Oyun Haberleri

Bu süper ince esnek güneş pilleri, kumaşları güneş panellerine dönüştürüyor

Bu süper ince esnek güneş pilleri, kumaşları güneş panellerine dönüştürüyor

Oyunların güç talebi artmaya devam ederken, yenilenebilir enerji daha da önemlidir. Ve sadece çevresel bir bakış açısıyla değil – evimde güneş panelleri olması, tüm tuhaf elektroniklerimi çalıştırabilmemin yarısı. Ters güneş panelleri kullanarak herhangi bir ısı kaynağından gelen enerjiyi bile potansiyel olarak kullanabiliriz. (yeni sekmede açılır). Yüksek teknolojili bir evin geleceği şüphesiz en azından kısmen güneş enerjisinden güç alıyor ve şimdi o gelecek kumaşlara geliyor.

MIT’deki araştırmacılar (yeni sekmede açılır) herhangi bir yüzeye eklenebilen kağıt inceliğinde bir güneş pili geliştirdi. Hafif ve esnek doğası sayesinde bu, kumaşlar anlamına gelir ve bu, bir olasılıklar dünyasının kapılarını açma potansiyeline sahiptir. Şarj edilmesi gerekmeyen giyilebilir cihazları, pil ceketlerini, kendi kendine güç sağlayan çadırları, gerçek teknelerdeki güneş yelkenlerini düşünün. Tabii ki, önce aşılması gereken bazı engeller var.

En büyüğü korumadır. Güneş pilini, kelimenin tam anlamıyla her şeyden korumaya yardımcı olmak için tank oynayan birine veya bir tür koruyucu bariyere ihtiyaç duyan yumuşacık bir güneş büyücüsü gibi düşünün. Genellikle bu, esnek bir panel için ideal olmadığı açık olan kalın camla yapılır, bu nedenle ekip hala bu sorunu çözmek için çalışıyor.

“Geleneksel silikon güneş pillerinde standart olduğu gibi bu güneş pillerini ağır camla kaplamak, mevcut ilerlemenin değerini en aza indirecektir, bu nedenle ekip şu anda mevcut ultra hafif cihazların ağırlığını yalnızca küçük bir oranda artıracak ultra ince paketleme çözümleri geliştiriyor. ” diye açıkladı MIT araştırma bilimcisi Jeremiah Mwaura.

Rahat oturmak mı?

(İmaj kredisi: Secretlab)

Oyun için en iyi sandalye (yeni sekmede açılır): çevredeki en iyi oyun koltukları
En iyi oyun masası (yeni sekmede açılır): nihai PC podyumları
En iyi bilgisayar denetleyicisi (yeni sekmede açılır): arkanıza yaslanın, rahatlayın ve oyununuzu başlatın

OKU  Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #813: 10 Eylül Pazar

“Bu ultra hafif ve esnek güneş yapılarının biçim faktörünü ve performansını korurken, güneş enerjisiyle aktif olmayan malzemelerin mümkün olduğunca çoğunu kaldırmak için çalışıyoruz. cihazımızdaki diğer katmanları imal etmek için kullandığımız sürece eşdeğer substratlar. Bu, bu teknolojinin pazara çevrilmesini hızlandıracaktır.”

Bunun dışında, bu hücreler güneş enerjisi teknolojisinde süper umut verici bir adım olarak görünüyor. Sadece hemen hemen her yüzeye lamine edilebilecek kadar ince ve hafif olmakla kalmaz, aynı zamanda güç dönüşü söz konusu olduğunda paranın karşılığını oldukça büyük bir şekilde verirler. Şimdiye kadar yapılan testler, normal güneş pillerinden kilogram başına yaklaşık 18 kat daha fazla güç ürettiklerini göstermiştir, ancak bu, kumaşa ve kaplamaya bağlı olarak değişebilir.

Elementlerden korunmaya ihtiyaçları olsa da, esneklik ve kullanım söz konusu olduğunda hücreler oldukça dayanıklı görünmektedir. Dyneema kumaşına takıldığında güneş pilleri, 500’den fazla kez yuvarlanıp açıldıktan sonra bile ilk enerji üretim kapasitelerinin yüzde 90’ından fazlasını korudu.

Ve belki de bu yeni teknolojinin en önemli yanı ölçeklenebilir olmasıdır. Daha önce ufacık güneş enerjisi gördük, ancak genellikle yalnızca deney için iyi olan pahalı işlemlerle yapılır. Bu modüller, bir tişörtün serigrafi baskısına benzer bir işlem kullanır.

Beni bu kadar heyecanlandıran tüm teknolojilerde olduğu gibi, ticari olarak kullanıldığını görmeyi bekleyebileceğimiz bir zaman dilimi yok. Umut verici olsa da, bu teknolojinin çoğu araştırmada takılıp kalıyor veya sonunda bir çukura çarpıyor. Grafen pilleri hayal ediyordum (yeni sekmede açılır) yıllardır ve eğer gün ışığını görürlerse, bu esnek panellerle harika çalışacaklar.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.