Sağlık

Diz ve kalça protezi: Yeni hidrojel enjeksiyonu enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir

Diz ve kalça protezi: Yeni hidrojel enjeksiyonu enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir hidrojel, insanların diz ve kalça protezi ameliyatından kurtulmasına yardımcı olabilir. Sturti/Getty Images
  • Araştırmacılar, diz veya kalça protezi ameliyatından sonra enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir hidrojen enjeksiyonu geliştirdiklerini söylüyorlar.
  • Tedavinin, bu prosedürleri takiben antibiyotik ihtiyacını veya ek ameliyatları azaltmaya yardımcı olabileceğini umuyorlar.
  • Uzmanlar, potansiyel hidrojel enjeksiyonunun umut verici bir gelişme olduğunu, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Total diz veya kalça protezinden sonra ortaya çıkan enfeksiyonlar tehlikeli olabilir ve düzeltmek için antibiyotik ve ek ameliyatlar gerektirebilir.

Yanıt olarak, Çin’in Şangay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, protez cihazlarla ilişkili enfeksiyonları tedavi eden bir hidrojel tedavisi geliştirdiklerini söylediler.

Jelin bakteri büyümesini engellediğini ve doku yeniden büyümesini teşvik ederek potansiyel olarak antibiyotik veya takip ameliyatı ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylüyorlar.

Bulguları bugün dergide yayınlandı APL Biyomühendislik.

Bakteriler diz ve kalça protezlerine nasıl girebilir?

Diz ve kalça protezlerinden sonra bakteriler yapay eklemin yüzeyine yapışabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Tipik olarak, bu tür bir enfeksiyon antibiyotiklerle ve gerekirse enfekte dokuyu çıkarmak ve yeni doku nakletmek için ek ameliyatla tedavi edilir.

Bununla birlikte, çalışma araştırmacıları, sorunların gelişebileceğini kaydetti:

  • Antibiyotiklerin aşırı kullanımından kaynaklanan tedaviye dirençli bakteriler, enfeksiyonun temizlenmesini zorlaştırabilir.
  • Doku çıkarılması ve yeni doku nakli kalıcı hasara neden olabilir.
  • Doku bağışçısı bulmak zor olabilir.
  • Toksisite veya bağışıklık sistemi komplikasyonları meydana gelebilir; Örneğin, bağışıklık sistemi nakledilen dokuyu reddedebilir.

Hidrojel enfeksiyonu önlemeye nasıl yardımcı olabilir?

Bir çözüm olarak araştırmacılar, kollajen lifleri yerleştirerek ve yeni kan hücrelerinin büyümesini teşvik ederek yumuşak dokulardaki biyolojik engelleri geri yükleyebilen siyah fosforla zenginleştirilmiş antibakteriyel enjekte edilebilir bir hidrojel geliştirdiklerini söylüyorlar.

OKU  Laboratuvarda yetiştirilen et, FDA onayını verdikten sonra manav olmaya bir adım daha yaklaşıyor

Antibakteriyel özelliklerin, hastalığa neden olan yaygın bir bakteri olan Staphylococcus aureus da dahil olmak üzere bakterilerin devam eden büyümesini bastırmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar.

“Diz veya kalça protezinden sonra periprostetik eklem enfeksiyonu, bu ameliyatın nadir fakat ciddi bir komplikasyonudur” dedi Dr. Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsü’nde ortopedi cerrahı olan Jeffrey Zarin.

“Genel olarak kabul edilen oranlar, eklem değiştirme ameliyatlarının yüzde 1 ila 2’si arasında değişiyor. Yine de, bu rakamlar diyabet, obezite, sigara içme gibi hasta komorbiditeleri ve ameliyatın karmaşıklığı ve süresi gibi cerrahi faktörler bağlamında önemli ölçüde değişebilir.”

Araştırmacılar, laboratuvar testlerinin jelin kültürlenmiş hücrelere karşı iyi bir stabiliteye ve düşük toksisiteye sahip olduğunu gösterdiğini bildirdi. Ayrıca gözenekli bir yapıya sahiptir, hızlı enjekte edilebilir ve hızlı kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir.

Zarin, “Bu ifadeden anladığım kadarıyla, bu jel malzeme için kızılötesi ışığa maruz kaldığında, gümüş iyonları yerel dokuya salınıyor” dedi. “Gümüş iyonlarının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterildi. Bu nedenle, bu iyonların yerel olarak salınması potansiyel olarak artan bir antibakteriyel etkiye sahip olacaktır. Bunun klinik olarak alakalı olup olmadığını belirlemek ve toksisite ve yan etki riskini en aza indirmek için test edilip edilmediğini belirlemek için çok daha kapsamlı bir şekilde çalışılması gerekir.”

Araştırmacılara göre yeni jel, enfekte yumuşak dokuları iyileştirmek için güvenli, minimal invaziv ve uygulanabilir bir antibakteriyel strateji sunuyor.

Hidrojelin altında yatan mekanizmalarla ilgili ek çalışmaları tamamladıktan sonra klinik ortamlarda yararlı olacağını umuyorlar.

Tedaviye dirençli bakteriler hakkında bilinmesi gerekenler

Araştırmacılar, tedaviye dirençli bakterilerin, bakteriler kendilerini öldürmek için tasarlanmış ilaçlara direnme yeteneği geliştirdiğinde ortaya çıktığını söyledi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (HKM).

Bu bakteri türleri karmaşıktır ve bazen tedavi edilmesi neredeyse imkansızdır.

CDC, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2,8 milyondan fazla tedaviye dirençli enfeksiyonun meydana geldiğini ve bunun 35.000’den fazla ölüme neden olduğunu tahmin ediyor.

OKU  CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Eklem replasmanı, enfeksiyonla savaşmak için antibiyotiklere dayanan bir tıbbi prosedür örneğidir.

“Antibiyotiğe dirençli bakteriler, enfekte eklem replasmanlarının tedavisinde daha büyük bir sorun haline geliyor” dedi Dr. Timothy Gibson, ortopedi cerrahı ve Kaliforniya’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Eklem Değiştirme Merkezi’nin tıbbi direktörü.

Gibson, Healthline’a verdiği demeçte, “Mevcut tedavi tipik olarak cerrahi doku debridmanı ve genellikle protezin çıkarılması ve ardından enfeksiyon kontrol edildikten sonra yeniden implantasyondan oluşur.” “Agresif cerrahi tedaviye ve odaklanmış antibiyotiklere rağmen, tedavi genellikle başarısız oluyor. Uygun antibiyotiklerin seçilmesine yardımcı olmak için enfeksiyon danışmanlığı gereklidir. Tedavi ayrıca haftalarca veya aylarca sürebilir.”

Sıradaki ne?

Bu çalışma, eklem replasmanından sonra ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlara potansiyel olarak yeni bir yaklaşımı ele almaktadır.

Bir basın açıklamasına göre, araştırmacılar hidrojelin yumuşak doku enfeksiyonlarını tedavi etmek ve inatçı enfeksiyon sorunlarını minimal invaziv tedavi ile çözmek için güvenli ve uygulanabilir bir strateji sunduğuna inanıyor. Hidrojelin altında yatan mekanizmaları daha fazla incelemeyi ve insanlarda güvenlik ve etkinlik açısından test etmeyi umuyorlar.

Gibson, “Bu tedavi yeni gibi görünüyor, ancak henüz emekleme aşamasında” dedi. “Klinik ortamda uygulanmadan önce daha gerçekçi durumlarda çalışılması gerekiyor. Bu yeni tedaviyi şu anda önermem. Bu çalışma, enjekte edilebilir siyah fosforla zenginleştirilmiş bir hidrojel kullanarak enfeksiyonu tedavi etmek ve potansiyel olarak kontrol etmek için ilginç ve benzersiz bir yöntem önermektedir. Fikir çok ilgi çekici ve umut verici.”

Gibson, “Yazarlar, bu zor soruna yenilikçi yaklaşımlarından dolayı takdir edilmelidir,” diye ekledi. “İleri çalışmalar hasta yararı ve yeterli güvenlik gösterirse, bu karmaşık enfeksiyonların tedavisi için çok yararlı bir araç olabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir