Sağlık

Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

Pinterest’te paylaş
DTE Fotoğrafı/Getty Images
  • ABD’de yirmi eyalet, eczacıların hormonal doğum kontrol hapları yazmasına izin veriyor.
  • Bu, insanların bir doktora görünmek zorunda kalmadan doğum kontrol ilaçlarına erişmelerine yardımcı olabilir.
  • FDA, doğum kontrolünün OTC olarak bulunup bulunmadığını tartışıyor.

Hormonal doğum kontrolü, ABD’de onlarca yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak yine de reçete gerektirmektedir.

Ancak doktor muayenehanesine gidecek vakti olmayan veya doktorlarıyla doğum kontrol seçenekleri hakkında konuşmaktan rahatsız olan bazı kişiler için doktordan reçete almak zor olabilir.

FDA şu anda doğum kontrol haplarının reçetesiz satılmasına izin vermek için bir ilaç firmasının başvurusunu gözden geçiriyor.

Hormonal doğum kontrolü şu anda bir reçete gerektirse de, bazı eyaletler giderek artan bir şekilde eczacıların doktorların yerine reçete yazmalarına izin vermektedir.

Son yıllarda, New Mexico, Güney Carolina ve Utah da dahil olmak üzere birçok eyalet, eczacıların hormonal doğum kontrolü reçete etmesine izin veren yasalar çıkardı.

2016’da Kaliforniya ve Oregon, eczacılara doğum kontrol hapı yazma yetkisi veren ilk eyaletler oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda eczacıların doğum kontrol hapı yazmasına izin veren 21 yetki alanı bulunmaktadır: Arizona, Arkansas, California, Colorado, Delaware, District of Columbia, Hawaii, Idaho, Illinois, Maryland, Minnesota, Nevada, New Hampshire, New Mexico, Kuzey Karolina , Oregon, Güney Karolina, Utah, Vermont, Virginia ve Batı Virginia.

10 eyalet daha benzer yasalar çıkarmak istiyor.

Eczacıların hap ve yama gibi hormonal kontraseptifleri reçete etmesine izin vererek, engeller İnsanların ihtiyaç duydukları bakımı almalarını sıklıkla engelleyen bakım ve yüksek maliyetler azaltılabilir.

“Eczacılar en erişilebilir sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri ve hastaların %95’i orada yaşıyor [10] eczaneden kilometrelerce uzakta. Eczacıların doğum kontrolünü reçete etmesine izin vererek, hastalar artık potansiyel olarak daha uygun bir bakım yöntemine sahipler.

Süreç nedir?

Eczacıların hormonal kontraseptif reçete etmesine izin veren eyaletlerden birinde yaşıyorsanız, çevrimiçi bir eczaneden veya doğrudan yerel bir eczacıdan reçete alabilirsiniz.

OKU  Kafein Çekilmesi: Kafeinsiz kahve içmek ağrılı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, alabileceğiniz ilaçlar arasında farklılıklar olabilir.

Aracılık e-postası gönderen bazı popüler çevrimiçi eczaneler Planned Parenthood Direct, Nurx, Hers ve Lemonaid’dir.

Bir başka popüler çevrimiçi eczane olan Wisp, çevrimiçi olarak reçete almanıza ve ilaçları yerel eczanenizden almanıza olanak tanır.

Reçeteyi ve ilaçları doğrudan bir eczacıdan almak istiyorsanız, yerel bir eczaneye gidin ve onlara bir doğum kontrol yöntemiyle ilgilendiğinizi söyleyin.

Fish, “Eczaneden doğum kontrol hapı isteyen hastalar, tıpkı grip aşısı ister gibi içeri girip onları isteyebilir” diyor.

Ayrıca eczanenin web sitesine bakabilir veya onları arayarak bunun sundukları bir hizmet olup olmadığını sorabilirsiniz.

UCI Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu’nda klinik sağlık bilimleri profesörü ve eczacılık eğitiminin kurucu dekanı olan Sarah McBane, “Orada bir eczacının doğum kontrolü sunup sunmadığını web sitesini kontrol ederek veya eczaneyi arayarak kolayca öğrenebilirsiniz” dedi. .

Eczanede tıbbi geçmişinizle ilgili soruların yer aldığı bir sağlık tarama formu doldurmanız gerekecek, bu nedenle genel sağlığınız ve aldığınız ilaçlarla ilgili ayrıntıları paylaşmaya hazırlıklı olun.

Eczacı tansiyonunuzu da ölçebilir.

Bu süreç, eczacının hangi hormonal doğum kontrol türlerinin sizin için güvenli olduğunu belirlemesine ve riskleri, faydaları ve maliyetleri değerlendirmenize yardımcı olur.

McBane, “Bu soruların yanıtları, birinin eczane doğum kontrolü için uygun bir aday olup olmadığını ve en iyi doğum kontrolünün belirlenmesine yardımcı olup olmadığını belirlemek için kullanılır.” Dedi.

Fish, risk faktörleri belirlenirse, eczacınızın sizi bir kadın doğum uzmanına veya aile doktoruna sevk edeceğini söylüyor.

Ne kadar güvenli ve etkili?

Wolters Kluwer tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bazı Amerikalıların bir eczacı tarafından reçete edilen ilaçların güvenliği konusunda endişe duyduklarını ortaya çıkardı.

Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi, olası ilaç etkileşimlerinden endişe duyduklarını söyledi.

OKU  Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Araştırma Eczacının doğum kontrol hapı reçetesinin hormonal doğum kontrolünün kullanımını teşvik etmenin güvenli ve etkili bir yolu olduğunu bulmuştur.

“Doğum kontrol hapları bazı ülkelerde reçetesiz satılıyor ve bazı savunuculuk grupları bu modeli ABD için destekliyor; O zamana kadar eczacılar kontraseptif aramak için harika bir yer” dedi.

Etkisi nedir?

Wolters Kluwer’ın araştırmasına göre, Amerikalıların çoğu -%72’si- kendilerine bir eczacı tarafından reçete edilen bir ilacı almaktan çekinmiyor.

En inandırıcı sebep: daha ucuz bakım.

Reçeteli ilaç maliyetleri son yıllarda ortalama %6 ila %10 oranında artarak keskin bir şekilde arttı.

Amerikalıların yaklaşık %44’ü, karşılayamayacakları için reçetelerini doldurmuyor.

Bakımın pratisyen hekimlerden eczanelere kayması, sağlık bakım maliyetlerini ve hasta engellerini azaltmıştır.

Fish, bir OB-GYN veya aile doktorundan randevu almanın aylar sürebileceğini ve eczacıların insanların ihtiyaç duydukları ilaçları daha erken almalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ek olarak, eczaneler daha geç saatlerde ve muayenehanelerin ve sağlık tesislerinin kapalı olduğu hafta sonları açık olma eğilimindedir.

McBane, “Eczacılar en erişilebilir sağlık hizmeti sağlayıcılarıdır” dedi. “Bu, birisinin işten izin almak zorunda kalmadan hala doğum kontrolü alabileceği anlamına geliyor.”

Fish, bu gücü eczacılara yaymanın istenmeyen gebelikleri de azaltabileceğini belirtti.

Fish, “İlk iki yılda Oregon, eczacıların doğum kontrolü reçete etmesine izin verdi, 50 istenmeyen gebelik önlendi ve devlet 1,6 milyon dolar tasarruf etti” dedi.

Alt çizgi:

Son yıllarda birçok eyalet, eczacıların hormonal doğum kontrol hapları yazmasına izin veren yasalar çıkardı. Eczacılara hormonal kontraseptif yazma yetkisi verilerek, bakım maliyeti ve insanların bakıma erişiminin önündeki engeller önemli ölçüde azaltılabilir. Doğum kontrol haplarını bir eczacı aracılığıyla reçete etmek güvenli ve etkilidir ve istenmeyen gebeliklerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir