Sağlık

Partnerinizle çok tartışır mısınız? Sağlığınızı böyle etkiler

Partnerinizle çok tartışır mısınız?  Sağlığınızı böyle etkiler

Pinterest’te paylaş
Bir ilişkide olumsuz ve çatışmacı olmayan iletişim, hem siz hem de eşiniz için daha kötü zihinsel ve fiziksel sağlığa yol açabilir. Klik Görüntüler/Stocksy
  • Yeni araştırma, ilişki kalitesinin sağlığı etkileyebileceğini gösteren kanıtlara katkıda bulunuyor.
  • Çalışma, olumsuz iletişim biçimlerine sahip çiftlerin daha yavaş yara iyileşmesi yaşadıklarını buldu.
  • Kronik negatif iletişim kalıpları da daha fazla iltihaplanma ile ilişkilendirildi.
  • Uzmanlar, farklılıklarınızı olumlu ve çatışmacı olmayan bir şekilde tartışmanın en iyisi olduğunu öne sürüyor.
  • Ayrıca sözel olmayan iletişimin etkisinin farkında olmaya da yardımcı olur.

Dergide bu ay yayınlanan yeni bir çalışma psikonöroendokrinoloji çiftlerin iletişim kurma biçimlerinin – örneğin, eşlerin birbirlerine soğuk omuz verme veya sorunları hakkında konuşmaktan kaçınma eğiliminde olmaları – olumsuz duygulara ve stres duygularına yol açabileceğini ve bunun da ilişkinin işleyişine müdahale ederek bağışıklık sistemini bozduğunu bildiriyor. sistem.

Yazarlara göre, işlevsiz iletişim kalıpları ayrıca ilişkinin kendisine karşı kalıcı kötü duyguları teşvik eder ve kronik iltihaplanmaya yol açar. Aslında, çalışma katılımcıları laboratuvara zaten kanlarında yüksek inflamatuar belirteçler ile geldiler.

Analiz, verilere yeni bir bakış getiriyor. 2005’ten önceki çalışma. Bu çalışma, evli çiftlerin bir tartışmadan sonra yaşadıkları stresin yara iyileşmesini yavaşlattığını, bir gün veya daha fazla geciktirdiğini bulmuştur.

Yazarlar, evli çiftlerin ölüm ve hastalık oranlarının daha düşük olması nedeniyle evliliğin sağlığı koruyucu etkileri olduğunun bilindiğini belirtmektedir. Ancak, bu çalışma bunun otomatik olarak böyle olmadığını göstermektedir.

Stresli bir evliliğin sağlık üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir.

Evlilik iletişimi ve yara iyileşmesi arasındaki bağlantıyı yeniden inceleyin

Bu çalışmanın kıdemli yazarı PhD Jan Kiecolt-Glaser tarafından ortak yazılan orijinal çalışma, ortalama 12 yıldır evli olan 42 evli heteroseksüel çifti içeriyordu.

OKU  İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Kanları, çalışmanın başlarında enflamatuar belirteçlerin varlığı için test edildi ve araştırmacılar, her kişinin ön kolunda küçük bir kabarcık oluşturmak için bir cihaz kullandılar. Bağışıklık sisteminin ne kadar iyi çalıştığını izlemek için çalışma boyunca mesane iyileşmesi kullanıldı.

Katılımcılardan tipik iletişim kalıplarını değerlendiren bir anket doldurmaları istendi.

Daha sonra çiftlerden film üzerine iki ayrı tartışma yapmaları istendi: biri sosyal destek hakkında, diğeri ise evlilikteki bilinen bir sorunu çözmeye çalışmak hakkında.

Araştırmacılar bu tartışmalar sırasında olumlu ya da olumsuz herhangi bir davranışı kodladılar. Çiftlerden ayrıca görüşmeleri kendilerinin derecelendirmesi istendi.

Olumsuz iletişim kalıpları fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir

Her iki çalışmada da yer almayan Binghamton Üniversitesi’nde klinik eğitim direktörü ve psikoloji profesörü olan PhD Matthew D. Johnson’a göre, yeni çalışmanın amacı çiftlerin “talep/geri çekilme iletişim kalıpları” düzeyini ölçmekti. ” araştırmak için. ”

Johnson, “Tipik olarak, bu, bir eşin evlilikteki bir konuyu veya olayı tartışmak istediği ve diğer eşin tartışmadan çekildiği (örneğin, ilgisizlik veya sıkıntı sinyali vererek veya fiziksel olarak odadan çıkarak) bir modeldir” dedi. “Bir ortağın geri çekilmesi, daha sonra ‘talep eden’ ortağın, giderek daha fazla kızarak veya ısrar ederek konuyu tartışma çabalarını artırmasına neden olabilir.”

Birbirlerinin evlilik problemlerinden kaçınan insanlar sağlıkta da düşüşler yaşadılar.

Johnson’a göre, bu iki iletişim modelinden herhangi birine sahip olan çiftler, çalışmanın başlangıcında daha fazla iltihaplanma, daha yavaş yara iyileşmesi, daha yüksek olumsuz duygular, daha düşük olumlu duygular ve daha düşük konuşma puanları yaşadılar.

“Daha ilginç,” diye belirtti, “öngörülen olumsuz iletişim kalıplarıdaha yavaş yara iyileşmesi, daha düşük olumlu duygular ve daha olumsuz görüşme puanları.

OKU  Soru-Cevap: Jewel'in Yeni Meataverse Mental Health Uygulaması Nasıl Bir Oyun Değiştiricidir?

Johnson’a göre, bunun “nedenselliğin yönü için önemli çıkarımları” var.

Başka bir deyişle, evlilik içi iletişim kalıplarının sağlık sorunlarına yol açtığını gösterebilir.

Johnson ayrıca, bu çalışmanın, ilişki kalitesi ve sağlık arasındaki bağlantıyı gösteren, kendisininki de dahil olmak üzere büyüyen bir çalışma grubuna katkıda bulunduğunu belirtti.

Çiftler iletişim becerilerini nasıl geliştirebilir?

Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi El Paso’da TCHATT’ın klinik direktörü olan PhD Hannah M. Garza, “İletişim başarının anahtarıdır” dedi. “Açıkça iletişim kuran ve farklılıklarını olumlu, çatışmacı olmayan bir şekilde tartışabilen çiftler, düzenli olarak tartışan ve tartışanlara göre daha iyi, uzun süreli ilişkilere sahip olma eğilimindedir.”

Garza, iletişimin sadece kelimelerden ibaret olmadığını ekledi. Eşiniz için kahve yapmak, ev işlerine yardım etmek ve birlikte market alışverişine gitmek gibi şeyleri içerebilir. Garza’ya göre, gün içinde eşinize veya eşinize onları düşündüğünüzü söyleyerek mesaj atmak gibi küçük şeyler bile “uzun bir yol kat ediyor”.

“Yardım ederek, sevgilinize onları önemsediğinizi ve gerektiğinde parçaları toplamak için orada olduğunuzu veya hayatta harika bir şey başardıklarında onlarla gurur duymak için orada olduğunuzu gösterirsiniz” diye açıkladınız.

“Eşinizin kendisini özel hissetmesi için o ekstra adımı atın. Onun yüzündeki o gülümsemeyi gördüğünüzde, aslında sizin ve onun duygu durumunda bir fark yaratacak” diye ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok'u ele geçiriyor?

Sağlık

Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

Sağlık

Prens Harry, psychedelics kullanımının kaygı ve travmayı hafiflettiğine inanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir