.

Evcil hayvan tüylerinde bulunan kedi ve köpek alerjenleri bile herhangi bir yüzeye yapışabilir.

Gupta, “Telefonunuza dokunup ardından gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, alerjenler burnunuza, solunum yollarınıza veya gözlerinizin iç kısmına girebilir” dedi.

Ayrıca gözdeki veya solunum yollarındaki alerjenler histamin salınımına neden olabilir ve alerji semptomlarına neden olabilir.

OKU  Yaz Saati Uygulaması Neden Kendinizi Berbat Hisseder?

“Telefonlarımız bizimle her yere gidiyor, onları her türlü yüzeye koyuyoruz, [and] her türlü enkazı biriktiriyorlar” dedi. William B. Miller, Jr., bulaşıcı bir hastalık uzmanı, evrimsel biyolog ve Bioverse: How the Cellular World Contents the Secrets to Life’s Biggest Questions to Healthline’ın yazarı.

Akıllı telefonunuzu temizlemenin en iyi yolu nedir?

Çoğu alerjenden kaçınılamazken, akıllı telefonunuzu temizleyerek alerji veya astım tetikleyici riskinizi azaltabilirsiniz.

BDG ve endotoksinin azaltılmasında farklı deterjanların etkinliğini belirlemek için çalışmada aşağıdaki kimyasallar kullanıldı:

 • Elektrostatik Bezler
 • izopropil alkol
 • Kloroksu ağartmayın
 • klorheksidin
 • setilpiridinyum
 • Benzil benzoat
 • tanenli mendil

Araştırmacılar ayrıca herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmayan bir kontrol grubu belirlediler.

Bir basın açıklamasına göre, araştırmacılar, akıllı telefonlardaki kedi ve köpek alerjenlerini azaltmada klorheksidin ve setilpiridinyum kombinasyonunun en etkili olduğunu buldular.

Bununla birlikte, bu tür kimyasal bileşiklere mutlaka erişilebilir değildir. Gupta’ya göre, eğer varsa, kılıfınızı telefonunuzdan çıkarmak ve sabun ve su ile temizlemek muhtemelen işe yarayabilir.

Gupta, “Sabun ve su alerji dostu olacak ve kimyasal tahrişe neden olabilecek hiçbir kalıntı bırakmayacaktır.” Dedi.

Telefonun kendisini temizleme konusunda, yönergeler için üreticinin kılavuzuna başvurmak iyi bir fikirdir. Örneğin AppleCare, “yumuşak, hafif nemli, tüy bırakmayan bir bezle” temizlemeden önce iPhone’unuzdaki tüm kabloları çıkarmanızı ve iPhone’unuzu kapatmanızı önerir.

Ayrıca herhangi bir açıklık veya yarıkta nem almamaya çalışmalısınız.

Akıllı telefonunuzu temizlerken kaçınılması gereken ürünler

Bir iPhone’unuz varsa, Apple Care aşağıdaki temizlik ürünlerini doğrudan cihazınızda kullanmanızı önermez:

 • pencere temizleyicisi
 • Ev temizleyicileri
 • sıkıştırılmış hava
 • aerosol spreyleri
 • çözücü
 • amonyak
 • aşındırıcılar
 • Hidrojen peroksitli temizleyici

Akıllı telefonunuzu ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Akıllı telefonunuzu ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğine dair kesin bir formül yok, ancak bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmek iyi bir fikir olabilir.

OKU  Kemik yoğunluğu demans riskine nasıl bağlanabilir?

Miller, “Düzenli olarak kullandığınız bir cihazı temizlemenin hiçbir dezavantajı yoktur” dedi.

“Telefonunuzu bazı alerjenleri gidermek için temizlemek, sizi her zaman çevreleyen potansiyel alerjik tetikleyiciler kovasında bir damladır.”

Alerji veya astımla yaşıyorsanız, araştırmacıların önerdiği gibi akıllı telefonunuzu daha sık temizlemek isteyebilirsiniz.

Alerji ve astım tetikleyicilerini azaltmak için ipuçları

Gupta’ya göre, mevsimsel alerjisi olan kişilerin tetikleyici risklerini azaltmak için daha sık temizlik yapmaları tavsiye ediliyor.

Gupta, “Alerjistler olarak, mevsimsel alerjisi olan kişilerin dışarıdan gelirken dış giyim ve ayakkabılarını çıkarmalarını öneriyoruz.” Dedi. “Alrgens ayrıca saça yapışabilir, bu nedenle gece yatmadan önce saçınızı yıkamak yardımcı olabilir.”

Toz akarlarına alerjiniz varsa, Gupta çarşaflarınızı haftada bir kez sıcak suyla temizlemenizi önerir.

evcil hayvan alerjenleri

Amerika Astım ve Alerji Vakfı, 10 kişiden 6’sının kedi veya köpek tüyüne maruz kaldığını bildirmektedir.

Gupta, alerjiniz varsa evcil hayvanları yatak odasından uzak tutmanızı önerir; bu, uyurken maruz kaldığınız alerjenlerin sayısını azaltabilir – özellikle akıllı telefonunuzu yakınınızda tutarsanız.

Amerika Astım ve Alerji Vakfı, evinizdeki evcil hayvan alerjenlerini azaltmak için aşağıdakileri önerir:

 • Yatak odası kapılarını kapat
 • Havalandırma açıklıklarını yoğun malzeme ile kapatın
 • Evcil hayvanınızın mobilyalarını yıkayın ve değiştirin
 • Oyuncakları sık sık temizleyin

getir

Yeni bir çalışma, akıllı telefonların, alerjiniz veya astımınız varsa reaksiyon riskini artırabilecek evcil hayvan kepeği de dahil olmak üzere yaygın alerjen deposu olduğunu buldu.

Evdeki eşyaları, özellikle de akıllı telefonunuzu temizlemek, özellikle düzenli olarak yapıldığında alerji veya astım tetikleyicilerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Birçok yaygın ev temizleyicisine kıyasla akıllı telefonunuzu temizlemek için nemli bir bez önerilir. Seyreltilmiş bir su ve ovma alkolü solüsyonu deneyebilirsiniz, ancak ek talimatlar için telefonunuzun kılavuzuna bakmak isteyebilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

“COVID Eye” mı yoksa alerji mi? Fark nasıl anlaşılır

Sağlık

Astım ve KOAH İlaçları Albuterol Eksik Tedarik Ediyor: Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir