Sağlık

İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yeni bir antibiyotik yolda olabilir

İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yeni bir antibiyotik yolda olabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, antibiyotiklerin enfeksiyonları tedavi etmede etkili olabileceğini, ancak yalnızca gerektiğinde kullanılmaları gerektiğini söylüyor. İyi Tugay/Getty Images
  • Yetkililer, antibiyotik gepotidasinin denemelerde o kadar iyi sonuç verdiğini ve idrar yolu enfeksiyonlarını beklenenden daha erken tedavi etmek için kullanılabileceğini bildirdi.
  • Onaylandığı takdirde, gepotidasin, 20 yıldan uzun bir süredir idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eden ilk yeni antibiyotik olacaktır.
  • Uzmanlar, bakterilerin mevcut antibiyotiklere karşı daha dirençli hale gelmesi nedeniyle yeni bir tedaviye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

İdrar yolu enfeksiyonlarını (İYE) tedavi etmek için yeni bir antibiyotik türü, beklenenden daha kısa sürede mevcut olabilir.

İlaç şirketi GSK tarafından yapılan Gepotidasin, bakteriyel DNA replikasyonunu önlediği veya yavaşlattığı için “yeni” veya “sınıfında ilk” olarak adlandırılmıştır.

Onaylanırsa, gepotidasin, 20 yıldan uzun bir süredir İYE’leri tedavi etmek için geliştirilen ilk yeni antibiyotik olacaktır. Ayrıca, beklenen çalışma tamamlanma tarihinden en az bir yıl önce de mevcut olacaktır.

Erken testler o kadar başarılıydı ki, bağımsız veri izleme komitesi bir sonraki aşamaya geçmeyi önerdi. Sonraki adımlar, verilerin bir tıp dergisinde yayınlanmasını ve verilerin gözden geçirilmek üzere Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) gönderilmesini gerektirir.

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir ürolog olan Courtenay Moore, Healthline’a ilaç denemelerinde olağandışı olduğunu söyledi.

doktor Cindy M. Liu, MPH, doçent ve George Washington Milken Enstitüsü Halk Sağlığı Okulu Çevre ve Mesleki Sağlık Departmanındaki Antibiyotik Direnç Eylem Merkezi’nin baş tıbbi görevlisi, bu FDA kararlarının diğer hangi tedavilerin mevcut olduğuna dayandığını ekledi. ve gepotidasin kullanımının risk-fayda oranı.

Liu, Healthline’a verdiği demeçte, klinik toplumların uygulama kılavuzlarını bu yeni antibiyotiği içerecek şekilde güncelleyip güncellememeye karar vereceklerini söyledi.

İYE’leri tedavi etmek için neden yeni bir antibiyotiğe ihtiyaç var?

North Carolina State Üniversitesi Fitts Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü’nde bölüm başkanı ve profesör olan Julie Swann, “İYE’ler için yeni bir tedavi olabileceğinin heyecan verici olduğunu çünkü onunla birlikte gelen daha fazla ‘ilaç’a ihtiyacımız olduğunu söylüyor. karmaşık olmayan UTI’ler ve daha karmaşık durumlar dahil olmak üzere sahip olduğumuz belirli “hatalar”.

OKU  Karpal Tünel Sendromu: Salin Enjeksiyonları Ağrıyı Azaltabilir mi?

Liu, antibiyotiklerden birine (Bactrim) direnç giderek arttığından, en yaygın İYE’leri (mesane enfeksiyonları) tedavi etmek için şu anda sınırlı seçenekler olduğunu ekliyor.

Moore, bir Rapor 2021 Artan antibiyotik direnci riskinin üstesinden gelmek için geliştirilmekte olan yeterli yeni antibiyotik olmadığı konusunda uyaran Dünya Sağlık Örgütü’nden.

Liu, “Erken ve etkili tedaviler önemlidir, aksi takdirde hayatı tehdit edebilecek daha ciddi böbrek ve kan enfeksiyonlarına ilerleyebilir.” Dedi.

İYE için antibiyotik ne zaman alınmalıdır?

Ancak Liu, yeni antibiyotiğin tüketicileri ne zaman antibiyotik kullanıp ne zaman kullanmama konusunda dikkatli olmaya çağırdığını vurguluyor.

Liu, “Antibiyotikler alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilerle gelebilir, gelecekte antibiyotiğe dirençli enfeksiyon riskini artırabilir ve mikrobiyomumuzda büyük bozulmalara neden olabilir” diyor.

“Bilgili tüketiciler olarak, bakteriyel bir enfeksiyon olmadıkça antibiyotik istememeliyiz ve ayrıca gerçekten gerekli olup olmadığını sormak için bir reçete aldığınızda her zaman iyi bir fikirdir” diye ekliyor.

İYE antibiyotiksiz tedavi edilebilir mi?

Liu, İYE’leri tedavi etmenin en iyi yolunun idrar tahlili olduğunu söylüyor.

Doktorunuzdan randevu alamıyorsanız, evde idrar testi şeridi yapabilir veya poliklinikte idrar kültürü gönderebilirsiniz.

doktor Swann, bir kişinin kişisel geçmişini ve koşullarını değerlendirebilecek ve gerekirse bakteri kültürü alabilecek bir tıp uzmanına danışmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Liu, idrar tahlilinin özellikle şu kişiler için önemli olduğunu ekliyor:

  • yakın zamanda idrar yolu enfeksiyonu geçirdi
  • ateşi var
  • hamile
  • bağışıklığı baskılanmış

“Bu diğer endişeleriniz yoksa ve evde tedavi görüyorsanız, ağrı kesici ilaç alabilir ve ayrıca semptomların düzelip düzelmediğini görmek için bol su içtiğinizden emin olabilirsiniz” diyor.

Moore, İYE’lerle ilişkili semptomları azaltmak için antibiyotik olmayan seçeneklerin artan su alımını içerebileceğini öne sürüyor.

Moore, daha yüksek İYE riski ile ilişkili bir yaşam aşaması olan menopoz sonrası insanlar için aşağıdakileri önermektedir:

  • vajinal pH ve sağlıklı bakterilerle kolonizasyonu normalleştirmek için topikal östrojen
  • Bakterilerin yayılma riskini artırdığı için bağırsak problemlerini (ishal veya kabızlık) tedavi etmek
  • Bakterilerin mesane zarına yapışmasını önleyen diyet takviyeleri (Kızılcık ve D-Mannoz)
OKU  Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Son olarak, İYE’leri evde tedavi etmeye gelince, kızılcık takviyeleri ve kızılcık suyunun farklı olduğunu unutmayın.

“Ne yazık ki, yok İYE’leri tedavi etmek için ev ilaçları (kızılcık suyu içmek gibi) için bilimsel destek” diyor Swann.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir