Sağlık

Hormonal doğum kontrolü ergen beynini nasıl etkileyebilir?

Hormonal doğum kontrolü ergen beynini nasıl etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, hormonal doğum kontrolünün ruh hali değişimlerine neden olabileceğini söylüyor. Eloisa Ramos / Tıknaz
  • Araştırmacılar, farelerde yapılan bir araştırmanın, hormonal doğum kontrol haplarının özellikle ergenlerde ruh hali değişimlerine neden olabileceğini öne sürdüğünü söylüyor.
  • Ayrıca, bu doğum kontrol haplarının birçok fayda sağladığını ve özellikle istenmeyen gebeliklerin önlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyorlar. ve hastalıkları tedavi eder.
  • Doğum kontrolü olan ve ruh hali dalgalanmaları yaşayan bir kişinin doktora başvurması gerektiğini söylüyorlar.

Hormonal kontraseptifler en çok genel olarak gerekli Amerika Birleşik Devletleri’nde doğum kontrol şekli.

Hamileliği önlemenin yanı sıra akne, polikistik over sendromu (PKOS) ve adet öncesi disfori (PMDD) gibi çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılırlar.

Herhangi bir ilaç gibi, hormonal doğum kontrol hapları da yalnızca potansiyel faydalar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yan etki riskini de taşır. Diğer olası yan etkilerin yanı sıra, hormonal doğum kontrolü alan bazı kişilerde depresyon veya diğer ruh hali değişiklikleri belirtileri gelişir.

Society of Neuroscience’ın yıllık toplantısında bu hafta sunulan yeni bir çalışma, doğum kontrolündeki sentetik hormonların beyin gelişimini nasıl etkilediğine ve özellikle ergenlik döneminde ruh hali değişiklikleri riskine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan bu bulgular, bilim adamlarının ve toplumun diğer üyelerinin hormonal doğum kontrolünün risklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, Healthline ile konuşan uzmanlar, hormonal doğum kontrol haplarının birçok genç ve onları alan diğer insanlar için potansiyel faydalarının da altını çizdi.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nde psikoloji doçenti olan Ph.D. Çalışmada, Healthline dedi.

“Bu potansiyel pozitif ve negatifleri tartmak için gereken karmaşık hesap, bir kişi tarafından yalnızca bu ilaca neden ihtiyaç duydukları veya kullanmak istedikleri bağlamında ve üreme sağlığı ve kadın sağlığı hakkında daha bilimsel olarak sağlam bilgiler bağlamında gerçekleştirilebilir.” Bu hesabın gerçekten önemli bir parçası” dedi.

Sentetik hormonlar fareleri nasıl etkiledi?

Hormonal kontraseptif formları arasında doğum kontrol hapları, enjeksiyonlar, implantlar ve sentetik progesteron, östrojen veya her ikisini birden içeren bazı rahim içi cihazlar (RİA) bulunur.

Progesteronun bu sentetik formu progestindir ve sentetik östrojen veya estradiol birkaç isim alır.

Sentetik progesteron ve östrojenin ergen beyin gelişimi üzerindeki potansiyel etkilerini incelemek için, yeni çalışmanın yazarları her iki hormonun formlarını genç dişi farelere uyguladılar.

Yaklaşık üç hafta sonra, farelerin prefrontal korteksindeki beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma biçiminde değişiklikler buldular. Prefrontal korteksteki değişiklikler ruh halini ve davranışı değiştirebilir.

OKU  Ayak bileği replasmanı ve füzyon, osteoartritte benzer etkinlik gösterir

Sentetik hormon verilen fareler ayrıca, kemirgenlerde bulunan erkek stres hormonu olan stres hormonu kortikosteronu daha yüksek seviyelerde ürettiler.

Beltz, farklı hormon formülasyonlarının ve uygulama yollarının potansiyel etkilerini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri bildiren bu gibi çalışmalar, hormonal kontraseptiflerin altında yatan potansiyel mekanizmalar ve bunların insanlarda tipik olarak inceleyemeyeceğimiz şekillerde davranışları nasıl etkileyebileceği hakkında bazı şeyler ortaya çıkarabilir” dedi. “Bu çalışma neler yapılabileceğini gösteriyor, ancak hormonal kontraseptiflerin hangi yönlerinin hangi davranışlar için önemli olduğunu bulmak için yapılacak çok şey var. Tüm hormonal kontraseptifler eşit yaratılmamıştır. Farklı hormon formülasyonları içerirler ve farklı şekillerde uygulanırlar.”

Sıçanlardan alınan araştırma sonuçlarının insanlara aktarılması

Sıçanlarda veya diğer hayvan modellerinde hormonal kontraseptifleri incelemek, bilim adamlarının insanlarda sabit tutması daha zor olan belirli değişkenleri kontrol etmelerini sağlar.

Bununla birlikte, belirli sağlık koşulları için biyolojik ve çevresel risk faktörlerimizdeki daha fazla insan değişkenliği ve farklılıkları, hayvan araştırma sonuçlarının klinik önemini sınırlayabilir.

“İnsanların fare olmadığını unutmamalıyız” dedi Dr. Natalie L. Rasgon, Psikiyatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü ve Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi Kadın Sağlığında Stanford Nörobilim Merkezi Direktörü.

“Bu hayvan çalışmasının, kontraseptiflerin klinik nörobilimsel etkilerine ilginç bir giriş olduğunu düşünsem de, bu sadece bir ilk adım. Bir hayvan çalışmasını alıp genç kadınlarda inceleyen translasyonel çalışmalara ihtiyacımız var” dedi.

İnsanlarda yapılan araştırmalar, hormonal kontraseptiflerin farklı insanları farklı şekillerde etkilediğini göstermektedir. Bazı insanlar hormonal doğum kontrolü alırken duygudurum sorunları geliştirirken, diğerleri ruh hallerinde iyileşme veya değişiklik yaşamazlar.

“Nüfus düzeyinde, hormonal kontraseptif kullanımı ile psikiyatrik sonuçlar arasındaki ilişkiler genellikle zayıf, çelişkili ve nedensel olma olasılığı düşük” dedi Dr. Thalia K. Robakis, New York Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi Kadın Ruh Sağlığı Programında Psikiyatri Doçenti.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bireysel düzeyde, bazı kadınlar bazı hormonal doğum kontrol haplarından duygudurum bozukluklarına yatkınken, diğerleri onları faydalı buluyor” dedi.

Özellikle, PMDD gibi önceden var olan duygudurum bozuklukları olan kişiler, hormonal doğum kontrolü aldıklarında genellikle ruh hallerinde bir iyileşme gösterirler. Bu doğum kontrol hapları, PMDD gibi duygudurum bozukluklarının semptomlarını kötüleştirebilen hormon dalgalanmalarını sınırlamaya yardımcı olur.

OKU  Alkol ve kanser riski: Çoğu Amerikalı bağlantının farkında değil

Potansiyel faydaları risklere karşı tartın

Healthline ile konuşan uzmanların tümü, ergenlerde istenmeyen gebelikleri önlemek ve belirli sağlık durumlarını tedavi etmek için hormonal kontraseptif kullanmanın yalnızca potansiyel risklerini değil, aynı zamanda potansiyel faydalarını da anlamanın önemini vurguladı ve bu ilaçları kullanan diğer kişiler de dikkate aldı.

“Ruh hali, doğum kontrolü ve östrojen ile progesteronun etkileri hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ettikçe, bu ilaçların genç kadınlar için neler yaptığını göz ardı edemeyiz.” New York City’deki Lenox Hill Hastanesi’nde çocuk ve ergen psikiyatristi olan Shawna Newman, Healthline’a söyledi.

“[Many] Ergenlik çağındaki gebelikler planlanmamıştır ve özellikle değişen siyasi ortamımızda yaşamı değiştiren ve genellikle yıkıcı etkileri olabilir. Bunlar, genç kadınlara güvenlik ve özerklik sağlayan hayati ilaçlar ve 1950’lerle karşılaştırıldığında her zamankinden çok daha güvenli” dedi.

Hormonal doğum kontrolünün potansiyel yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Newman, gençleri bir jinekolog veya başka bir kalifiye sağlık uzmanıyla konuşmaya teşvik ediyor.

“İnsanları bunu geri çevirmemeye gerçekten teşvik ediyorum. [family planning or treatment] seçenek kontrolden çıktı çünkü bir şey abilir olmak. Büyük resminizde risk ve faydayı tartmalısınız” dedi.

Ruh hali değişimleriyle başa çıkmak

Bir genç hormonal doğum kontrolüne başladıktan sonra depresyon belirtileri veya diğer duygudurum sorunları geliştirirse, Newman onları ilacı yazan doktorla konuşmaya teşvik eder.

Hamileliği önlemek için hormonal doğum kontrolü alıyorsanız, doktorunuz farklı bir hormonal doğum kontrolü veya farklı bir doğum kontrolü önerebilir.

PMDD veya başka bir tıbbi durumu tedavi etmek için hormonal kontraseptif alıyorlarsa, doktorları ruh hali değişimlerini yönetmek için farklı bir tedavi veya strateji önerebilir.

Bazı gençler, istenmeyen ruh hali değişimleri geliştirseler bile hormonal doğum kontrolü almaya devam etmeyi seçebilirler. Bazı insanlar hormonal doğum kontrolü almayı bırakır, ancak hormonal doğum kontrolünün ötesinde çeşitli faktörlerin neden olabileceği ruh hali dalgalanmaları yaşamaya devam eder.

Newman, “Duygudurum bozukluklarına yol açan genetik, genomik, biyolojik ve çevresel etkiler var ve bu bozuklukların başladığı en yaygın zaman ergenlik dönemindedir” dedi.

“Hormonal doğum kontrolü olsun ya da olmasın bir ruh hali sorunu devam ederse, bir çocuk ve ergen psikiyatristine ya da çocuk doktoruna gidip ruh hali sorununu tedavi etmek için psikoterapi ve/veya ilaç tedavisi gerekip gerekmediğini düşünmek mantıksız değildir” dediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir