Oyun Haberleri

AMD, RDNA 3 grafik hataları raporlarını yalanladı

AMD RX 7900 XT with its original packaging.

AMD, yeni Radeon RX 7900 XT ve XTX’in piyasaya sürüldüğüne dair raporları yalanladı. (yeni sekmede açılır) grafik kartları, performansı etkileyen bir hatadan muzdarip. AMD, aksi yöndeki söylentilere rağmen, yeni grafik çiplerinin gölgelendirici ön getirme donanımının amaçlandığı gibi tamamen işlevsel olduğunu söyledi.

RDNA 3’ün shader pre-fetch donanımıyla ilişkili hata raporları, shader pre-fetch işlevini kapatan bir sabit yazılım bayrağı göründüğünde ortaya çıktı. (yeni sekmede açılır) ortaya çıkarıldı.

AMD, Tom’s Hardware’e yaptığı açıklamada, söz konusu işlevselliğin, genel gölgelendirici ön getirme donanımının aksine belirli bir deneysel özellik olduğunu açıkladı. (yeni sekmede açılır).

“Söz konusu kod, bu ürünlere dahil edilmesi hedeflenmeyen ve bu nesil ürünlerde etkinleştirilmeyecek olan deneysel bir işlevi kontrol ediyor. Bu, gelecekteki bir üründe dağıtım için keşif ve ayarlamaya olanak tanıyan deneysel özellikleri dahil etmek için yaygın bir endüstri uygulamasıdır. nesil,” AMD, Tom’s Hardware’e söyledi.

Elbette, herhangi bir büyük, karmaşık çipin bazı donanım kusurlarına sahip olması gerçekten evrensel olmasa da kesinlikle rutindir. Aynı şekilde, bazı işlevlerin birleştirilmesi yaygın bir durumdur. Tam olarak nelerin ciddi bir hata olarak nitelendirildiği ve yalnızca gelecekteki donanımda tam olarak uygulanması amacıyla test edilen bir özellik olan şey, hem çip üreticileri hem de endüstri gözlemcileri tarafından yorumlanmaya ve yanlış nitelendirilmeye açıktır.

Bu özel özelliğin bu sefer tamamen işlevsel olması mı yoksa açıklandığı gibi yalnızca deneysel olup olmadığı yalnızca AMD’nin bildiği bir şeydir. Yani, asıl önemli olan, yeni çiplerin genel olarak nasıl performans gösterdiğidir. RDNA 3 harika bir oyun deneyimi sunuyor mu?

Elbette, AMD’nin yeni GPU’larının hedeflerine tam olarak ulaşamaması için yapılacak bir durum var. 7900 XT ve XTX’in saat hızları, AMD’nin 3GHz ve ötesi için yapıldığını söylediği bir mimari için muhtemelen hayal kırıklığı yaratıyor. En önemlisi, yeni GPU’ların performansı biraz tutarsız – bazı oyunlarda çok etkileyici, bazılarında ise daha az.

OKU  Dungeons and Dragons: Homebrew Söylenti Tartışmasının Ortasında Twitter'da 'OpenDnD' Trendleri

XTX’i %81 ile puanlayarak RDNA 3 tarafından biraz yetersiz kalmamızın nedenlerinden biri de bu. (yeni sekmede açılır) %90’dan fazla yerine gerçekten harika bir yeni grafik kartı beklersiniz. Ama neredeyse bir felaket bile değil. Aslında 7900 XT ve XTX çok hızlı grafik kartlarıdır. AMD’nin yayın öncesi pazarlama bilgilerine dayanarak umduğumuz oyun değiştiriciler değiller.

Bu, RDNA 3’ü özellikle hatalı yapar mı? Muhtemelen değil. Ancak, aynı şekilde, RDNA 3, Nvidia’nın RTX 4090 ile henüz en üst düzeyde rekabet edemediği göz önüne alındığında, muhtemelen AMD’nin başlangıçta umduğu GPU mimarisi değildir. (yeni sekmede açılır) tahtalar. Bununla birlikte, “Yine”, etkin kelimedir. RDNA 3’ün ne kadar rekabetçi olduğunu zaman gösterecek.

(yeni sekmede açılır)


En iyi oyun bilgisayarı (yeni sekmede açılır):
Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı (yeni sekmede açılır):
Mobil oyun için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.