Sağlık

Grip Aşıları: Neden Yaşlı Yetişkinlerin Daha Güçlü Bir Doza İhtiyacı Var?

Grip Aşıları: Neden Yaşlı Yetişkinlerin Daha Güçlü Bir Doza İhtiyacı Var?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, yaşlı yetişkinlerin daha güçlü bir grip aşısı dozu almasını tavsiye ediyor. Alexey Kuzma/Stocksy
  • Uzmanlar, COVID-19 kısıtlamaları hafifledikçe ve insanlar daha fazla dışarı çıktıkça Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü bir grip mevsimi öngörüyor.
  • 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin mevcut olan daha güçlü grip aşısı dozlarından birini alması gerektiğini söylüyorlar.
  • Yaşlı yetişkinlerin ekstra korumaya ihtiyacı olduğunu söylüyorlar çünkü bağışıklık sistemleri grip virüsüne karşı genç yetişkinler kadar etkili değil.

65 yaş ve üstü kişiler için üç yeni “ekstra güçlü” grip aşısı mevcuttur.

Uzmanlar, yeni grip aşılarının son yılların en kötü grip mevsimi olması beklenen dönemde tam zamanında çıktığını söylüyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, araştırma gösterilen Aşağıdaki aşılar, 65 yaş ve üstü kişiler için standart doz aşılardan potansiyel olarak daha etkilidir.

  • Fluzone Yüksek Doz Dört Değerli
  • Flubloc dört değerli
  • Fluad dört değerli

Standart doz grip aşıları gibi, bu yeni grip aşıları da bu mevsimde yayılma olasılığı daha yüksek olan dört grip türüne karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır.

İki aşı türü arasındaki fark, toplam antijen miktarında (bağışıklık sisteminin aktivatörleri) yatmaktadır. Her yeni aşı, standart dozun dört katıdır.

CDC tavsiye eder 6 aylık bebeklerden başlayarak herkes her yıl grip aşısı olur.

Yaşlı yetişkinlerin neden daha güçlü grip aşılarına ihtiyacı var?

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Wexner Tıp Merkezi’nde birinci basamak hekimi olan Barbara Bawer, Healthline’a 65 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin daha yüksek dozda grip aşısına ihtiyaç duyduğunu çünkü bağışıklık sisteminin yaşla birlikte zayıfladığını ve normal aşılara yeterli tepki vermediğini söylüyor. aşı dozu.

doktor Michigan merkezli bir dahiliye uzmanı ve JustAnswer tıp uzmanı Phillip Kadaj, antijenlerin grip aşısındaki bağışıklık sistemini aktive eden maddeler olduğunu açıklıyor.

Bawer, 65 yaşın üzerindeyseniz, kendinizi gribe yakalanmaktan korumak ve gribe ciddi şekilde yakalanma ve hastaneye yatmayı gerektirme olasılığınızı azaltmak için şimdi daha güçlü bir grip aşısı dozuna ihtiyaç olduğunu ekliyor.

OKU  En kolay uykuya dalmanıza yardımcı olan müzik türleri nelerdir?

Bu iddialar, bir yeni çalışma bu da yaşlanmanın vücudun influenza A virüsüne karşı bağışıklık tepkisini bozduğunu bildiriyor.

Grip mevsimi için tam zamanında

Uzmanlar, aşının daha güçlü dozunun kritik bir zamanda geldiğinden şüpheleniyor.

Bununla birlikte, Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Vakfı (NFID) tarafından yapılan bir ankete göre, ABD’li yetişkinlerin yarısından fazlası bu yılki grip aşısını atlamayı düşünüyor olabilir.

Uzmanlar bunun bir sorun olduğunu söylüyor.

Grip aşısının, hastalığı ve şiddetli semptomları önlemenin hala en etkili yolu olduğunu belirtiyorlar.

Grip sayıları son yıllarda ortalamanın altında olsa da, değişim hızla geliyor.

Bawer, bu grip mevsiminde ne bekleyeceğimizi bilmek istiyorsak Avustralya gibi güney yarımküre ülkelerine bakabileceğimizi söylüyor.

Bawer, Avustralya’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde neler olabileceğinin bir göstergesi olduğunu ve bu ülkenin beş yıl içinde en kötü grip mevsimini geçirdiğini söylüyor.

Kadaj, şiddetli bir grip mevsimi öngörüsüne katılıyor ve COVID-19 enfeksiyonları daha az şiddetli hale geldikçe ve insanlar daha fazla dışarı çıktıkça grip vakalarının tekrar artmasını bekliyor.

“COVID-19 enfeksiyonları daha hafif hale geldikçe ve COVID-19’a karşı etkili aşılarımız olduğu için grip vakalarında bir artış görmeliyiz” diyor. “Grip vakalarının bu yıl pandemi öncesi seviyelere ulaşmasını veya yaklaşmasını beklerdim.”

Bawer, 65 yaş üstü kişilerin en geç Kasım ayının ilk haftası ve ideal olarak Ekim ayının son iki haftasında grip aşısı olmalarını tavsiye ediyor. Şırıngayı daha erken almak, sezon sonunda bağışıklığın azalmasına neden olabilir.

Bawer, “Aşınızı şimdi alırsanız, aşıdaki suşlardan, en yoğun grip aylarında ve her iki ayda da 1-2 ay boyunca sizi kapsayacak kadar yeterli korumaya sahip olacaksınız” dedi.

COVID-19’un griple ne ilgisi var?

Bawer, şu ana kadar pandeminin grip oranları üzerindeki etkilerini açıklıyor.

2020’den beri maske zorunluluğunun insanları el dezenfektanı kullanma ve ellerini daha sık ve iyice yıkama konusunda daha uyanık hale getirdiğini ve bunun da grip oranlarını azalttığını söylüyor.

OKU  HIV Aşısı: Çalışma, Erken Denemelerde Önemli Bağışıklık Tepkisine Neden Olabileceğini Gösteriyor

Ayrıca insanlar tatiller de dahil olmak üzere toplantılara katılma konusunda daha temkinliydi, bu nedenle son iki yılda bu kadar çok grip vakası olmadı.

Bawer, “Hem harika hem de sorunlu” diyor. “Tabii ki harika, çünkü bu grip açısından daha sağlıklı bir nüfus anlamına geliyor, ama aynı zamanda orada bulunan grip türleri hakkında çok daha az veya çok az veriye sahip olduğumuz anlamına geliyor.”

“Ama artık maske zorunluluğumuz yok (çoğunlukla sağlık hizmetleri hariç) ve insanlar tatillerde sevdiklerinden uzak durmaktan ve genel olarak etkinlikleri kaçırmaktan bıktı” dedi. “İkisinin kombinasyonu potansiyel olarak ciddi sonuçlara yol açacaktır.”

Uzmanlar, aynı anda hem grip aşısı hem de COVID-19 güçlendirici aşı olabileceğinizi söylüyor.

Bawer, “Salgın başladığında ve COVID-19 aşıları yepyeni olduğunda, ne tür yan etkiler bekleyeceğimizi bilmek için yeterli bilgiye sahip değildik” diyor. “Bu nedenle, insanlara yan etkileri göstermeleri ve ne bekleyeceklerini öğrenmeleri için zaman vermek için COVID-19 aşısı ve diğerleri arasında bir fırsat penceresi önerdik.”

Salgının üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçti, artık bu bilgilere sahibiz” dedi. “Birçok yönden, bu, aynı anda birden fazla güçlendirici atış yapmaktan veya kontrolleri sırasında çocuklara birden fazla aşı yapmaktan farklı değildir.”

Kadaj hemfikir ve iki aşının birlikte mükemmel olduğunu söylüyor, ancak hastalarını daha fazla yan etkiye sahip olabileceklerini söyleyerek uyarıyor.

Kadaj, aşıların yaygın ve geçici semptomlarının şunları içerdiğini söylüyor:

  • vücut ağrıları
  • Ateş
  • titreme
  • Kas ağrıları

“Sebep [for caution] bu hastaların bir seferde daha fazla antijen/bağışıklık aktive edici madde almasıdır” diyor.

Örneğin, birinin grip veya COVID-19 aşılarına tepkisi olabilir, ancak bunlar birleştirildiklerinde tepkiler daha güçlü ve daha olasıdır, diyor.

Bununla birlikte, COVID-19 ve grip aşısının kendinizi ve topluluğunuzu ciddi hastalıklardan korumanın en iyi yolu olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir