Oyun Haberleri

Google’ın yeni yapay zekası ırkçılık yapmadı, ancak kamuya açık batağı yine de kitaplardan 100 milyar dolar çaldı.

Google headquarters is seen in Mountain View, California, United States on September 26, 2022.

Ara sıra hepimiz sağlıklı dozda schadenfreude’u severiz ve bu dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin pahasına olduğunda, özellikle de gösteriş yapmaya çalıştığında, pekala… bu sadece saf, katıksız bir zevk, değil mi? Google’ın yeni BARD AI sohbet robotunun gücünü vurgulayan bir reklam, yalnızca yanlış bir sonuç verme konusunda ne kadar emin olduğunu vurgulamaya hizmet etti.

Ve bu, piyasa değerinden yaklaşık 100 milyar dolar sildi (yeni sekmede açılır) ana şirketin Alphabet. Of. Bu pahalı bir yanlış cevap, BARD.

Sorunlu cevaplar ve yanıtlar veren yapay zekanın uzun bir geçmişi var, ancak genellikle Facebook’tan askıya alınan Güney Koreli sohbet robotu gibi yelpazenin daha bağnaz tarafında yer alıyorlar. (yeni sekmede açılır) ve hatta Microsoft’un kendi süper ırkçı sohbet robotu Tay (yeni sekmede açılır).

En azından BARD’ın hatası, ideolojik açıdan endişe verici olmaktan çok olgusal olarak yanlıştı.

Google, OpenAI’nin ChatGPT’sinin yükselişiyle BARD yapay zekasını örtbas etmek zorunda kaldı, özellikle Microsoft, Bing arama motoruna sıkıştırma karşılığında şirketin kasasına bir miktar nakit pompaladığından beri. Microsoft şimdi ChatGPT’nin koduyla Bing’in yeni bir konuşkan sürümünü başlattı (yeni sekmede açılır) entegre ve kendiniz deneyen ilk kişilerden biri olmak için kaydolabilirsiniz.

Para için yazmaya bağlı bir daktilo çuvalı olarak konuşursak, yine de biraz sorunlu, ama bu cini şişeye geri koymak yok. Belki elektrikçi olmayı öğrenirim…

Ancak hem ChatGPT’nin hem de Google’ın BARD’ının gösterdiği şey, yapay zekanın sonuçlarının tamamen kendisine sağlanan bilginin kalitesine bağlı olduğudur. Yanlış bilgi verilirse, o zaman bunu son kullanıcıya kendinden emin bir şekilde papağan gibi tekrarlayacaktır, tıpkı bir politikacının gündüz televizyonuna çıkıp kameralara sesli bir ısırık vermesi gibi.

Ve BARD, bir tanıtım reklamında, 9 yaşındaki bir çocuğa James Webb Uzay Teleskobu hakkında söyleyebileceğiniz şeylerden birinin, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin ilk görüntülerini vermesi olduğunu belirttiğinde bunu yaptı. Gerçekte bunu 2004’te yapan özlü bir şekilde Çok Büyük Teleskop idi. (yeni sekmede açılır).

Daha fazla gör

Google, “bu hafta Güvenilir Test Kullanıcısı programımızla başlattığımız titiz bir test sürecinin önemini” vurgulayarak utancı döndürmeye çalıştı.

OKU  Şimdi karşınızda kimsenin diğer Gamescom fragmanlarına benzemekle suçlayamayacağı bir Gamescom fragmanı

Reuters’e göre (yeni sekmede açılır)Google sözcüsü ayrıca, “Bard’ın yanıtlarının gerçek dünya bilgilerinde kalite, güvenlik ve sağlamlık açısından yüksek bir çıtayı karşıladığından emin olmak için harici geri bildirimleri kendi dahili testlerimizle birleştireceğiz” dedi.

Ancak görünen o ki piyasalar bu el sallama tepkisinden hoşlanmadı ve Alphabet hisseleri bir noktada %9’a kadar düştü. Bu, piyasa değerinden 100 milyar doları sildi. Piyasa değeri rakamlarının, borsanın sürekli oynaklığı göz önüne alındığında, bir şirketin oldukça yanıltıcı bir değerlemesi olduğunu belirtmekte fayda var.

(İmaj kredisi: Google)

Hisse fiyatı, reklam yayına girmeden önceki işlem fiyatının yaklaşık %7 altına indi ve bu hâlâ oldukça belirgin bir düşüş.

AI’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde arama motorları için önemli bir savaş alanı olacağı kesin ve görünüşe göre Microsoft rekabette öne geçti ve ilk kanı aldı. Yine de bunun ileriye dönük etkisinin ne olacağını söylemek zor. Google bir devdir. Demek istediğim, OpenAI entegrasyonunun halkı uzun vadede Bing’e gerçekten geçmeye teşvik etmesi pek olası değil. Bunu kim fiil olarak kullanacak? Binged mi? Senin için Bing edeyim mi? Hayır.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Solium Infernum, PC Gaming Show'a benzersiz bir Cehennem vizyonuyla geliyor: 'Kaos değil, bürokrasi yeri'

Oyun Haberleri

Like A Dragon: Infinite Wealth, Daniel Dae Kim'in seslendirmesini ve Danny Trejo'nun unutulmaz yüzünü tanıtıyor

Oyun Haberleri

Crown Wars: The Black Prince, Yüz Yıl Savaşlarını konu alan büyülü, taktiksel bir RPG'dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir