Oyun Haberleri

AMD, Haziran ayı sonuna kadar yeni bir ‘ana akım’ GPU’yu piyasaya sürecek ve bu neredeyse kesinlikle 7600 XT

AMD Radeon RX 7900 XTX photographed with box on a white background.

AMD’nin başkanı Lisa Su, aslında zaten bildiğimiz şeyi doğruladı. Yeni bir ana akım Radeon RX 7000 GPU geliyor ve Haziran sonunda burada olacak.

Su, “Bu çeyrekte yeni ana akım Radeon 7000 serisi GPU’ların piyasaya sürülmesiyle RDNA 3 GPU portföyümüzü genişletme yolundayız” dedi.

Ne yazık ki Su, AMD’nin üç aylık kazanç çağrısında gelen yorumlarında daha fazla ayrıntıya girmedi. (yeni sekmede açılır) bankacıların ve finansal analistlerin olağan yoklaması ile. Bununla birlikte, bu bağlamda “ana akım” tipik olarak oldukça düşük kaliteli donanım anlamına gelir. Başka bir deyişle, Su’nun Radeon RX 7800 XT veya 7700 XT gibi bir şeye “ana akım” olarak atıfta bulunmasını beklemiyoruz.

Aynı zamanda, RX 7600 XT’nin 25 Mayıs’ta piyasaya sürüleceğine dair çok sayıda söylenti var, bu hem Su’nun yeni GPU’yu Haziran ayının sonuna kadar devam eden mevcut çeyrekte piyasaya sürme taahhüdüyle hem de ” ana akım” karakterizasyonu.

Donanım ve performans açısından 7600 XT’den ne bekleyebileceğinize gelince, bir yonga tasarımından ziyade küçük bir yekpare GPU olan yakında çıkacak olan Navi 33 GPU’ya dayanması bekleniyor.

RX 7600M XT mobil GPU’nun temelini oluşturduğu için Navi 33’ün neye benzediğini AMD’nin kendisinden zaten biliyoruz. (yeni sekmede açılır)AMD’nin daha önce duyurduğu. Bu nedenle, 32 bilgi işlem birimine, 2.048 akış işlemcisine sahip olduğunu ve 2,3 GHz’de çalışan 21,4 TFLOPS’a ulaştığını biliyoruz.

Masaüstü 7600 XT’nin en azından biraz daha yüksek çalışacağını varsaymak güvenlidir, bu nedenle tam grafik işleme gücü, al ya da ver, 25 TFLOPS bölgesinde olmalıdır.

Kağıt üzerinde bu, 7600 XT’yi kabaca eski 6600 XT’den iki kat daha güçlü yapacaktır. (yeni sekmede açılır). Bu mevcut GPU’da ayrıca 32 bilgi işlem birimi vardır, ancak AMD, RX 7000 GPU’ların temelini oluşturan RDNA 3 mimarisinde akış işlemcilerini iki katına çıkardı.

OKU  Kahretsin, bir RTX 4070 Ti oyun bilgisayarı çoğu RTX 3080 donanımından daha ucuza satılıyor

Böylece ham teorik TFLOPS performansı, işlem birimi başına iki katına çıkar. Mevcut RX 7900 XT ve XTX GPU’lardan gördüğümüz gibi (yeni sekmede açılır)ancak bu, gerçek oyun performansının iki katına çıkması gibi bir şeye dönüşmez.

Navi 33’ün, 7900 GPU’lar gibi TSMC’nin 5nm düğümü üzerine inşa edilmemesi dikkat çekicidir. 6600 XT için kullanılan 7nm teknolojisiyle yakından ilgili olan eski 6nm düğümünü kullanır.

Bu önemlidir, çünkü saat hızlarının 6600 XT’nin 2,6 GHz hızlandırılmış saat hızı üzerinde büyük bir sıçrama yapmayacağı anlamına gelir. Aslında, 7600 XT’nin bu tür bir hızda çalışmasını beklerdik.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

Peki, 7600 XT’den gerçekte ne kadar daha fazla oyun performansı bekleyebilirsiniz? Şimdiye kadar bildiğimiz her şeye dayanarak, büyük ihtimalle %30’dan fazla değil.

Bellek tarafında, 7600 XT’nin 6600 XT ile aynı 8GB çerçeve arabelleğine sahip olması bekleniyor. Bunun nedeni, Navi 33’ün 128 bit bellek veriyoluna sahip olmasıdır, bu da iş bellek ayırmaya geldiğinde AMD’nin seçeneklerini sınırlar. Örneğin, 12 GB VRAM bir seçenek değildir.

Bu, 1080p’de çalışırken 8 GB’ı geçebilen The Last of Us: Part 1 gibi bazı oyunlarda kesinlikle harika olmayacak. 8GB’ın yeterli oyun için büyük bir baş ağrısı olacak bir sınırlama olup olmayacağı henüz görülmedi. Ancak değer önermesini yargılamayı zorlaştıracaktır.

Şu anda bir 6700 XT (yeni sekmede açılır) 12GB ile yaklaşık 350 $ için elde edilebilir (yeni sekmede açılır) 6600 XT yaklaşık 250 $ ‘a giderken (yeni sekmede açılır). Bu nedenle, bizim görüşümüze göre, 8 GB 7600 XT, şu anda satılan 6600 XT’den daha fazla olmamalıdır. 250 $’da bile, VRAM sınırlaması biraz kapalı.

OKU  Total War: Warhammer 3, daha fazla Efsanevi Kahraman alacak ve Cathay'i genişletecek

Ama tabii ki 6600 XT 379 dolardan satışa sunuldu. Yani, 250 dolarlık bir lansman fiyatı pek olası görünmüyor, değil mi? Bunun yerine, 300 doların üzerinde olabilir. Ve bu hiç de çekici olmayacak. O zaman mevcut GPU pazarı için aynı eski.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Üçüncü Yıldız Savaşları: Jedi oyunu Cal Kestis oyuncusu Cameron Monaghan tarafından onaylandı

Oyun Haberleri

Intel'in Meteor Lake çipleri sonuçta masaüstü bilgisayarlara geliyor

Oyun Haberleri

Bu nişancı oyununun CoD Zombies'in yeniden canlandırılması, co-op'ta harika, ama gerçekten oynamak için can attığım şey eğlenceli Franken modları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir