Sağlık

Evde kan testleri bir trend haline geliyor. Sağlık için ne anlama geliyor

Evde kan testleri bir trend haline geliyor. Sağlık için ne anlama geliyor

Pinterest’te paylaşın
Evde teşhis testi yeni değil, ancak şimdi bazı şirketler kan almak için evinize bir mobil flebotomist gönderecek. Wagner Okasaki/Getty Images
 • evdeyken Teşhis testi yeni değil, bir avuç test şirketi bir adım daha ileri gitti.
 • Bazı tanı testi şirketleri artık kan alımını içeren ev randevuları sunuyor.
 • Kan almak ve örneği bir laboratuara göndermek için evinize mobil flebotomistler gönderirler.
 • Bu sağlık hizmeti eğilimi, tedavi engellerini yıkmaya yardımcı olabilir ve sağlık sorunlarının daha iyi teşhis ve tedavisine yol açabilir.

Muhtemelen hamilelik ve COVID-19 testi de dahil olmak üzere evde teşhis testlerine aşinasınızdır. Bu tür testler, insanların tıbbi bilgileri güvenli bir şekilde ve evlerinin rahatlığında almalarını sağlar.

Evde yapılan testlerdeki tıbbi gelişmelere rağmen, kan testlerinin hala eğitimli personel tarafından yapılması gerekiyor, bu da çoğu insanın bir kliniğe veya doktor muayenehanesine gitmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, bir kliniğe gitmek bazı yaşlı yetişkinlerin, engellilerin ve tıbbi tesislere erişimi olmayan bölgelerde yaşayan kişilerin bakımına engel teşkil edebilir.

Kan testini daha erişilebilir hale getirmek için evde laboratuvar testi endüstrisi erişimini genişletiyor. Giderek artan bir şekilde, çeşitli tanı testleri için sertifikalı flebotomistler tarafından ev ziyaretleri planlayabilirsiniz.

Çoğu ev laboratuvarı testi bu şekilde çalışır

Evde laboratuvar testleri genellikle tükürük veya idrar gibi biyolojik örnekleri toplamak için bir kit kullanmayı ve sonuçları bir doktorun rehberliği olmadan yorumlamayı içerir.

Örneğin CVS Health, Everlywell ve diğerleri gibi şirketler, çeşitli sağlık profilleri ve koşulları arayan bir dizi evde test kitleri sunar. Bu şunları içerebilir:

 • gıda intoleransları
 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • D vitamini seviyeleri
 • tiroid fonksiyonu

Test kitini aldıktan sonra numuneleri toplar ve bitmiş testi analiz ve yorumlama için bir laboratuvara gönderirsiniz.

Bununla birlikte, bazı evde laboratuvar testleri, bir sağlık uzmanının sizin için bir test kiti sipariş etmesini gerektirir.

Örneğin Cologuard, dışkıdaki kanı ve kolon kanseri için DNA belirteçlerini tespit edebilen bir evde laboratuvar testidir.

Evde laboratuvar testleri artıyor

Birçok evde laboratuvar testi on yıllardır mevcut olmasına rağmen, COVID-19 pandemisi sırasında kullanımları artmıştır.

Evde yapılan testlerdeki dikkate değer artış, kısmen COVID-19 testlerinin, okul ve işveren tarafından zorunlu kılınan testlerin yaygın olarak bulunmasına ve koronavirüse maruz kalmaktan kaçınma arzusuna bağlanabilir.

A Nisan 2022 Raporu CDC, evde COVID-19 testi kullanımının Ocak 2022’de zirveye ulaştığını ve ankete katılan nüfusun %11’inin son 30 gün içinde evde test yaptırdığını bildirdiğini öne sürüyor.

Şubat 2022 raporuna göre, evde test endüstrisinin 2025 yılına kadar 2 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

Ayrıca, yakın tarihli bir pazar araştırması analizi, küresel evde test kitleri pazarının 2022’den 2029’a kadar %6,1’lik bir bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyüyeceğini gösteriyor.

Evde kan testi ile klinik laboratuvar testi karşılaştırması

Klinik ortamda gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde olduğu gibi, sağlık uzmanınız evde yapılması gereken laboratuvar testleri ister.

Bununla birlikte, evde kan testi, kan örnekleri almak ve bunları laboratuvara teslim etmek için evinize gelip sertifikalı bir flebotomist gerektirir. Sonuçlar tamamlandıktan sonra size ve doktorunuza sunulacaktır.

Genel olarak, mevcut ev laboratuvar testlerinin çoğu, normalde bir klinik laboratuvarda alacağınız teşhis ve sağlık izleme testlerinin çoğunu içerir.

OKU  Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

Evde laboratuvar testinin bazı belirgin avantajları vardır:

 • Evinizi terk etmek zorunda değilsiniz, bu da bir sağlık durumunu teşhis etmek veya tedavi etmek için ihtiyacınız olan testleri yaptırmanıza yardımcı olabilir.
 • Tıbbi tesislere sınırlı erişiminiz, bir engeliniz veya sınırlı hareket kabiliyetiniz varsa, test önündeki engelleri kaldırır.
 • Özel olarak test edebilirsiniz, sadece siz ve mobil flebotomist mevcut. Bu, belirli tıbbi durumlarla ilişkili bazı damgalanmış korkuları azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sonuçları daha hızlı alabilirsiniz, bu da daha erken tedaviye yol açabilir.
 • Evde test yapmak daha uygun olabilir ve programınıza uygun olabilir.

Evde laboratuvar testinin dezavantajları şunları içerir:

 • Bazı sigorta şirketleri evde yapılan laboratuvar testlerini kapsamaz.
 • Test yanlış işlenebilir veya saklanabilir, bu da yanlış sonuçlara yol açabilir.
 • Bazı olumlu sonuçlar, tekrar test gerektirebilecek tedavi için bir doktora gitmeyi gerektirir.
 • Bu hizmetler bazı bölgelerde mevcut değildir.

“Özellikle evde yapılan testlerde hataya yer var” dedi Dr. Quest Diagnostics’te teşhis hizmetleri kıdemli tıbbi direktörü Jeffrey Dlott, Healthline’a.

“Kendi kanınızı çizmek birçokları için göz korkutucu ve endişe verici olabilir. Doğru yapılmazsa, sonuçlar yetersiz olabilir ve toplama işleminin tekrarlanmasını gerektirebilir. Pek çoğu için, evde parmağınızın delinmesine kıyasla, eğitimli bir kan alma uzmanı tarafından kan alınması tercih edilebilir.”

Evde testler, bakım vermenin önündeki engellerin kaldırılmasına nasıl yardımcı olabilir?

A 2017’yi gözden geçir klinik kararların %60-70’inin laboratuvar test sonuçlarından etkilendiğini öne sürmektedir. Ek olarak, tıbbi bir durumu teşhis etmek veya tedavi etmek için kılavuzların tahminen %80’i laboratuvar testi gerektirir.

Bu, sağlık koşullarının uygun şekilde tedavi edilmesini sağlamak için hazır tıbbi testlerin çok önemli olabileceği anlamına gelir.

dr’a göre Evde test şirketi Lifeforce’ta dahiliye hekimi ve klinik operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı olan Kerri Masutto, evde yapılan testler, şu özelliklere sahip kişilerin bakımının önündeki engelleri kaldırabilir:

 • zihinsel hastalıkları, fiziksel engelleri veya hareket sorunları var
 • çocukların, yaşlı yetişkinlerin veya sağlık sorunları olan kişilerin bakıcıları
 • İşten ücretsiz izin almak veya sağlık hizmetleri için birikmiş ücretli izin kullanmak
 • tıbbi test tesislerine sınırlı erişime sahip olmak
 • finansal eşitsizlikler yaşamak
 • yoğun bir programla başa çıkmak
 • Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen veya hastalık veya enfeksiyon riski yüksek olan sağlık sorunları var
 • klinik bir ortamda test etme konusunda gizlilik endişeleri olabilir

Daha yaşlı yetişkinler de evde test etmenin rahatlığından yararlanabilir.

Örneğin, Michigan Üniversitesi Ulusal Sağlıklı Yaşlanma Anketi, ankete katılan yaşlı yetişkinlerin %74’ünün evde testin tıbbi bir tesiste test yapmaktan daha uygun olduğuna inandığını buldu.

Evde kan testi nasıl çalışır?

Birçok evde test şirketi, sizin, doktorunuzun veya hemşirenizin çevrimiçi olarak rezerve edebileceği evde laboratuvar randevuları sunar.

Hizmete bağlı olarak, kan almak için evinize sertifikalı bir mobil flebotomist gelebilir.

Numuneler toplandıktan sonra, işlenmek üzere Labcorp veya Quest Diagnostics gibi bir üçüncü taraf laboratuvarına gönderilirler. Sigorta bilgileriniz de kayıt altına alınmakta ve bu doğrultuda laboratuvarlar ile paylaşılmaktadır. Test sonuçlarınız laboratuvar, doktorunuz veya Apple Health aracılığıyla sağlanabilir.

OKU  Nexletol ilacı, statin almadan kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir

Lisanslı flebotomistler tarafından yüz yüze laboratuvar toplama hizmeti sunan Getlabs’ın CEO’su Kyle Michelson, Healthline’a evde kan testinin sağlık profesyonellerinin tıbbi kararlar almasına uzaktan izin verdiğini söyledi.

“Geçmişte, sağlayıcıların hastalarını görmek için tıbbi tesislere ihtiyacı vardı. Ancak hastaların %40’ı planlanan doktor randevularını kaçırıyor” dedi.

“Günümüzde kolaylık bir lüks değil, bir zorunluluktur. Eve döndüğünüzde uzmanlarımız laboratuvar değerleri, yaşamsal belirtiler, biyometri, sıvı biyopsiler ve çok daha fazlasını içeren tanı verilerini toplayabilir. Bu şekilde, tedaviye uyumu artırıyor ve erken teşhis için kritik pencere sırasında hastaların önleyici tedavi almasını sağlamaya yardımcı oluyoruz.”

Kurum içi flebotomist hizmetleri sunan diğer şirketler şunlardır:

 • Ulusal Flebotomi Sağlayıcı Ağı
 • Fleetbo
 • tekerlekli flebotomi
 • Travalab
 • myOnsite Healthcare

Evde yapılan laboratuvar testleri sigorta kapsamında mıdır?

Poliçenizin evde yapılan testleri kapsayıp kapsamadığını öğrenmek için sigorta sağlayıcınıza danışmak iyi bir fikirdir.

Michelson, laboratuvar testi bölümünün genellikle – ancak her zaman değil – sigorta kapsamında olduğunu söyledi.

Örneğin Getlabs, aynı gün ziyaretler için 35 dolardan başlayan bir kesinti ücreti alıyor.

Michelson, “Bazı durumlarda, hastalar geri ödeme için makbuzlarını sigorta sağlayıcılarına gönderebilirler,” diye açıkladı Michelson, geri ödeme almaya uygun olup olmadığınızı görmek için sigorta şirketinizle görüşmenin iyi bir fikir olduğunu da sözlerine ekledi.

Michelson, “Gelecekte, daha fazla hastanın Getlabs’a erişmesini ve ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda bakım almasını sağlamak için sigorta şirketleriyle yakın çalışmayı planlıyoruz” diye ekledi.

Evde test sizin için uygun mu?

Masutto, evde yapılan testler için hangi tanı testlerinin uygun ve uygun olduğunu belirlemek için doktorunuzla konuşmak isteyebileceğinizi söylüyor.

“[People] gibi tüm risk faktörleri Evde test etmenin güvenli olup olmadığını belirlemek için kan alımı, anemi, akut hastalık veya hamilelikten önceki bayılma olayları gibi sorunları doktorlarıyla tartışın.” Dedi.

“Bazı testler zamanında işlenmeyi gerektirir ve belirli bir zaman dilimi içinde teslim edilemezlerse kabul edilmeyecektir. Bu, hastanın konumuna, laboratuvara ve kan alma uzmanının programına bağlıdır.”

Masutto, evde test yapmaya karar verirseniz, olası yan etkilerden kaçınmak için laboratuvar toplama sırasında iyi dinlenmiş, iyi nemlendirilmiş ve sakin olmanız gerektiğini de sözlerine ekledi.

getir

Evde laboratuvar testleri, özellikle kan testi, geleneksel olarak marjinalleştirilmiş ve yetersiz hizmet alan popülasyonlar için bakıma erişimdeki boşluğu potansiyel olarak kapatabilecek büyüyen bir eğilimdir.

Ayrıca klinik bir ortamda test etmeye uygun ve potansiyel olarak daha ucuz bir alternatif olabilir.

“Bu eğilimin devam edeceğine inanıyoruz. Pandemi, ev ortamında teşhis testinin ortaya çıkmasını geciktirdi ve hızlandırdı. Sanal sağlık hizmetlerinin büyümesi ve daha eğitimli bir nüfus, insanların tipik sağlık hizmeti ziyaretini yeniden düşünmeye hazır oldukları anlamına geliyor” dedi Dlott.

“Bu testlerin rahatlığı, teşhis testi pazarını, sağlıkları konusunda daha proaktif olmalarını ve önlemeye odaklanmalarını sağlayan eyleme geçirilebilir teşhis anlayışlarıyla dönüştürüyor” diye ekledi.

Yine de evde laboratuvar testleri, özellikle belirli sağlık koşullarıyla yaşayan veya risk altında olanlar için herkes için en iyi seçim olmayabilir. Evde testin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşun.

İlgili yazılar
Sağlık

Daha fazla kanıt, ultra işlenmiş gıdaları erken, önlenebilir ölümle ilişkilendiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir