Sağlık

FDA, risk altındaki bireyler için başka bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici aşıyı onayladı

FDA, risk altındaki bireyler için başka bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici aşıyı onayladı

Pinterest’te paylaş
McKinsey Jordan/Stocksy United
  • İkinci bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici, 65 yaşın üzerindekiler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için mevcut olacaktır.
  • Aşılama takvimindeki değişiklikler, aşılama sürecini basitleştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygun bireylerin yalnızca yaklaşık %17’si iki değerlikli takviye aşısını aldı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) kısa süre önce COVID-19 aşılama programında bir değişiklik duyurdu. Salı günü, Omicron varyantı için 65 yaş üstü ve bağışıklık yetmezliği olan kişiler için geçerli olacak ikinci bir iki değerlikli aşı güçlendiriciyi onayladılar.

65 yaşından büyük olanlardan, bivalan aşının ilk dozundan bu yana en az 4 ay geçtiyse uygundur.

“Ayrıca, bağışıklığı baskılanmış kişilerin bir sonraki iki değerli güçlendiricilerini almak için yalnızca 2 ay beklemeleri gerekiyor. Ayrıca, doktorlarına danışırlarsa ve uygun görürlerse yaz boyunca ek dozlar alabilirler” diyor Dr. Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan William Schaffner.

Yeni güçlendiriciler Omicron’u hedefliyor

Bir kişi yalnızca orijinal aşı serisine sahipse ve Omicron hedefli bir destekleyici almamışsa, önerilen orijinal destekleyiciyi almaya devam edebilir.

Aşılama takvimindeki değişiklikler, aşılama sürecini basitleştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Orijinal aşılama serisi, yol boyunca güçlendirici aşıların olduğu iki aşamalı bir süreçti.

Bu güncel öneriler, isteğe bağlı ikinci bir iki değerli güçlendirici arayanlar içindir.

“6 yaşından büyükseniz ve iki değerlikli takviye dozu almadıysanız, bir doz almanız önerilir” diyor Dr. UAB Hastanesi Baş Sağlık Epidemiyoloğu ve UAB Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünde Yardımcı Doçent olan Rachael Lee.

Hiç aşı olmadıysanız, tek ihtiyacınız olan iki değerlikli aşıdır.

Hiç aşı olmayan veya aşı takviminde geç kalan kişilerin orijinal aşı ile baştan başlamaları gerekmez. Tavsiye, bivalan aşının yalnızca tek bir doz olarak alınması olacaktır.

OKU  Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Bunun nedeni, orijinal COVID-19 suşunun artık bir tehdit oluşturmaması ve Omicron’un subvaryant suşlarının şu anda dolaşımda olmasıdır.

Bivalan aşı, COVID’in hem orijinal hem de omikron varyantlarına karşı koruma sağlar.

Dr Written Research, “Pandeminin bu aşamasında, ajansın onaylı bivalent mRNA COVID-19 aşılarının kullanımını basitleştirmesini destekleyen veriler, bu yaklaşımın gelecekteki aşılamaları yönlendirmeye yardımcı olacağına inanıyor” dedi. fikir.

İnfluenza aşılama modeline geçiş

COVID’in bir mevsimi olup olmayacağını veya ne zaman olacağını tahmin etmek zor olsa da, yıllık bir aşının insanları ciddi hastalıklardan korumaya yardımcı olabileceğine dair umut var.

FDA, aşı dağıtımında ve programında bir değişiklik istiyor ve bireylerin yılda yalnızca bir kez aşı yaptırdığı grip aşısı modelini taklit edecek. Bu aşı, önümüzdeki yıl dolaşıma girmesi öngörülen suşlarla örtüşecek şekilde önceden geliştirilecek.

Schaffner, “FDA, grip için sahip olduğumuza benzer şekilde, hepimiz için yıllık bir program oluşturduklarının açıkça sinyalini verdi” diyor.

Schaffner, yönergelerin büyük olasılıkla sonbaharda yürürlüğe gireceğini söyledi.

“COVID-19 için henüz herhangi bir mevsimsellik görmemiş olsak da, muhtemelen grip aşısının zamanlaması ile çakışacak olan sonbaharda güncellenmiş bir aşı görebileceğimize inanıyorum. Bununla birlikte, bu aşıların nasıl üretildiği konusundaki farklılıklar göz önüne alındığında, muhtemelen bir yerine iki enjeksiyon yapılması gerekiyor” diyor Lee.

Birkaç kişi iki değerli güçlendirici aldı

Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, COVID aşılarının kullanımı, orijinaline kıyasla bivalan takviye aşılarla önemli ölçüde daha düşüktü. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygun bireylerin yalnızca yaklaşık %17’si iki değerlikli takviye aşısını aldı.

Marks, “COVID-19 birçok insan için çok gerçek bir risk oluşturmaya devam ediyor ve bireyleri, iki değerlikli bir COVID-19 aşısı da dahil olmak üzere aşılama konusunda güncel kalmaya teşvik ediyoruz” dedi.

OKU  Bruce Willis'in frontotemporal demansı var: belirti ve semptomlar nelerdir?

COVID-19’a karşı savaşmak için genel nüfusa aşılar önerilmeye devam ediyor.

Aşılar, COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyonları önlemenin açık ara en etkili yoludur. CDC’den güncellenmiş veriler, iki değerli güçlendiricilerin acil servis ziyaretleri ve acil durumların yanı sıra hastaneye yatışlar ve ölümlere karşı ek koruma sağlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor, “dedi Lee Healthline’a.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Tıp Doktorları Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Sağlık

İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir