Oyun Haberleri

Teyp depolama 2022’de artarken HDD satışları düştü

LTO Backup tape for data recovery isolated on white background most use in Data center room.

Genellikle burada, PC Gamer’da, oyunlarınızı mümkün olan en kısa sürede çalışır duruma getirmek için inanılmaz derecede hızlı depolama hakkında yazıyorum. Önyükleme sürelerinizi fark edilemeyecek kadar azaltan hızlı SSD’lerden bahsediyoruz. Aslında, öfkenizi üzerinizden atmak için o kadar hızlı bir şeyin peşindeyseniz, burada en sevdiğimiz SSD’lerden bazılarının bir listesine sahibiz. (yeni sekmede açılır). Daha yavaş ve istikrarlı bir stratejist iseniz, iyi haber şu ki teyp depolaması geri döndü ve eski usul ortamın satışları artıyor.

2023’te herhangi birinin neden teyp depolamayı kullanabileceğini merak etmekte kesinlikle haklısınız. Bilgisayarlarımızı genel kullanım için çalıştıran çoğumuzun bu arkaik formatla kesinlikle hiçbir ilgisi yok.

Ancak sabit disk satışlarının yıldan yıla düşmesi ve Linear Tape Open veya LTO’nun artmasıyla, bu eski, daha ucuz, ancak çok daha yavaş teknolojinin kullanımı var.

Trendfocus verilerini inceledikten sonra, Tom’s Hardware (yeni sekmede açılır) 2022 için LTO depolama satışlarının 2022’de yıldan yıla %14 arttığını buldu. HHD’ler elbette hala çok ileride, muhtemelen zetabaytlarla satılıyor, ancak birim sevkiyatları 2022’de %34 azaldı. Teyp sürücü satışlarının gelecekte artmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Hala kaseti geçersiz bir araç olarak düşünen bizler için, bu istatistikler biraz akıllara durgunluk veriyor.

En Yüksek Depolama

Mavi arka planda SATA, NVMe M.2 ve PCIe SSD'ler

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): piyasadaki en iyi katı hal sürücüleri
Oyun için en iyi PCIe 4.0 SSD (yeni sekmede açılır): yeni nesil indi
En iyi NVMe SSD (yeni sekmede açılır): SSD iyiliğinin bu şeritleri
En iyi harici sabit sürücüler (yeni sekmede açılır): ufkunuzu genişletin
En iyi harici SSD’ler (yeni sekmede açılır): oyun dizüstü bilgisayarları ve konsolları için eklenti yükseltmeleri

Peki tüm bu eski biçimli depolamayı kim satın alıyor? Geçen yıl teyp depolaması, fidye yazılımlarına karşı dayanıklılık konusunda yükselişteydi. Bu yıl, çoğunlukla bulut veri merkezleri tarafından satın alındığı ve kullanıldığı ortaya çıktı. Nadiren erişilmesi gereken eski arşivler için LTO depolamayı kullanırlar. LTO bugünün standartlarına göre çok yavaş olsa da, önemli veri boyutlarından bahsederken açık ara en ucuz alternatiflerden biridir.

Ayrıca, arşivleme için mükemmel olan bazı depolama ortamlarından daha uzun raf ömrü için derecelendirilmişlerdir. Ayrıca, özellikle HDD’lerle karşılaştırıldığında, birim başına makul miktarda veri depolayabilirler. Ek bir avantaj olarak, nostaljim ancak bu bebeklerle dolu odaların nasıl koktuğunu hayal edebiliyor.

OKU  İşte Hogwarts Legacy'nin sizin zaman diliminizde ne zaman yayınlanacağı

Çoğu kişi söz konusu olduğunda, bir LTO depolama çözümü pek bir anlam ifade etmez. Yaklaşık 30 yıl boyunca gerçekten erişmek istemediğiniz korkunç miktarda veriye sahip değilseniz ve sıralı okuma ve yazma sürelerini beklemenin bir sakıncası yoksa, bir amaç görmek zordur. Ancak arşiv amaçlı kullanımlar için LTO, muhtemelen kendi masalarımızda hiç görmemiş olsak da, burada kalacak gibi görünüyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Final Fantasy 16, Savaş, Hikaye ve Eikon Savaşları Hakkında Yeni Ayrıntıları Açıklıyor

Oyun Haberleri

En iyi RTX 4080 donanımından 200 $ daha ucuz ve bazen daha hızlı olan, AMD destekli bir oyun bilgisayarı

Oyun Haberleri

Diablo 4 Rogue Solos Ashava World Boss

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir