Sağlık

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, çeşitli diyet takviyelerinin saç dökülmesinin tedavisinde yardımcı araçlar olabileceğini düşündürmektedir. Maskot/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, diyet takviyelerinin saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), diyet takviyelerini düzenlemez ve saç dökülmesi uzmanları, bunları almadan önce sağlayıcınızla görüşmenizin önemli olduğunu vurgular.
  • Dermatologlar ayrıca tüm saç dökülmelerinin geri döndürülebilir veya tedavi edilebilir olmadığını vurgulamaktadır.

doktor Bir saç restorasyon uzmanı ve Barber Surgeons Guild’in kurucusu Justin Rome, yıllar boyunca hastalarla takviyeler ve saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olup olamayacakları hakkında sayısız görüşme yaptığını söylüyor.

Rome, “Saç dökülmesi tedavilerini araştırırken farklı tipte takviyeler ve onların coşkulu iddialarıyla karşılaşmamak mümkün değil” diyor.

Ancak yeni araştırmalar, bu iddiaların bir miktar geçerliliği olabileceğini öne sürüyor.

Sistematik incelemeçevrimiçi yayınlandı JAMA dermatoloji 30 Kasım’da 30 araştırmaya dayanıyor ve diyet takviyelerinin saç dökülmesi olan bazı hastalarda etkili olabileceğini öne sürüyor.

Yine de, uzmanlar genellikle araştırma ve takviyeler konusunda şüphecidir.

Takviyeler ve saç dökülmesi üzerine yıllarca süren araştırmalar bunu gösteriyor

Araştırmacılar, saç dökülmesinin tedavisinde diyet ve beslenme müdahalelerine ilişkin kanıtları değerlendirmek ve derlemek istediler.

Bununla birlikte, saç dökülmesi, besin eksiklikleri de dahil olmak üzere çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir.

Örneğin, kansızlığı olan kişiler, demir seviyeleri düşük olduğu ve takviyeye ihtiyaç duyabilecekleri için saçlarını kaybedebilirler. Ancak yazarlar, bilinen bir eksikliği olmayan kişilerde takviyenin etkinliğini incelemek istediler.

Üç veritabanı kullandılar (MEDLINE, Embase ve CINAHL). Veritabanının başlangıcından 20 Ekim 2021’e kadar İngilizce yazılmış, saç dökülmesi veya alopesisi olan hastalar için diyet ve beslenme müdahaleleri üzerine araştırma aradılar.

Yazarlar sonunda 30 makale dahil etti. Oradan, 2022 Ocak ayının başlarında kalite verilerini değerlendirdiler.

Analizleri, saç dökülmesi takviyeleri için en yüksek kalitede kanıtın, kapsaisin, antioksidanlar içeren omega 3 ve 6, çinko ve kabak çekirdeği yağı dahil olmak üzere çeşitli takviyelerden geldiğini buldu.

D vitamini ve kimchi, saç dökülmesini iyileştirme konusunda daha az kanıt bulunan takviyeler arasındaydı.

OKU  Bu posta testi, minoksidil'in saç dökülmesine yardımcı olup olmayacağını gösterebilir

Yazarlar, değerlendirdikleri her tedavide yan etkilerin nadir ve hafif olduğunu belirtmişlerdir.

Yazarlar, araştırmalarının diyet takviyelerinin saç dökülmesinin tedavisinde rol oynayabileceğini öne sürdüğünü ve doktorları potansiyel riskler ve faydalar hakkında ortak karar verme konuşmaları yapmaya teşvik ettiğini yazdı.

Daha fazla araştırma, özellikle daha büyük randomize kontrollü çalışmalar için çağrıda bulundular.

Dermatologlar hastaları derecelendirmeyi dikkatli bir şekilde yorumlamaya çağırıyor

Dermatologlar, umut verici – ancak kesin olmayan – sonuçları olduğunu söyleyerek araştırmayı eleştirdiler.

Rome, “Sonuçlar bize diyet takviyelerinin saç dökülmesini tedavi etmede gerçek faydaları olabileceğini gösteriyor, ancak adından da anlaşılacağı gibi, FDA onaylı ve iyi araştırılmış ilaçları desteklemek için kullanılmaları gerekiyor” diyor.

Roma, çalışmanın sonunda “sınırlamaların” açıklanmasına özellikle dikkat çekti.

“Yazarlar, çalışmaların çoğu ek şirketler tarafından finanse edildiğinden, sonuçların yanlı olabileceğini belirtiyor” diyor.

Ayrıca yazarlar, sonuçların tasarım bağlamında yorumlanması gerektiğini söylediler.

Bu ne anlama geliyor?

Rome, “Çift-kör kontrollü deneme tasarımlarının altın standardını izleyen ilaç denemelerinin aksine, bu ek denemelerde bu tür standartlar yoktu” diyor. “Bazı diyet takviyeleri için çalışma sonuçları umut verici, ancak FDA onaylı ilaçlarla nasıl karşılaştırıldıklarını bize söylemiyorlar.”

FDA diyet takviyelerini düzenlemediği için, saç dökülmesi de dahil olmak üzere herhangi bir şey için kaliteli bir diyet takviyesinin ne olduğu belirsizdir. Ve bir dermatolog, çalışmanın bu standartları karşılamadığını belirtiyor.

“Maalesef, çalışma en iyi takviyenin ne olduğu konusunda net bir cevap vermiyor” diyor Dr. Teksas’taki Westlake Dermatology’de kurul onaylı bir dermatolog olan Lisa Rhodes.

Saç Dökülmesi Takviyelerini Denemeli misiniz?

İncelemenin sınırlamalarına rağmen Rome, insanların yeni araştırmadan önce zaten saç dökülmesi takviyeleriyle ilgilendiklerini ve bunun değişmesini beklemediğini söylüyor.

Aslında, 2022’de 3.000’den fazla ABD’li yetişkinle yapılan bir anket, dörtte üçünün bir tür besin takviyesi aldığını ortaya çıkardı.

Rome, “Diyet takviyelerini elde etmek kolaydır çünkü reçete gerektirmezler, bu da çoğu zaman onları birçok insan için tamamen rahatlık dışında ilk seçenek haline getirir” diyor.

OKU  Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Ancak o ve Healthline’ın diğer dermatologları, hastaların bunları ilk seçenek olarak görmemesi gerektiği konusunda ısrarcıydı.

Saç dökülmesini tedavi etmek için hangi önlemlerin – varsa – en uygun olduğuna karar vermenin ilk adımı, eczacı gibi lisanslı bir sağlık uzmanına danışmaktır. B. konuşmak için bir dermatolog. (Aile doktorunuz veya varsa sağlık sigortanız genellikle bir dermatolog önerebilir.)

Rhodes, “Herhangi bir tedaviye başlamadan önce saç dökülmenizi kurul onaylı bir dermatologla görüşmenizi tavsiye ederim” diyor. “Doktorunuz daha agresif tedavi gerektiren saç dökülmesi belirtileri arayabilir.”

Ayrıca, diyor Dr. Pittsburgh merkezli çift kurul sertifikalı bir dermatolog/dermatopatolog olan Viktoryia Kazlouskaya, insanların beslenme ihtiyaçlarını takviye olmadan karşılayabileceklerini söylüyor.

Kazlouskaya, “Takviye ürünlerinde bulunan aynı elementleri potansiyel olarak içeren birçok yiyecek de yiyoruz” diyor.

Örneğin, somon ve ceviz, omega-3 yağ asitlerinin iyi kaynaklarıdır. Acı biber kapsaisin içerir.

Ve Kazlouskaya, evde kendi başınıza bir şey denemeden önce saç dökülmenizin kökenine inmenin ve doğru bir teşhis koymanın önemli olduğunu vurguluyor. Roma kabul eder.

Rome, “Birçok insan için, istedikleri sonuçları elde etmek için ilaç ve iyileşme kombinasyonunu gerektirir” diyor. “İlaçların ve takviyelerin kaybedilen saçları geri getiremeyeceğini ve restorasyonun aktif olarak saç incelmesine katkıda bulunamayacağını anlamak önemlidir. Bu yüzden çok fazla sinerjileri var.”

Tüm saç dökülmesi tedavi edilebilir veya geri döndürülebilir değildir.

“Yara izi saç dökülmesi, örneğin B. liken planopilaris, lupus eritematozus, merkezi skatrisiyel santrifüj alopesisi ile, kalıcı saç foliküllerinin kaybına yol açar ve bazen [regrowth] imkansız,” diyor Kazlouskaya.

Roma, çok ileri düzeyde saç dökülmesi olan kişilerin de tedavilerde sorun yaşayabileceğini söylüyor.

Rome, “Maalesef, çok ileri düzeyde saç dökülmesi için, ilaçlar ve takviyeler etkili olmayabilir çünkü saç zaten kaybolmuştur ve hastanın talebini karşılayacak kadar donör yoksa restorasyon da etkili olmayabilir” diyor.

Ancak Roma, modern tıpta devam eden araştırmaların ve ilerlemelerin hastalara yardımcı olacağını umuyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Sağlık

Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Sağlık

Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir