Sağlık

Diyaliz, ilerlemiş böbrek hastalığı olan bazı kişiler için en iyi tedavi olmayabilir: işte nedeni

Diyaliz, ilerlemiş böbrek hastalığı olan bazı kişiler için en iyi tedavi olmayabilir: işte nedeni

Pinterest’te paylaşın
Araştırmacılar, ileri böbrek hastalığı olan kişilerin diyalize girmeleri durumunda hastaneye yatma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Edwin Tan/Getty Images
 • Araştırmacılar, ileri böbrek hastalığı nedeniyle diyalize giren kişilerin daha fazla palyatif bakım alan kişilere göre hastaneye yatırılma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.
 • Uzmanlar, diyalizin böbrek hastalığı olan bazı kişilere yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak bu durumdaki bazı kişiler için tedavi zor olabilir.
 • Bu hastaları semptomlara ve yaşam kalitesine odaklanan konservatif tedaviye yerleştirmeyi önerirler.

Durumları için konservatif tedavi gören ileri böbrek hastalığı olan kişiler, diyalize girenlere göre daha az hastaneye yatışa sahipti.

Bu, Amerikan Nefroloji Derneği’nin 2022 Böbrek Haftası’nda bu hafta sunulan bir araştırmaya göre.

Sonuçlar henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Araştırmada, araştırmacılar ileri böbrek hastalığı olan 309.188 kişide hastaneye yatış oranlarını karşılaştırdılar. Hepsi ya diyaliz ile ya da 2007 ile 2020 arasında konservatif olarak tedavi edildi.

Tüm katılımcıların yaklaşık yüzde 55’i, çalışma süresi boyunca veya yaşamlarının bitiminden önce en az bir kez hastaneye kaldırıldı. En sık hastaneye yatış nedenleri konjestif kalp yetmezliği/sıvı yüklenmesi, solunum problemleri ve hipertansiyondu.

Araştırmacılar şunları bildirdi:

 • Diyaliz alan Hispanik olmayan beyaz, Hispanik olmayan siyah ve Hispanik hastalar konservatif tedavi alanlara göre daha yüksek hastaneye yatış oranlarına sahipti.
 • Diyalize erken başlayanlar (daha yüksek böbrek fonksiyonu), daha düşük böbrek fonksiyonu ile diyalize başlayanlara ve konservatif tedavi alanlara kıyasla en yüksek hastaneye yatış oranlarına sahipti.
 • Asyalı diyaliz katılımcılarının, konservatif tedavi alanlara göre daha yüksek hastaneye yatış oranları vardı, ancak geç başlayan (düşük böbrek fonksiyonu) katılımcıların oranları, özellikle daha büyük yaş gruplarında, erken başlayanlara göre daha yüksekti.

Diyalize girip girmemeye karar vermek

Araştırmacılar, ileri böbrek hastalığı olan tüm hastalar için diyalizin doğru tedavi olmayabileceğini kaydetti. Bazı uzmanlar semptom kontrolü ve yaşam kalitesine odaklanan konservatif tedaviyi tercih etmektedir.

“Konservatif tedavinin daha iyi bir seçenek olabileceği bazı hastalar var” diyor Dr. Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir nefrolog olan Udayan Bhatt. Diyaliz süreci oldukça zor ve bazı sağlık sorunları olan hastalar var. B. Gerçek diyaliz prosedürünü tolere edemeyen ileri karaciğer hastalığı. Ayrıca, yaşam beklentisi 6 aydan kısa olan hastalar, diyalizden sağkalım açısından hiçbir fayda görmezler.”

Bhatt, “80 yaşın üzerindeki kişilerin, tamamen engelli kişilerin, kendi kendine bakım yeteneği sınırlı olan kişilerin ve kapsamlı tıbbi koşulları olan kişilerin, muhafazakar bakıma kıyasla diyalizden sağkalım açısından hiçbir fayda görmediklerine dair zorlayıcı veriler var” diye ekledi. “Bu hastalar için konservatif tedaviyi şiddetle düşünürdüm.”

kronik böbrek hastalığı nedir

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 37 milyon yetişkin kronik böbrek hastalığına sahiptir.

Ulusal Böbrek Vakfı’na göre, böbrekler hasar gördüğünde ve atık ürünleri vücuttan filtreleyemediğinde durum ortaya çıkar.

OKU  Obezite Alzheimer hastalığına nasıl bağlanabilir?

Kötüleşme uzun bir süre boyunca olabilir ve birçok insan hastalıkları ilerleyene kadar hiçbir semptom göstermez.

Bazı insanlar aşağıdaki gibi işaretleri fark edebilir:

 • tükenmişlik
 • Konsantrasyon zorluğu
 • iştah kaybı
 • uyku bozuklukları
 • Özellikle geceleri kas krampları
 • Şişmiş ayaklar ve ayak bilekleri
 • göz çevresinde şişlik
 • Kuru, kaşıntılı cilt
 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı

Zamanla kötüleşen ilerleyici bir durum olan kronik böbrek hastalığının tedavisi yoktur. Bir kişi, kan basıncını ve diyabeti varsa kan şekerini kontrol ederek ilerlemesini yavaşlatabilir.

Böbrek fonksiyonunuz azalmaya devam ederse ve normal böbrek fonksiyonunun yüzde 15’inden azsa, böbrek yetmezliğiniz var demektir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları.

Böbrek yetmezliği için üç tedavi seçeneği vardır:

 • hemodiyaliz
 • Periton diyalizi
 • böbrek nakli

Texas’taki Blue Water Homecare’in sahibi Jennifer Prescott, RN, MSN, Healthline’a verdiği demeçte, “İleri böbrek hastalığı olan çoğu insan diyalizi seçiyor” dedi. “Diyalizin birçok avantajı var. Ancak, birey ve aile için zorlayıcı olabilir. Yan etkiler arasında kan pıhtılaşma sorunları, cilt sorunları, enfeksiyonlar, düşük tansiyon, kas krampları, mide bulantısı ve yetersiz beslenme sayılabilir.”

muhafazakar yönetim nedir

UPMC’ye göre diyaliz veya nakil bazı insanlar için doğru seçimler değildir ve bunun yerine konservatif tedaviyi seçebilirler.

Prescott, “Konservatif yönetimin amacı, ilaç ve diyet yoluyla böbrek fonksiyonunu mümkün olduğunca uzun süre korumaktır” dedi. “Palyatif bakım, konservatif bakımın bir parçası olabilir. Palyatif bakım sırasında mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, enerji eksikliği ve hastalığın psikolojik etkileri gibi semptomları yönetmeye odaklanıyoruz.”

Bu yol, semptom yönetimi ve yaşam kalitesine odaklanır. Yaşlı hastalara ve kanser gibi yaşamı tehdit eden komorbiditeleri olanlara fayda sağlayabilir. Amaç, yaşamı uzatmak ve günlük yaşamı iyileştirmektir.

“Konservatif tedavi seçeneği, hastanın hayatının herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. Bu kararı diyaliz düşünülmeden çok önce verebilirsiniz” diye açıkladı Bhatt. “Başlangıçta konservatif tedaviyi seçen hastalar, diyalize girenlere benzer şekilde tedavi edilir. Ancak semptomlar kötüleşirse diyalize girmek yerine tıbbi olarak tedavi edilirler. Bazı hastalar diyaliz olmadan uzun süre hayatta kalabilir. Hayatta kalma süreniz muhtemelen altta yatan sağlık sorunlarından etkilenir.

Muhafazakar bir yönetim ekibi tipik olarak bir nefrolog, aile doktoru, hemşire, diyetisyen, eczacı, danışman veya sosyal hizmet uzmanı ve istenirse bir manevi danışman içerir. Bu tür bakım, hastayı doğrudan kararlara ve ileriye dönük bakım planlamasına dahil eder.

bir çalışmaların gözden geçirilmesi konservatif tedavi kullanan çoğu kişinin diyalize girmemeye karar verdikten sonra birkaç yıl yaşadığını bildirdi. Fiziksel, zihinsel ve yaşam kalitesi zamanla düzeldi veya hastalığının sonlarına doğru sabit kaldı.

Mevcut çalışmada olduğu gibi, inceleme konservatif tedaviyi seçenlerin hastanede diyaliz hastalarına göre daha az zaman harcadıklarını buldu.

OKU  Bir biyobelirteç testi, akciğer kanserinden kurtulan bu kişinin hayatını nasıl kurtardı?

Konservatif tedavi sırasında hastalar şunları alabilir:

 • Anemi gibi böbrek hastalıklarının neden olduğu durumların tıbbi tedavisi
 • Böbrek hastalığına neden olan durumların tıbbi tedavisi, örneğin B. yüksek tansiyon ve şeker hastalığı
 • Fosfat, demir, kalsiyum ve D vitamini gibi vitamin eksikliklerinin veya birikimlerinin tedavisi
 • Psikolojik ve ruhsal danışmanlık
 • Anksiyete Tedavisi
 • Mümkün olduğunda ilaç dışı müdahaleler ve gerektiğinde farmasötik müdahaleler de dahil olmak üzere bulantı tedavisi
 • Önceden planlama konusunda yardım
 • yaşam sonu bakımı

“İlerlemiş böbrek hastalığı olan birinin bakımının son aşaması, darülaceze bakımıdır. Darülaceze bakımı sırasında, iyileşmeden bakıma geçiş var, ”diye açıkladı Prescott. “Semptomların kontrolü, bakımevinde bakım ve birey ve aile için desteğin en yaygın odak noktasıdır. En sık görülen semptomlar yorgunluk (anemi nedeniyle), nefes darlığı, ağrı ve kaşıntıdır. Darülaceze ekibi, yaşamın sonunda insanların bakımı konusunda uzmanlaşmış bir darülaceze ve palyatif bakım doktorundan oluşur. Bu doktor, böbrek hastalığının karmaşıklığını anlar ve bu tür rahatsızlığı olan biri için en iyi sonucu verecek ilaçları reçete edebilir. Diğer üyeler arasında bir bakım görevlisi, bir darülaceze asistanı, bir papaz, bir sosyal hizmet uzmanı ve bir gönüllü yer alıyor.”

Prescott, “Durumunuz için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için nefroloğunuz ve hemşirelik ekibinizle devam eden tartışmalar yapmanız faydalı olacaktır” diye ekledi. “Birçoğu, yaşam kalitesine karşı yaşam miktarına odaklanan bakıma yönelik daha muhafazakar bir yaklaşımda fayda görüyor.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde böbrek hastalığı tedavisinin durumu

Çalışma yazarları, Amerika Birleşik Devletleri’nin ileri evre böbrek hastalarının konservatif bakımında diğer ülkelerin gerisinde kaldığını buldu.

Bhatt, bunun nedenlerinden birinin, diyaliz gibi sağlık hizmetlerinin Birleşik Devletler’de daha kolay erişilebilir olması olduğuna inanıyor.

Bhatt, “Sağlık kaynaklarının Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden daha sınırlı olduğu ülkelerde, bakım seçenekleriyle ilgili kararlar ekonomi tarafından ve doktor-hasta ortamının dışında verilir” dedi. “Sonuç olarak, bazı ülkelerde diyaliz hastalar için bir seçenek bile olmayabilir. Ama tüm cevabın bu olduğunu sanmıyorum.”

Diyalizi seçtiğine pişman olan hastalar, aile ve doktor-hasta ilişkileriyle ilgili bir dizi faktörün, diyalizi daha konservatif tedaviye tercih etme kararlarını etkilediğini bildiriyor” dedi. “Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak hastalarımızı gerçek diyaliz süreci hakkında daha iyi eğitebileceğimizi düşünüyorum.”

“Sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında bile, diyalizin haftada üç kez birkaç saat boyunca aldığınız bir tedavi olduğuna ve geri kalan sürenin normale döndüğünüze dair bir efsane var” diye ekledi. “Doğrudan uzak. Birçok hasta, diyalizin kendisiyle ilişkili komplikasyonlara (nefes darlığı, mide bulantısı, baş ağrıları, kan basıncında büyük dalgalanmalar, vb.) sahiptir, bu da tedaviyi ve tedaviler arasındaki süreyi çok zorlaştırabilir. Hastaları eğitmek, her zaman geliştirmek için çalışabileceğimiz bir şeydir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir