Sağlık

Bu 3 yiyeceği yemek, kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

Pinterest’te paylaş
Soya, fındık ve baklagiller, sağlık uzmanlarının kalp sağlığını geliştirmek için en iyi olduğunu söylediği üç tür gıdadır. ALLEKO/Getty Images
 • Kardiyovasküler hastalıklar Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen ölüm nedenidir
 • Bununla birlikte, diyetinizi değiştirmek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.
 • Diyetisyenler trans yağları, doymuş yağları ve sodyumu sınırlamayı önerir.
 • Aynı zamanda baklagiller, soya, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi daha sağlıklı gıdalara yer verin.
 • Etsiz pazartesilerin başlamak için iyi bir yer olduğunu söylüyorlar.

Göre Amerikan kalp derneğiKardiyovasküler hastalık (CVD), Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tüm kanserlerin toplamından daha fazla insanı öldürür.

Ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik bronşit, amfizem ve astım gibi tüm kronik alt solunum yolu hastalıklarından daha fazla insanı öldürür.

Ek olarak, 2015 ile 2018 arasında 126,9 milyon Amerikalı, sağlık sistemine 226,2 milyar dolara mal olan ve verimlilik kaybı ve erken ölümlerden kaynaklanan 151,8 milyar dolarlık kayba neden olan bir tür KVH’ye sahipti.

Pazartesi Kampanyaları, kalp hastalığıyla ilişkili kontrol edilebilen üç temel risk faktörü olduğuna dikkat çekiyor:

 • yüksek kan basıncı
 • yüksek kolestorol
 • Sigara içmek

Ek olarak, bu faktörlerden ikisi – yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol – diyet yoluyla değiştirilebilir.

Amerikan Kalp Ayı Şubat ayı şerefine, kuruluş insanların kalp hastalığı risklerini azaltan ve genel sağlıklarını iyileştiren birkaç önemli diyet değişikliğini teşvik ediyor.

İyi kalp sağlığını destekleyen 3 yiyecek

The Plant-Powered Dietitian’da kayıtlı beslenme uzmanı, yazar ve blog yazarı Sharon Palmer, iyi kalp sağlığıyla ilişkili birçok yiyecek olduğunu, ancak özellikle kalbiniz için en iyi olan üç tanesinin olduğunu söyledi:

 • dürtüler
 • soya
 • tohumlar ve fındık

Palmer, “Baklagiller ve soya ürünleri, kandaki LDL kolesterol seviyelerini, glikoz seviyelerini ve kronik iltihaplanmayı düşürmeye yardımcı olabilecek lif bakımından yüksektir.” Dedi. “Ayrıca, bu yüksek lifli gıdalar, kalp sağlığını etkileyen bağırsak mikrobiyomunu güçlendirebilir.”

OKU  Bitki bazlı giderken nasıl kas yapılır?

“Fındık ve tohumlarda ayrıca lif ve fitokimyasallar bulunur, ancak aynı zamanda LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilen kalp sağlığına sahip doymamış yağlar da içerirler” diye ekledi.

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde kayıtlı bir diyetisyen olan Samantha Cochrane, bu yiyeceklerin hepsinin ortak noktasının bitki bazlı olmaları olduğunu açıkladı. “Bitki bazlı gıdalar genel olarak kalp sağlığınızı desteklemek için daha fazlasını istediğiniz besinleri sunar. Bu besinler arasında doymamış yağlar, lif ve çeşitli fitokimyasallar bulunur.”

Sağlıklı bir kalbi desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz besinleri almanın en iyi yolu olduğundan, çeşitli bitki bazlı yiyecekler yemeye çalışmanızı önerir.

Kalp sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek yiyecekler

Cochrane, “Kalp sağlığına uygun beslenmenin yolları söz konusu olduğunda, iyi seçimler yapmak, belirli yiyeceklerden kaçınmaktan çok, belirli besinlerin ve bunlardan ne kadar yediğinizin farkında olmakla ilgilidir” dedi.

En önemli şeyin vücutta iltihaplanmaya neden olan trans yağ içeren gıdalardan kaçınmak olduğunu söyledi.

Çoğu yiyeceğin trans yağ içermediğini, ancak porsiyon başına <0,5 g içeren yiyeceklerin yine de beslenme etiketinde 0g olarak etiketlenebileceğini açıkladı. Bu nedenle, gerçekten trans yağ bulunmadığından emin olmak için içerik listesinde "kısmen hidrojene yağ" kelimelerini arayın.

Cochrane, dikkat edilmesi gereken bir diğer şeyin doymuş yağlar olduğunu söyledi.

“Gıdalardaki doymuş yağ ve kalp sağlığı ile ilgili araştırmaya bakarsak, bu belirli yağ türünden daha yüksek bir diyetin daha yüksek kolesterol ile ilişkili olabileceğini ve potansiyel olarak kalp riskini artırdığını görüyoruz” dedi.

Doymuş yağlar, hayvansal ürünlerde ve tropikal yağlarda bulunur. Cochrane, daha yağsız etler ve daha az yağlı süt ürünleri seçmenizi ve tükettiğiniz bu gıdaların miktarını sınırlamanızı önerir.

Ayrıca sodyum alımınıza dikkat edin

Sodyum tüketimi, insanlara akılda tutmalarını tavsiye ettiği başka bir şey.

OKU  Çok fazla tuz, yeterli potasyum almamak bilişsel gerileme riskini artırabilir

“Sodyum ile, diyetteki daha yüksek miktarların daha yüksek tansiyonla bağlantılı olduğunu ve ayrıca kalp riskini artırdığını görüyoruz” dedi.

Cochrane’e göre, restoran yemekleri, raf ömrüne sahip yiyecekler ve hazır yemekler en kötü yüksek sodyum suçlularıdır.

“Sodyumu düşürmek için evde daha fazla yemek pişirebilir, marketlerde düşük sodyum seçeneklerini seçebilir ve düşük sodyumlu yiyecekler yediklerimizi daha fazla yapabiliriz” diye açıkladı.

Etsiz Pazartesi Günleri Sağlıklı Bir Kalp İçin Çalışmanıza Yardımcı Olabilir

Palmer, Etsiz Pazartesi’nin haftada bir gün – Pazartesi günü sadece bitki bazlı yiyerek hem kendi sağlığınızı hem de gezegenin sağlığını etkilemenin kolay bir yolu olduğunu söyledi.

Oradan, hafta boyunca daha fazla bitki bazlı yemek yemeye çalışabilirsiniz.

Palmer, “Etsiz Pazartesi web sitesine gidin ve yemek tarifleri ve ipuçları gibi elinizin altındaki tüm kaynakları keşfedin” dedi. Sonra dalın.”

Pek çok insanın market alışverişini hafta sonu yaptığını ve bu da sağlıklı beslenme günü olarak Pazartesi’ye öncelik vermeyi kolaylaştırdığını keşfetti.

Palmer, siyah fasulye tacos, humus dolgulu sandviçler veya edamame ile bir tahıl kasesi gibi hazırlaması kolay yemeklerle basit tutmayı öneriyor. Ardından her hafta yeni bir tarif deneyin.

Bol miktarda sağlıklı yağ elde etmek için, sızma zeytinyağı gibi doymamış yemeklik yağların yanı sıra fındık ezmesi, zeytin ve avokado gibi bitkisel yağların kullanılmasını önerir.

“Ne kadar kolay ve ne kadar lezzetli olduğunu keşfettiğinizde, kolaylaşıyor” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir