Sağlık

Düşük karbonhidratlı bir diyet, prediyabetli kişilerin ilaçsız kan şekerini düşürmelerine yardımcı olabilir.

Düşük karbonhidratlı bir diyet, prediyabetli kişilerin ilaçsız kan şekerini düşürmelerine yardımcı olabilir.

Pinterest’te paylaşın
Coro Image/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, altı ay boyunca düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan kişilerin kan şekeri seviyelerinde bir düşüş gördüklerini buldu.
  • Yaklaşık 37 milyon Amerikalı diyabet hastasıdır ve vakaların %90-95’i tip 2 diyabettir. HKM.
  • 3 Amerikalı yetişkinden 1’inden fazlası prediyabet hastasıkan şekeri seviyeleri yükseldiğinde, ancak diyabetli bir kişiyi teşhis etmek için yeterince yüksek olmadığında.

Yeni bir çalışma bulgusuna göre, düşük karbonhidratlı bir diyet, diyabet riski taşıyan kişilerin kan şekerini (şekerini) ilaçsız düşürmesine yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, altı ay boyunca düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan kişilerin, normal diyetlerini yiyen kişilere kıyasla, kan şekeri düzeylerinin bir göstergesi olan hemoglobin A1c’de (HbA1c) daha fazla düşüş gördüklerini buldu.

Tulane Üniversitesi Okulu’nda epidemiyoloji yardımcı doçenti olan baş yazar Kirsten Dorans, “Anahtar mesaj, düşük karbonhidratlı bir diyetin sürdürülmesi halinde, tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisi için yararlı bir yaklaşım olabileceğidir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.” Bir basın açıklamasına göre, New Orleans’ta Halk Sağlığı ve Tropikal Tıp.

Çalışma 26 Ekim’de yayınlandı. JAMA ağı açık.

kan şekeri seviyelerinde azalma

Yaklaşık 37 milyon Amerikalı diyabet hastasıdır ve vakaların %90-95’i tip 2 diyabettir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC).

Bunlara ek olarak, 3 Amerikalı yetişkinden 1’inden fazlasının prediyabeti varKan şekeri seviyeleri yükseldiğinde, ancak bir kişiyi diyabet hastası olarak teşhis etmek için yeterince yüksek olmadığında. Prediyabet, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve felç geliştirme riskini artırır.

Yeni çalışma, tedavi edilmemiş prediyabetli (HbA1C %6,0’dan %6,9’a) 40 ila 70 yaşları arasındaki 150 kişiyi içeriyordu. Bunların %59’u siyah, %41’i beyaz ve %7’si Hispanik idi.

Araştırmacılar, katılımcıları rastgele altı ay boyunca düşük karbonhidratlı bir diyete veya normal diyetlerine atadı.

İlk üç ay boyunca, düşük karbonhidratlı diyet grubundaki kişiler günde 40 gramdan az karbonhidrat yediler. Sonraki üç ay boyunca günde 60 gramdan az karbonhidrat yediler.

OKU  Bu 3 yiyeceği yemek, kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Düşük karbonhidratlı yiyecekler arasında et, yumurta, peynir, kuruyemişler, tohumlar ve zeytin, kereviz, havuç, biber, brokoli, karnabahar ve domates gibi sebzeler bulunur.

Düşük karbonhidratlı diyet grubundaki kişiler de sık sık davranışsal danışma oturumlarına katıldılar ve düşük karbonhidratlı yemek tarifleri verildi. Çalışma personeli ayrıca onlara fındık, zeytinyağı ve kendi yemeklerini hazırlamak için kullanabilecekleri diğer maddeler gibi temel düşük karbonhidratlı yiyecekler sağladı.

Her zamanki diyetlerini takip eden insanlara dikkat edildi sağlıklı beslenme hakkında standart yazılı bilgiler ve aylık beslenme dışı eğitimlere katılma fırsatı verildi.

Araştırmacılar, katılımcıları 3 ay sonra ve 6 ay sonra izledi. Katılımcıların %95’i 6 aylık takip ziyaretini tamamladı.

6 ay sonra, düşük karbonhidratlı diyet grubundaki insanlar, Dorans’ın “mütevazı ama klinik olarak anlamlı” olarak tanımladığı, HbA1c’de yüzde 0,26’lık bir ortalama düşüş gördü.

Buna karşılık, normal diyetlerini takip eden kişilerin HbA1c’sinde yüzde 0,04 puanlık bir ortalama düşüş oldu.

Araştırmacılar, düşük karbonhidratlı diyet grubunun ayrıca açlık kan şekeri seviyelerinde, vücut ağırlığında, açlık insülin seviyelerinde ve bel çevresinde daha büyük düşüşler olduğunu buldu.

Daha uzun vadeli araştırma gerekli

Düşük karbonhidratlı diyet grubunda HbA1c’deki düşüş orta düzeyde olsa da, Diyabet Önleme Programı (DPP) çalışmasında gözlemlenene benzer.

DPP, orta düzeyde fiziksel aktivite ve kilo kaybı ile birlikte düşük yağlı, düşük kalorili bir diyet içeren bir yaşam tarzı müdahalesidir.

Bu önceki çalışmada, programa katılan diyabeti olmayan kişiler, yaklaşık 3 yıl sonra tip 2 diyabet risklerinde %58’lik bir azalma gördüler.

Yeni çalışmada az sayıda katılımcı ve daha kısa takip süresi göz önüne alındığında, araştırmacılar düşük karbonhidratlı bir diyetin diyabet geliştirme riski üzerindeki etkisini belirleyemedi.

Dorans, “Bu diyet yaklaşımının tip 2 diyabetin önlenmesine alternatif bir yaklaşım olup olmayacağını görmek için gelecekteki çalışmalar yapılabilir.” Dedi.

OKU  Tip 2 diyabetli çocukların sayısı önümüzdeki 3 yılda %700 artabilir

Daha fazla araştırma gerektiren bir başka soru da HbA1c’deki düşüşün düşük kalorili diyetin kendisinden mi yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığıdır.

6 aylık takipte, düşük karbonhidratlı diyet grubundaki kişiler, normal diyetlerine göre günde ortalama 400 kalori daha az yediler.

Ek olarak, düşük karbonhidratlı diyet grubundaki kişiler, 6 aylık çalışma boyunca normal diyet grubundakilerden yaklaşık 13 kilo daha fazla kaybetti.

Bu nedenle, düşük karbonhidratlı diyet grubundaki HbA1c düşüşünün, düşük karbonhidratlı diyetin kendisinden mi yoksa kilo verme sırasında kalori kısıtlamasından mı kaynaklandığı belirsizdir, dedi Dr. Qin Yang, Irvine, California’daki UCI Sağlık Diyabet Merkezi’nin endokrinolog ve tıbbi direktörü.

Yeni çalışmanın güçlü yönlerinden biri, katılımcıların hiçbirinin metformin gibi tip 2 diyabet için ilaç almamış olmasıdır. Bu, araştırmacıların prediyabetli kişilerde tek başına diyetin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini incelemesine izin verdi.

Ancak araştırmacılar, bu çalışmada kullanılan programın tüm ortamlarda çalışmayabileceği konusunda uyardılar. Katılımcılar, herkesin erişemeyeceği düşük karbonhidratlı bir diyeti güvenli bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olmak için çalışma personeli ile sık sık toplantılar yaptılar.

Bazı sağlık planları veya işverenler, insanların kendileri için doğru olan diyeti bulmalarına yardımcı olmak için bir diyetisyen veya beslenme uzmanı ile benzer danışmanlık seansları sunabilir.

Bu çalışma prediyabetli insanlara odaklanırken Yang, diyetin aynı zamanda diyabet teşhisi konan kişilerin kan şekeri seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olmanın “temel bir parçası” olduğunu söyledi.

Düzenli fiziksel aktivite ve stres yönetimi, diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini sağlıklı bir aralıkta tutmasına da yardımcı olabilir.

Yang, “Ancak, diyabet ve tedavi seçenekleri hakkında tavsiye almak için doktorunuza danışmanız önemlidir.” Dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir