Sağlık

Hastanelerdeki maske gereklilikleri, COVID-19 Omicron iletimini yavaşlatmak için çok az şey yapmış olabilir

Hastanelerdeki maske gereklilikleri, COVID-19 Omicron iletimini yavaşlatmak için çok az şey yapmış olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir gözlemsel çalışma, hastanelerdeki maske gerekliliklerinin Omicron döneminde COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için pek bir şey yapmamış olabileceğini gösteriyor. Morsa Resimleri/Getty Resimleri
  • Yeni araştırma, hastane maskesi reçetelerinin biraz fazla yavaş olduğunu gösteriyor COVID-19 omikron iletimi.
  • Bulgular, Aralık 2021 ile Eylül 2022 arasında Londra’da yürütülen gözlemsel bir çalışmanın parçasıydı ve henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.
  • Sağlık uzmanları, sonuçların yakın zamanda toplanan diğer verilerle tutarlı olduğunu kaydetti.
  • Savunmasız kişiler, N95, KF94, FFP2 veya çift yüz maskeleri kullanarak iç mekanlarda kendilerini koruyabilirler.

COVID-19 salgınının Omicron dalgası sırasında İngiltere’nin en büyük hastanelerinden birinde toplanan veriler, maskeleme düzenlemelerinin virüsün bulaşması üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını gösteriyor.

Londra’daki St George’s Hospital’daki araştırmacılar, eğitim hastanesinden Aralık 2021’den Eylül 2022’ye kadar uzanan on aylık verileri analiz etti. Maske gereksinimlerinin COVID-19’un yayılmasını kontrol etmenin ucuz ve erişilebilir bir yolu olarak tanıtılmasına rağmen, toplanan bilgiler maskelemenin hastane enfeksiyon oranını azaltmada “fark edilebilir bir fark yaratmadığını” gösterdi.

Sonuçları bu ay Kopenhag’da düzenlenecek Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Kongresi’nde (ECCMID) 2023’te sunulacak. Araştırmanın tamamı henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Healthline’ın görüştüğü uzmanlara göre, sonuçlar yakın zamanda toplanan diğer verilerle tutarlı ve maskeleme ile bakım kalitesi arasındaki bağlantının altını çiziyor.

Hastane çapındaki Omicron enfeksiyonları azalmadı

Basın açıklamasında belirtildiği gibi, çalışma iki aşamadan oluşuyor: birincisi tüm hastane personelinin ve ziyaretçilerin maske takmasını gerektiriyor, ikincisi ise yalnızca hastanenin en yüksek riskli bölümlerindekilerin maske takmasını gerektiriyor.

Omicron dalgasının zirvesinde bir hastane maskesi politikasını yürürlükten kaldırmak riskli bir hareket gibi görünse de, sonuçlar, insanlar maske takmayı bıraktıktan sonra hastane enfeksiyon oranlarının daha yüksek olmadığını gösterdi ve bu sonuçlar, gecikmeli bir artış olmadığı gerçeğiyle vurgulandı. daha sonra enfeksiyonlarda.

Veriler, hastanenin yüksek riskli alanlarında maskeleme ve maskelememenin test edilmediği uyarısıyla birlikte gelir. Gözlemsel bir çalışma olarak nedenselliği kanıtlayamayacağını da belirtmekte fayda var. Personel enfeksiyon oranları ve maske takma politikasına uyum değerlendirilmemiştir.

OKU  Biden, insülin ve diğer Birliğin Durumu paket servisleri için 35 dolarlık üst sınır istiyor

Sağlık uzmanları devreye giriyor

Aynı zamanda UCSF’nin Parnassus Acil Departmanında COVID yanıtının direktörü olarak görev yapan San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCSF) acil tıp profesörü Jeanne Noble, Healthline’a çalışmanın metodolojisinin diğer birçok gözlemsel çalışmadan daha sağlam olduğunu söyledi.

“Sonuç olarak, hastane maskesi zorunluluğunun kaldırılması, hastane kaynaklı COVID enfeksiyonlarında ölçülebilir bir artışa neden olmadı” diye açıkladı. “Bu çalışmanın sonuçları, maskelerin COVID-19 da dahil olmak üzere solunum virüslerinin bulaşması üzerindeki etkisine ilişkin bugüne kadar mevcut olan en iyi verileri özetleyen en son Cochrane meta-analiziyle tutarlıdır.”

UCSF/San Francisco Genel Hastanesi’nde tıp profesörü ve HIV, Bulaşıcı Hastalıklar ve Küresel Tıp bölümünün başkan yardımcısı olan Monica Gandhi, sonuçların bu sonuçlarla tutarlı olduğuna dikkat çekti. Cornell Üniversitesi tarafından toplanan veriler Omicron dalgası sırasında. Salgının ilk günlerinde maskelemenin mantıklı olduğunu, ancak sonraki aylarda toplanan verilerin maskeleme ve enfeksiyon oranları arasındaki etkileşimi daha iyi anlamamızı sağladığını da sözlerine ekledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “2020 baharında, bazen katı bilimsel desteğin yokluğunda bile çeşitli kısıtlamalar ve müdahaleler mantıklıydı” dedi. “O zamanlar bu anlaşılabilir bir durumdu ve maske gereklilikleri de buna dahildi. Aslında, COVID-19 için evrensel yüz maskeleri çağrısında bulunan ilk makalelerden birini yazdım. Grubumuz, yüz maskelerinin viral aşıyı azalttığını ve salgının erken dönemlerinde daha az şiddetli hastalığa yol açtığını varsaydı ve bu hipotezi destekleyen kanıtlar daha sonra ortaya çıktı.”

Maskeler bakım kalitesini nasıl etkiler?

Hastaneler, özellikle ameliyat yapan doktorlar veya enfeksiyon riski yüksek olan yüksek riskli hastalar için örtünmenin inanılmaz derecede önemli olabileceği bir alandır.

Çelişkili gibi görünse de, hastaneler de örtünmenin duruma göre yardımdan çok engel teşkil ettiği bir alandır.

OKU  Egzersiz Atıştırmalıkları: Herhangi Bir Program için 10 Dakikalık Egzersiz Hack'i

Noble, Healthline’a, hastalara mümkün olan en iyi bakımı sağlama konusunda maskelemenin bir engel olabileceğini söyledi.

“Maskeleme şüphesiz hastalarımıza sunduğumuz bakımın kalitesini düşürür” dedi. “Maskeler, yaşlı hastaların büyük bir bölümünü içeren, işitme güçlüğü çeken hastalarla iletişim kurma yeteneğimizi azaltıyor.”

Maske takmanın iletişim sorunu oluşturabileceği diğer bir hasta alt grubu, maske takmak yüz ifadelerini gizleyerek iletişim kurma yeteneklerini engellediği için çılgına dönen veya bilişsel bozuklukları olan hastalardır.

Noble, “Hasta doktorunun konuştuğu dilde akıcı olmadığında maskeler iletişimi sınırlar ve tüm karşılaşmalarda maskeler, tıbbi uygulamanın temel taşı olan empati dahil duyguların ifadesini ve algılanmasını sınırlar.”

Noble, hastanede maskelemenin önemli faydalarını gösteren sağlam veriler ortaya çıkmadıkça, devam eden maske gerekliliklerinin tıp mesleğinin temel bir etik ilkesini tehdit edebileceğini ve hatta ihlal edebileceğini söyledi: “Önce zarar verme.”

Gandhi, bu verilerin maskelerin çalışmadığının bir göstergesi olarak yanlış yorumlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor, nokta.

“Temel olarak, maske gereklilikleri tek başına işe yaramıyor gibi görünüyor,” dedi ve ekledi, “Bu mantıksız görünse de, bunun nedeni muhtemelen insanların farklı türde maskeler takması ve bunları burun altı gibi farklı şekillerde takmasıdır.” “Maske talimatlarının” işe yaramaması, maskelerin bireysel düzeyde “işe yaramadığı” anlamına gelmez.

Ayrıca, uygun şekilde takılan tıbbi maske takmanın havadaki partiküllerden önemli ölçüde koruma sağlayabileceğini vurguladı.

“Pandeminin bu noktasında, solunum patojenlerini engellemek için iç mekanlarda bir N95, KF94, FFP2 veya çift yüz maskesi tavsiye ederim, ancak sağlık sektörü de dahil olmak üzere ortaya çıkan veriler göz önüne alındığında, halka maske zorunluluğunu nasıl dayatabileceğimizi anlamıyorum. tutumlar, ”dedi Gandhi Healthline’a.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir