Sağlık

FDA, Gençlerde Kilo Kaybı için Diyabet İlaç Semaglutide’i (Wegovy) Onayladı

FDA, Gençlerde Kilo Kaybı için Diyabet İlaç Semaglutide'i (Wegovy) Onayladı

Pinterest’te paylaş
Natalia Leb/Getty Images
  • FDA, çocukluk çağı obezitesini tedavi etmek için Wegovy (semaglutide) ilacını onayladı.
  • Bu haber, bir çalışmanın kilo verme ilacının gençlerin VKİ’lerini önemli ölçüde düşürmesine yardımcı olabileceğini bulmasının ardından geldi.
  • İştahı bastırarak çalışır, bu da daha sonra kalori alımını azaltır ve kilo kaybına yol açar.

Wegovy’nin üreticisi Novo Nordisk’e göre, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, genç yaştaki obeziteyi tedavi etmek için diyabet ilacı Wegovy’yi (semaglutide) onayladı.

Haber, bir çalışmanın semaglutide ilacının obez ergenlerde obezite ve tip 2 diyabet için obez yetişkinlerde olduğu kadar etkili olduğunu bulmasından haftalar sonra geliyor.

İlaç haftada bir kez enjekte ediliyor ve Ozempic ve Wegovy markaları altında kullanılıyor.

Novo Nordisk’e göre Wegovy, 12 yaş ve üstü çocukların tedavisi için onaylandı.

Kabul, ana kurstan sonra verilir.

yayınlanan çalışma, New England Tıp Dergisi Aralık ayında, ilacı alan ve yaşam tarzı müdahaleleri uygulayan obez gençlerin 68 hafta içinde vücut kitle indeksinde (VKİ) yüzde 16’lık bir azalma yaşadıkları bulundu.

İlaç ayrıca kardiyometabolik sağlık sorunlarında iyileşmelere yol açtı.

Bir glukagon benzeri peptit-1 analoğu olan Semaglutide, şu anda yalnızca obezite veya obezite ile ilişkili bozuklukları olan yetişkinler için onaylanmıştır. İştahı bastırarak çalışır, bu da daha sonra kalori alımını azaltır ve kilo kaybına yol açar.

Araştırmacılar, yeni sonuçların, obezitesi olan ergenler için umut verici yeni bir tedavi seçeneğine ışık tuttuğunu söylüyor – özellikle çocuklukta obezite oranının keskin bir şekilde arttığı bir zamanda.

“Bunun gerçek bir atılım olacağına eminim. Etkinliğini kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ve bunu benimsemeye istekli daha fazla sigorta şirketine ihtiyacımız var” dedi. Fountain Valley, CA’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde kurul onaylı bir çocuk doktoru olan Gina Posner, Healthline’a söyledi.

OKU  Depresyon: Matcha Çay Tozu Belirtileri Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Semaglutide, diğer kilo verme ilaçlarından daha iyi çalıştı

Araştırmacılar, 12 ila 17 yaşları arasındaki 201 obez ergende semaglutidin etkinliğini plasebo ile karşılaştırdı.

Çalışmada, katılımcıların 134’ü haftada bir kez deri altından 2,4 miligram semaglutid aldı ve 68 hafta boyunca yaşam tarzı önlemlerini takip etti. Toplam katılımcıların 67’si plasebo aldı ve 68 hafta boyunca yaşam tarzı müdahalelerine bağlı kaldı.

Tedavi döneminden sonra, araştırma ekibi katılımcıların sağlığını yedi hafta daha takip etti.

Semaglutide alanların BMI’de başlangıç ​​BMI’lerine kıyasla %16.1’lik bir azalma yaşadıklarını bulmuşlardır. Plasebo alanların BKİ’sinde çok hafif bir artış oldu.

Ek olarak, semaglutide alanların %73’ü, plasebo alanların %18’ine kıyasla vücut ağırlıklarının en az %5’ini kaybetti.

Ayrıca lipidler, kolesterol, trigliseritler, bel çevresi ve glise edilmiş hemoglobin seviyeleri dahil olmak üzere çeşitli kardiyometabolik risk faktörlerinde iyileşmeler yaşadılar.

Semaglutide alan ve kilo kaybı yaşayanlar da daha iyi bir yaşam kalitesi bildirdiler.

Erişkinlere benzer şekilde, ergenlerde semaglutidin en sık görülen yan etkileri mide-bağırsak sorunlarıydı, ancak semptomlar hafif ve kısa sürdü.

Araştırmacılara göre, semaglutidin faydası, obezitesi olan ergenler için onaylanan diğer kilo verme ilaçlarından önemli ölçüde daha fazlaydı.

Bununla birlikte, semaglutide’i diğer genç kilo verme ilaçları ile karşılaştıran başka çalışmalar henüz yapılmamıştır.

Çocukluk çağı obezitesi şu anda nasıl tedavi ediliyor?

Obeziteli genç insanlar için mevcut kılavuzlar, birkaç yaşam tarzı müdahalesi önermektedir. Bununla birlikte, araştırmalar genel olarak, obezite bir kez ortaya çıktıktan sonra, yaşam tarzı müdahaleleri ile uzun süreli kilo verme sonuçları elde etmenin daha zor olduğunu bulmuştur.

Gençler, yaşam tarzı müdahaleleri yoluyla kilo verme hedeflerine ulaşamadıklarında, farmasötik ilaçlar mevcuttur, ancak seçenekler sınırlıdır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), obezitesi olan gençler için kilo verdirici üç ilacı zaten onaylamıştı: liraglutide (Victoza), orlistat (Alli, Xenical) ve fentermin topiramat (Qsymia).

OKU  Zaman sınırlı yemek, kilo vermenize ve organlarınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir

“Yaşam tarzı müdahalelerinin yanı sıra, yalnızca çok özel tıbbi endikasyonlar için kullanılan ilaçlar dışında pek çok seçenek yok” diyor Dr. Daniel Ganjian, California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezinde çocuk doktoru.

Çocuk doktorları ilaç hakkında ne düşünüyor?

Posner, sonuçların heyecan verici olduğunu, ancak dikkatli bir şekilde yorumlanması gerektiğini çünkü çalışmanın etnik olarak çeşitlilik gösteren bir popülasyonda yürütülmediğini ve ilacın tip 2 diyabetli genç insanlarda kapsamlı bir şekilde test edilmediğini söylüyor.

Posner, “Bu grupları da içeren daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olacak, ancak sonunda obez olan ve gerçekten kilo vermekle mücadele eden gençler için biraz yardım alabiliriz.” Dedi.

Ganjian, bilim adamlarının işe yarayan yeni bir tedavi bulmuş olabileceğini duymanın canlandırıcı olduğunu söylüyor.

Bu bizi obezite salgınıyla mücadeleye bir adım daha yaklaştırıyor, diye ekliyor.

İlacın farklı etnik gruplardaki yan etkilerini ve etkinliğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ganjian, “Bilim adamları daha sonra bu ilacı daha fazla inceleyebilir ve daha iyi yeni nesil ilaçları formüle edebilir.” Dedi.

Alt çizgi:

FDA, 12 yaş ve üstü ergenlerde obeziteyi tedavi etmek için bir tip 2 diyabet ilacını onayladı.

Haber, obezite ve tip 2 diyabet için bir ilaç olan semaglutide’in obez ergenlerde obez yetişkinlerde olduğu kadar etkili olduğunu gösteren yakın tarihli bir çalışmanın bulunmasından bir hafta sonra geliyor. Araştırmacılar, yeni sonuçların obezitesi olan ergenler için umut verici yeni bir tedavi seçeneğine ışık tuttuğunu söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Gwyneth Paltrow: Neden Bazı Uzmanlar Kısıtlayıcı Diyetini 'Yeme Bozuklukları' Olarak Etiketliyor?

Sağlık

Kahve ve çaydan alınan kafein, vücut yağını ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Akdeniz diyeti bir kadının kalp hastalığı riskini %25 azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir