Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Pinterest’te paylaş
zoranm/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, bazı aşıların neden diğerlerinden daha uzun süre dayandığına dair ipuçları buluyor.
  • Aşılar, insanları ölümcül veya yaşamı tehdit eden hastalıklardan korumak için genç yaştan itibaren yapılır.
  • Bir kişi bir aşı ile aşılandığında, vücut hastalığa karşı korunmak için antikorlar üretir.

Tüm aşılar eşit yaratılmamıştır. Bazı aşılar birkaç yıl, bazen ömür boyu bağışıklık sağlayabilir. Bununla birlikte, diğer aşılar yalnızca birkaç ay sürer.

Yeni araştırmalar, vücuttaki bazı hücrelerin neden aşılara karşı uzun süreli bağışıklık geliştirdiğine dair bir ipucu buldu.

Avustralya’nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi Merkez Klinik Okulu’ndaki araştırmacılar, vücudun hastalıklara karşı antikor üretebilen uzun ömürlü hücreleri nasıl ürettiğini araştırıyorlar.

Araştırmacılardan yapılan açıklamada, bu bulguların “tüm aşıların daha uzun süre dayanması için devrim yaratabileceği” belirtildi.

Aşıların raf ömrünü uzatın

bu yeni Araştırma dergide bu ay yayınlanan dokunulmazlık uzun vadede vücutta bağışıklığın nasıl korunduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor ve uzmanlar bunun daha uzun ömürlü aşılara yol açabileceğini umuyor.

doktor Avustralya’nın Melbourne kentindeki İmmünoloji Alfred Hastanesi’nde araştırma görevlisi ve çalışmanın baş yazarı olan Marcus Robinson, GesundLine’a şunları söyledi: “En uzun süre dayanan aşılar, zayıflatılmış aşılardır.” Zayıflatılmış bir aşı, bağışıklığı artırmak için patojenin zayıflatılmış bir formunu kullanır. güçlendirmek.

Bir kişinin “enfeksiyonu ve bu enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini deneyimlemesine”, ancak virüse tam olarak maruz kalmadan izin veren bu aşılardır.

Zayıflatılmış aşılar en uzun ömürlü olma eğilimindeyken, başka seçenekler de var.

Diğer aşılar, bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için canlı bir virüs yerine virüsten ayrı ayrı proteinler kullanır. Etkili bir aşı olmasına rağmen, bağışıklık tepkisi zayıflatılmış aşılara kıyasla daha kısa ömürlü olma eğilimindedir.

OKU  Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Bilim adamları, aşılara yanıt olarak bir antikor kalkanı oluşturan vücuttaki hücreleri inceleyerek, bu antikor üreten hücrelerin bu kadar uzun süre hayatta kalmasına neyin izin verdiğini anlayabilirler.

Antikor üreten bir hücrenin ömrünü gösteren belirteçlerin kanıtlarını görebildiler.

Robinson, bu verileri uzun ömür belirteçleri üzerinde kullanmayı ve “daha fazla insanda ve hatta bağışıklık sistemi zayıf olan bazı insanlarda daha iyi çalışan” aşılar oluşturmak için diğer araştırmalarla birleştirmeyi umduklarını söylüyor.

Robinson ayrıca GesundLine’a bunun “yeniden enfeksiyondan nasıl korunduğumuzu ve bu korumanın ne kadar sürdüğünü” daha iyi anlamamıza yardımcı olacağını umduğunu söylüyor.

Araştırma güçlendiricileri iyileştirebilir

Robinson, GesundLine’a bu araştırmanın uzun ömürlü aşılar geliştirmeye yönelik yanıtın yalnızca bir parçası olduğunu açıklıyor.

Güçlendiriciler genellikle ek koruma için gereklidir. Robinson, bir aşıya yönelik bu ekstra desteklerin “afinite olgunlaşması adı verilen bir süreçte” daha kaliteli antikorlar oluşturduğunu söyledi.

“Antikor salgılayan hücrelerin hayatta kalması konusundaki çalışmalarımızı, yanıt ilerledikçe antikorların nasıl daha iyi hale geldiğine dair diğer fantastik bilimle birleştirerek, güçlendirmesiz bir protokol elde edebiliriz” dedi.

Aşılar nasıl çalışır?

Aşılar, insanları ölümcül veya yaşamı tehdit eden hastalıklardan korumak için genç yaştan itibaren yapılır. Bir kişi bir aşı ile aşılandığında, vücut hastalığa karşı korunmak için antikorlar üretir.

“Aşılar, bağışıklık sistemimizi bir mikrobun yalnızca en önemli yönlerine maruz bırakarak çalışır” diyor Dr. Vanderbilt Aşı Araştırma Programı direktörü ve Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Buddy Creech.

Creech araştırmayı takdir ediyor. “Bunun gibi çalışmalar, enfeksiyon ve aşılamadan sonra meydana gelen değişiklikleri dakika dakika görmek için yenilikçi araçları nasıl kullandığımızın harika örnekleri.”

Vücuda virüsün veya mikrobun bu yönleri, bir mikrobun dış kaplaması veya mikrop tarafından yapılan başka bir protein gösterildiğinde, bağışıklık ve hastalıktan korunma oluşturmak için antikorlar üretilir.

OKU  DEHB ve bağırsak sağlığı: çalışma, mikrobiyomdaki mantarlarla bağlantı buluyor

Antikorlar aylarca on yıllar boyunca devam edebilir, bu da bağışıklık tepkisinde ve uzun ömürlülükte değişkenliğe neden olur.

Bazı hastalıklar mutasyona uğramaz, yani bir kez bağışıklığa sahip olduğunuzda ömür boyu sizinle kalır.

Creech, GesundLine’a “Kızamık, çocuk felci ve çiçek hastalığı çok kararlı mikroplardır – zamanla mutasyona uğramazlar, bu nedenle bir kez enfekte olduktan sonra ömür boyu bağışıklık geliştirirsiniz” diyor.

Ancak solunum yolu enfeksiyonlarında durum böyle değildir. “Grip, RSV veya COVID-19, ince değişiklikler nedeniyle her yıl yeniden bulaşabilir” dedi.

Bu değişiklikler nedeniyle, her yıl taze aşılara veya yeni aşılara ihtiyacımız var.

aşıların geleceği

Günümüzde mevsimsel grip ve tetanoz da dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı bağışıklığı korumak için pekiştirme aşıları gerekmektedir. Ancak araştırmacılar her zaman aşı arayışındadır ve bu her zaman bir takviye aşı gerektirmeyebilir.

Creech, “Aşı biliminde bizim için kutsal kâse, mikrobun değişemeyen veya değişmeyecek kısmını bulmak ve aşılarımızı oraya hedeflemektir” dedi.

Uzun ömürlü bir aşı geliştirmenin kilit unsurlarından biri, mikrobun değişmeyen kısmını anlamaktır. Bu yüzde belirlendikten sonra, bilim adamları daha uzun süre dayanan ve hastalık mutasyona uğradığında ek aşı gerektirmeyen tek kullanımlık aşılar tasarlayabilirler.

“Bağışıklık sistemi harika bir şekilde karmaşık ve tüm inceliklerini çözebilirsek, HIV, kanser, tüberküloz ve diğerleri gibi en zor hastalıklardan bazılarıyla mücadele etmeyi umuyoruz” dedi.

doktor Rajiv Bahl bir acil durum doktoru, Florida Acil Doktorlar Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Sağlık

CDC'ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir