Sağlık

Ergenler esrar için alkolden büyük ölçüde kaçınıyor

Ergenler esrar için alkolden büyük ölçüde kaçınıyor

Pinterest’te paylaş
Gençler arasında esrar kullanımı artmıyor, ancak maddenin kötüye kullanımı arttı. Javi Julio Fotoğrafçılık / Getty Images
  • Araştırmacılar, ergenler arasında esrar kullanımının artık alkol kullanımından daha yüksek olduğunu bildirmektedir.
  • Uzmanlar özellikle kenevir yemeklerinin sorun olduğunu söylüyor.
  • Esrarın 25 yaşın altındaki kişilerde beyin gelişimini etkileyebileceğini belirtiyorlar.

Yeni bir araştırmaya göre, 6 ila 18 yaş arası çocuklar arasında esrar kötüye kullanımı 2000’den 2020’ye yükselirken, alkol kötüye kullanımı düştü.

Araştırmacıların araştırmalarında bildirdiğine göre, genel olarak esrar kötüye kullanımı vakaları 2000 yılından bu yana %245 arttı ve bu vakaların %80’inden fazlası ergenlik çağındaki gençlerde meydana geldi.

Her türlü esrar kullanımı arttı, ancak araştırmacılar yenilebilir esrarın çoğu istismar vakasına neden olduğunu söyledi. Daha fazla erkek çocuk muhtemelen kız çocuklardan daha fazla esrar kullandı. Vakaların yaklaşık %58’i erkek, %42’si kadındı.

2000’den 2013’e kadar, alkol kötüye kullanımı vakaları, esrar kötüye kullanımı vakalarını geride bıraktı. Ancak araştırmacılar, 2014 yılında bu pozisyonların tersine döndüğünü ve esrar kullanımının daha baskın olmaya devam ettiğini söyledi.

“2014’ten bu yana her yıl, esrar maruziyeti vakaları etanol vakalarını aştı ve her yıl bir önceki yıldan daha fazla” dedi Dr. Adrienne Hughes, çalışma yazarı ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde acil tıp profesörü yardımcısı, bir basın açıklamasında. “Bu sonuçlar, esrarın hızla gelişen yasallaştırılmasının bu savunmasız nüfus üzerindeki etkisine ilişkin süregelen endişenin altını çiziyor.”

Lisanslı bir klinik psikolog ve Bağımlılık Psikolojisi Derneği başkanı olan Ph.D. Aaron Weiner, “Okumak şaşırtıcı değil, ancak özellikle hakemli veriler her zaman önemlidir” dedi.

“Burada gördüğümüz şeyin, ‘Ah, içiyordum ve onun yerine marijuana kullanacağım’ diyen birinden bir değişim olduğundan şüpheliyim. Tahminimce birçok eyalette normalleşme kampanyaları artıyor” dedi. “Normalleşme arttıkça günümüzün gençleri bunu benimsiyor. Ve bu yüzden görüyoruz [cannabis misuse] Fiyatlar artıyor.”

OKU  Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Konu Başlıkları

Esrar kullanımının kendisi artmıyor

Bu çalışmanın, 2020’ye kadar Ulusal Zehir Veri Sistemine bildirilen vakalara dayanan özel bir kategori olan “uyuşturucu kullanımı veya kötüye kullanımı”ndaki eğilimleri kapsadığına dikkat etmek önemlidir.

Yazarlar, bu veri setinden, esrar kötüye kullanımı veya kötüye kullanımı vakalarının yalnızca %32’sinin “küçük klinik sonuçlardan daha kötü” sonuçlandığını bildirdi.

California Üniversitesi Irvine Esrar Araştırmaları Merkezi direktörü Ph.D. Daniele Piomelli, “2022 Geleceği İzleme anketinden, gençlerin esrar kullanımının 10 yıldan fazla bir süre sabit kaldıktan sonra 2021’de düştüğünü biliyoruz,” dedi. Sağlık hattı dedi.

Yenilebilir kenevir özel bir sorundur

Piomelli, rakamların esrar kullanımında endişe verici bir eğilimden çok esrar ürünlerinin kötüye kullanıma veya kötüye kullanıma yol açabilecek özelliklerine işaret ettiğini söyledi.

“Yenilebilir bir şeyle aşırı doz almak, eklem veya vape kaleminden çok daha kolay” dedi. “Sigara içerken veya elektronik sigara kullanırken, kullanıcı ilacın etkilerini gerçek zamanlı olarak ölçebilir ve alımını buna göre ayarlayabilir. Bununla birlikte, büyük miktarda THC içeren bir şeker yutulduğunda, kullanıcı etkileri üzerindeki tüm kontrolünü kaybeder. Kullanıcı sonucu beğense de beğenmese de alınan ilaç emiliyor.”

doktor Virginia, Falls Church’teki Kaiser Permanente’de bir psikiyatrist ve bağımlılık tıbbı uzmanı olan Joseph Tasosa kabul etti.

“Yenilebilir ürünler genellikle çekici ve göz alıcı ambalajlarda paketlenir ve çocukların ve gençlerin dikkatini çeken jelibon, bisküvi ve diğer tatlılar şeklinde gelir. Zararsız görünmelerini sağlıyor” dedi Healthline’a. “Aslında, yenilebilir ürünler, özellikle fazla tüketilmesi tehlikeli olan çok yüksek düzeyde esrar içerebilir.”

“Esrar genç, gelişmekte olan beyinleri de olumsuz etkileyebilir. [and] Çocuklarda ve ergenlerde ilaca bağlı psikoz veya ilaca bağlı anksiyete atakları da dahil olmak üzere çeşitli ciddi psikiyatrik sorunlara neden olabilir” dedi.

OKU  DEHB ve bağırsak sağlığı: çalışma, mikrobiyomdaki mantarlarla bağlantı buluyor

Ebeveynler (ve politikacılar) yardımcı olabilir

Esrarın ülke çapında artan bir şekilde yasallaştırıldığı bir döneme girerken — 21 eyalet artı Washington DC ve Guam, yetişkinlerin kullandığı eğlence amaçlı esrarı tamamen yasallaştırdı — ebeveynlerin ve politika yapıcıların bu “yeni normale” uyum sağlamaları gerekebilir.

Brookdale Premiere Recovery Center’ın tıp direktörü ve bağımlılık tıbbı psikiyatristi DO Joseph Garbely, “Alkol eğitimi ders kitabından bir sayfa almalı ve esrarın ne olduğunu kabul etmeliyiz: gelişmekte olan beyinde ciddi şekilde tehlikeli bir madde” dedi. Pensilvanya.

“Yenilebilir esrarın biçimlerini düzenlememiz ve gençlerimize yönelik bilinçaltı pazarlamayı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Garbely, Healthline’a verdiği demeçte, yenilebilir esrarı tıbbi veya eğlence amaçlı kullanan ebeveynlerin, malzemelerini kapatarak ve çocuklarının ve gençlerinin yenilebilir maddeleri tüketmesinin gerçek tehlikelerini açıklayarak sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.

Piomelli, ebeveynlerin pragmatik bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini belirtmesine rağmen bu endişeleri paylaştı.

Piomelli, “Gençlerin belirli bir yüzdesi, yetişkinler ne derse desin ya da ne yaparsa yapsın uyuşturucu deniyor” dedi. “Bu keşfi daha güvenli hale getirmek yetişkinlerin sorumluluğundadır. Yasakçı bir “sadece hayır deyin” yaklaşımı geçmişte işe yaramadı. Kanıta dayalı zarar azaltma stratejileri geliştirmek için bu basit gerçeği temel almalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir