Sağlık

Egzersiz olarak golf: Uzmanlar, yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel sağlık yararları olabileceğini söylüyor

Egzersiz olarak golf: Uzmanlar, yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel sağlık yararları olabileceğini söylüyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, golf oynamanın faydalarından ikisinin dışarıda olmak ve başkalarıyla sosyalleşmek olduğunu söylüyor. Sergio Marcos/Stocksy
  • Araştırmacılar, yaşlı yetişkinlerin golf sporundan hem fiziksel hem de zihinsel fayda sağlayabileceğini söylüyor.
  • Uzmanlar, 18 delikli golf oynayan bir kişinin 6 milden fazla koşabileceğini söylüyor.
  • Golfün sosyalleşme ve güneşten D vitamini toplama fırsatı sunduğunu da ekliyorlar.

“Golf iyi bir yürüyüşü bozar” sözü şüphesiz kötü bir golfçüden gelmektedir.

Ama muhtemelen onlar bile bunun iyi bir yürüyüş olduğunu kabul edebilirlerdi.

Finlandiya’dan bir araştırmacı ekibine göre, golf iyi bir yürüyüş ve daha sonra biraz.

Aslında, bugün yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, golfün yaşlı yetişkinler için batonlu yürüyüş veya normal yürüyüşten daha iyi olabileceğini bildiriyor.

Düzenli aerobik egzersizin kardiyovasküler hastalığın yanı sıra yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve dislipidemiyi (kanda yüksek tansiyon gibi sorunlara neden olan anormal miktarda lipit) önlemeye yardımcı olduğu belgelenmiştir.

Ancak bu kanıtların çoğu, “orta ila şiddetli yoğunlukta 30 ila 60 dakika süren akut egzersiz nöbetleri” yapan genç insanlara odaklanan çalışmalardan geliyor.

Ekip, golf gibi aktivitelerin yaşlı insanlar üzerindeki etkileri hakkında daha az araştırma olduğunu söyledi.

Golf çalışması nasıl yürütüldü?

Araştırmacılar golf, yürüyüş ve Kuzey yürüyüşü üzerinde çalıştılar – insanların hem üst vücutlarını hem de bacaklarını çalıştırmak için sopa kullandıkları gelişmiş bir yürüyüş tekniği.

Hepsi, birçok yaşlı insan için güvenli ve kolayca erişilebilir olduğu düşünülen, yaşa uygun popüler açık hava aerobik egzersiz biçimleridir.

Ekip, üç farklı aerobik egzersiz türünün yoğunluk, süre ve enerji harcamasıyla ilgili kardiyometabolik sağlık belirteçleri üzerindeki akut etkilerini karşılaştırdı.

Çalışmaları, 65 yaş ve üstü 25 sağlıklı yaşlı golfçüye baktı. Üç akut aerobik egzersizin – 18 delikli bir golf turu, 6 kilometrelik Kuzey yürüyüşü ve 6 kilometrelik bir yürüyüş – deneklerin kan basıncı, kan şekeri ve kan lipid profilleri üzerindeki etkilerini gerçek anlamda karşılaştırdılar. yaşam ayarları.

Araştırmacılar, katılımcıların kan basıncını ölçtüler ve kan örnekleri ve kan şekeri parmak testi testleri aldılar. Denekler ayrıca egzersize özgü mesafeyi, süreyi, hızı, enerji harcamasını ve adımları izlemek için kondisyon ölçer ve kalp atış hızlarını ölçmek için bir EKG sensörü taktılar.

OKU  Otizm diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir

Golf ve Sağlık Faydaları

Araştırmacılar, her üç aerobik egzersiz türünün de, süre ve yoğunluktaki farklılıklara rağmen, akut ataklarda yapıldığında yaşlı erişkinlerde kardiyovasküler profili iyileştirdiğini bildirdi.

Yürüme ve Kuzey yürüyüşü sırasında sistolik kan basıncındaki azalma, aynı zamanda diyastolik kan basıncında da bir azalmaya yol açtı.

Araştırmacılar, golfün Kuzey yürüyüşü ve yürüyüşe kıyasla daha düşük bir egzersiz yoğunluğuna sahip olmasına rağmen, golf oynamanın daha uzun süresi ve daha yüksek toplam enerji harcamasının lipit profili ve glikoz metabolizması üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyledi.

Çalışma, küçük örneklem büyüklüğü ve fitness ekipmanının doğruluğu gibi bazı sınırlamalara sahipti. Ayrıca, gerçek dünya ortamında bir çalışma yürütmek, laboratuvar ortamında olduğu gibi tüm faktörlerin kontrol edilmesine izin vermez.

Araştırmacılar ayrıca çalışma için yalnızca golfçüleri işe aldılar, golfçü olmayanların düzgün bir şekilde golf oynamasının beklenemeyeceğine inanırken, Kuzey yürüyüşü çoğu katılımcı için yeni bir egzersiz türü olarak görüldü ve teknikte bir bozulmaya yol açabiliyordu. faaliyetin etkinliği için.

Bununla birlikte, yazarlar şu sonuca vardılar: “Golfteki egzersiz yoğunluğu daha düşük olmasına rağmen, daha uzun süre ve daha yüksek enerji harcaması, Nordik yürüyüş ve yürüyüşe kıyasla lipid profili ve glikoz metabolizması üzerinde daha olumlu bir etkiye sahip gibi görünüyor.”

“Bu yaşa uygun aerobik egzersizler, sağlıklı yaşlı yetişkinlere kardiyovasküler hastalığı önlemek için sağlığı teşvik eden bir fiziksel aktivite biçimi olarak önerilebilir ve aynı zamanda zaten kardiyovasküler hastalığı olanlarda kardiyometabolik sağlığı iyileştirmek için bir tedavi stratejisi olarak kullanılabilir.” ”

Golfün fiziksel faydaları

Fitness uzmanları, golfün faydalarının iyi bir yürüyüşün ötesine geçtiğini söylüyor.

Golf yayını Chicago Golf Report’un genel yayın yönetmeni Walter Lis, Healthline’a 2018 yılında yapılan bir araştırmanın 6.800 yarda golf sahasında yürünen ortalama mesafenin 10,6 mil olduğunu bulduğunu söyledi.

OKU  Siyah çay, elmalar ve turpgillerden sebzeler yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp sağlığını nasıl geliştirir?

Lis, “Birçok golf sahasında, bu mesafe aynı zamanda tepelere tırmanmayı, kum sığınaklarına girip çıkmayı ve çeşitli engebeli ve engebeli arazilerde gezinmeyi gerektirir” dedi.

Lis, “Altı milden fazla yürümenin kardiyovasküler faydalarına ek olarak, golf salıncağı esneklik, stabilite, güç ve mükemmel el-göz koordinasyonu gerektirir” dedi. “Golf salıncağı, genellikle engebeli veya yan tepe konumlarında birden fazla ağırlık kayması gerektirdiğinden, salıncağın kendisi gelişmiş denge ve esnekliği destekler.”

Lis, golfçülerin ayrıca açık havada olmaktan ve sosyal bir spor olmanın faydalarından D vitamini aldıklarını söyledi.

Lis, “Artan sosyalleşme, golfün popülaritesinde önemli bir faktördür” dedi. “Bir tur golf genellikle bir grupta en fazla dört golfçü ile oynanır. Oyun ortaklarıyla etkileşim ve doğasında var olan sosyal mesafe, pandemi başladığından bu yana golfe katılımda keskin bir artış görülmesinin temel nedenlerinden biri oldu.”

Golfün psikolojik faydaları

Hannah Shine, Avustralya’da Sertifikalı bir Kişisel Antrenör ve Sağlık Koçudur. Healthline’a golfün olumlu zihinsel faydaları olduğunu söyledi.

Shine, “Golf, gelişmiş kardiyovasküler zindelik, artan güç ve esneklik ve daha iyi denge ve koordinasyon dahil olmak üzere yaşlılar için çeşitli fiziksel ve zihinsel faydalara sahip olabilir” dedi. “Ayrıca stres azaltma, gelişmiş bilişsel işlev ve sosyal etkileşim var.”

Shine, bazı yaşlılar için de sınırlamalar olabileceğini kaydetti.

“Özellikle hareketlilik sorunları olan insanlar için fiziksel olarak zorlu olabilir” dedi. “Özellikle sırt, dirsek ve bileklerde yaralanma riski var. Hareket kabiliyeti sınırlı veya el-göz koordinasyonu olanlar için de sinir bozucu olabilir.”

Shine, bir kişi doğru şekilde yaklaştığı sürece golfün faydalı olduğunu söyledi.

“Genel olarak, golf, dikkatli bir şekilde ve her bireye uygun bir şekilde yaklaşıldığı sürece, yaşlılar için harika bir egzersiz ve zihinsel uyarım olabilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir