Moda

Gabrielle “Coco” Chanel, V&A’da gişe rekorları kıran yeni bir moda sergisinde kutlanıyor

Gabrielle "Coco" Chanel, V&A'da gişe rekorları kıran yeni bir moda sergisinde kutlanıyor

koko chanel

Allstar Resim Kitaplığı Ltd / Alamy

‘Double C’ logosundan kapitone deri el çantasına; kamelya motifli yün etekli takım elbise; Fransız moda evi Chanel’in imzaları her zaman şık ve talep görüyor. V&A, tasarımcılar Alexander McQueen ve Christian Dior’a modaya uygun gişe rekorları kıran muameleyi yaptıktan sonra, yakında Gabrielle ‘Coco’ Chanel’in ilgi odağı olma zamanı geldi.

okumaya devam et

tatler Chanel’in İskoçya’daki gizli silahının perde arkasına geçiyor

Uykulu sınır kasabası Hawick, Barrie’ye ev sahipliği yapıyor: köklü triko üreticisi ve merhum Karl Lagerfeld’in favori fabrikası

ürün resmi

Moda üzerindeki etkisini kutlayan yeni bir retrospektif, Eylül 2023’te London’s Museum’da açılıyor. Artık ziyaretçilerin neler bekleyebileceğini gösteren daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

Dorothy ve Küçük Bara, Paris, 1960

© 1960 William Klein

Gabrielle Chanel. Moda Manifestosu Coco’nun anavatanı olan Fransa’da, Paris şehrinin moda müzesi olan Palais Galliera’da sergilenen başarılı bir sergiye dayanıyor. 200’den fazla görünümle vitrinde ayrıca V&A’nın kendi koleksiyonundan aksesuarlar, parfümler ve ender görülen parçalar da yer alacak.

okumaya devam et

Kötü şöhretli ‘Pis Argyll Düşesi’nin yeni ortaya çıkarılan portresi, Ulusal Portre Galerisi’ndeki canlı bir sergide gösteriliyor.

“Yevonde: Yaşam ve Renk”, fotoğrafçı Yevonde Middleton’ı kutlayan, 22 Haziran’da Ulusal Portre Galerisi’nde açılıyor

ürün resmi

Öne çıkan özellikler arasında, 1916’dan kalma, hayatta kalan en eski Chanel giysilerinden biri; Ballets Russes yapımı için Chanel tarafından tasarlanan orijinal kostümler Le Tren Mavisi 1924; Hollywood yıldızları Lauren Bacall ve Marlene Dietrich için kıyafetler; Chanel’in 1971’deki son koleksiyonundan Chanel’in çığır açan gece pantolonlarının ve takımlarının erken bir örneği. Parçalar, ‘Görünmez Aksesuar’ (Gabrielle Chanel’in ilk parfümünün yaratılışı ve etkisi) gibi baştan çıkarıcı başlıklarla 10 bölümde sunuluyor. #5); “Evi Kapatmak” (savaşın patlak vermesinin etkilerini araştırmak); ve “Akşama Doğru” (bir gece kıyafeti kutlaması).

Gabrielle Chanel, takım elbise, sonbahar/kış 1964

© Patrimoine de CHANEL, Paris / Fotoğraf: Nicholas Alan Cope

Tasarımcının 1910’daki ilk moda butiğinin açılışından 1971’deki son koleksiyonuna kadar uzanan kariyerinin izini süren sergi, kişisel stil anlayışının tasarımlarını nasıl etkilediğini ve dolayısıyla kadınların giyim tarzının sonsuza kadar değiştiğini gösteriyor. Christian Dior’un “Yeni Görünümü” ile örneklendiği gibi, korse ve tam etek çağı iken, Chanel bunun yerine erkek giyimine ve özellikle İngiltere’nin üst sınıfının ülkedeki spor hafta sonları için giydiği kıyafetlere odaklandı. Bu, onun iyi bildiği bir dünyaydı: İngiliz polo oyuncusu Boy Capel ile uzun yıllar bir ilişki içindeydi, Westminster Dükü Hugh Grosvenor ise ünlü bir şekilde onu takip etti (çift C logosu hala elektrik direklerinde görülebiliyor). Westminster ilçesinden günümüze kadar). Tüvit ve yün kullanarak ve kadınlar için pantolon ve trikoları popüler hale getirerek bu erkek giyim gösterişlerinin çoğunu işine dahil etti.

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Grace Kelly'den Yunanistan Prensesi Olympia'ya: neden bu zarif Avrupalı ​​kraliyet ailesi yaz modasının ilham perileri?
İlgili yazılar
Moda

Ruth Wilson yönetiyor! Tatler, kırmızı halının ekim ayı kapağı yıldızı kraliçesini taçlandırdı

Moda

Grace Kelly'den Yunanistan Prensesi Olympia'ya: neden bu zarif Avrupalı ​​kraliyet ailesi yaz modasının ilham perileri?

Moda

Goodwood, zarif! Sezonun son modası yaklaşırken içeriden Ascot'un evrimini keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir