Sağlık

Tip 1 diyabet: Pankreas naklinin yararları ve sınırlamaları

Tip 1 diyabet: Pankreas naklinin yararları ve sınırlamaları

Pinterest’te paylaş
Pankreas nakli, tip 1 diyabetli kişiler için faydalı olabilir, ancak bazı olumsuz yanları da vardır. Şişman Kamera/Getty Images
 • Araştırmacılar, pankreas naklinin tip 1 diyabetli kişilerin insülin seviyelerini ve glikoz seviyelerini izlemesine yardımcı olabileceğini söylüyor.
 • Ancak son yıllarda pankreas nakli sayısının azaldığını belirtiyorlar.
 • Uzmanlar, nakillerin, bir kişinin hayatının geri kalanında bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar almasını gerektirmesi de dahil olmak üzere olumsuzlukları olduğunu söylüyor.

Pankreas nakli yapılan kişilerin %90 kadarında insülin tedavisi ve yakın glikoz izleme ihtiyacı yoktur.

Bu, bugün Endocrine Society’de yayınlanan bir makaleye göre. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi.

Pankreas naklinde, diyabetli bir kişi orijinal pankreası çıkarmadan bir donör pankreas alır. Başarılı bir pankreas nakli, hastanın artık insüline ihtiyacı olmadığı ve kan şekerinin iyi kontrol edildiği zamandır.

Bununla birlikte, pankreas alıcısı, bağışıklık sisteminin donör pankreası reddetmesini önlemek için hayatının geri kalanında bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar almalıdır.

Pankreas nakli neden azalıyor?

Bir pankreas nakli, diğer diyabet tedavilerinden daha iyi glikoz kontrolü sağlayabilse de, makaleye göre son yıllarda nakil sayısı azaldı.

Yazarlar birkaç olası nedenden bahsediyor:

 • Birincil başvuru kaynağının olmaması
 • Diyabet bakım topluluğu tarafından genel kabul eksikliği
 • Mutabakat kriterlerinin olmaması
 • Nakil topluluğu içinde erişim, eğitim ve kaynak sorunları

Ayrıca uzmanlar, bir naklin bir kişinin umduğu kadar iyi olmayabileceğini söylüyor.

“Çalışmanın yazarları, pankreas naklini diyabet için bir ‘tedavi’ olarak sunuyor, ancak daha sonra naklin beş yıllık sağkalımından bahsediyor. Ortalama bir hastanın 40 yaş civarında nakil yapıldığını varsayarsak, en az 30 ila 40 yıl sürebilen bir nakile ihtiyacımız olacaktır. Rakamlar, yaklaşık sekiz yıllık ortalama bir greft sağkalımını gösteriyor” dedi. Kathleen Wyne, Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir endokrinolog.

Wyne, Healthline’a “Ayrıca, bağışıklık bastırmanın toksisitesi faydalarından daha ağır basıyor” dedi. “Nakil edilen pankreas her zaman iyi çalışmaz, bu nedenle hasta tamamen insülinsiz olmayabilir. Ancak böbrek nakli endikasyonu olan tüm tip 1 diyabetli hastalarda kombine böbrek/pankreas naklinin düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.”

OKU  Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Kimler pankreas nakli için adaydır?

Kaliforniya Üniversitesi San Francisco Organ Nakli Cerrahisi Departmanına göre, böbrek hastalığı veya kontrolsüz diyabetin yaşamı tehdit eden diğer sonuçları olan tip 1 diyabetli kişiler, pankreas naklinin en yaygın alıcılarıdır.

Transplantasyon, insülin enjeksiyonlarına ve kısıtlayıcı diyetlere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Düşük kan şekerini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir ve diyabet nedeniyle diğer organların zarar görmesini önleyebilir.

Tip 1 diyabet, vücudun yeterli insülin üretememesinden kaynaklanır. Yeni pankreas insülin üretir, ancak vücudun insülin kullanmasına yardımcı olmaz. Tip 2 diyabetli hastalara genellikle pankreas nakli önerilmez çünkü bu tip diyabet, vücudun insülini etkili bir şekilde kullanamamasının veya kan şekerini kontrol edecek kadar insülin üretememesinin bir sonucudur.

Pankreas nakli şu kişiler için geçerli bir tedavi olabilir:

 • Tedaviye rağmen tip 1 diyabeti kontrol altında olmayanlar
 • Sıklıkla şiddetli insülin reaksiyonları olan
 • Kan şekeri kontrolü zayıf olanlar
 • Hipoglisemi farkındalığına sahip olmak, bu da vücutlarının düşük kan şekeri belirtileri hakkındaki farkındalığını kaybetmeleri anlamına gelir.
 • bende ciddi böbrek hasarı var

İmmünsüpresanlar ve Glikoz Kontrolü

Sağlıklı kalmak için, tip 1 diyabetli kişilerin günlük olarak kendilerine bakmaları gerekir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, günlük görevler içermek:

 • kan basıncının kontrolü
 • Kolesterol Kontrolü
 • fiziksel aktivite
 • Sağlıklı yemek yemek için

Pankreas naklinden sonra bir uzlaşma vardır. Fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme önemini korurken, glisemik kontrol ve insülinin yerini immünosüpresif ilaçlar alıyor.

“Riski düşük olarak değerlendirmezdim. Pankreas nakli ne zaman fayda sağlayabilir? [being] Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde endokrinolog ve klinik doçent olan MBBS, Ph.D. Ohio Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları.

Meng, Healthline’a “Fakat pankreas nakli sadece birkaç yılsa, o zaman büyük bir ameliyatın fiyatı ve bağışıklık sistemini baskılayıcılara uzun vadeli bir bağlılık küçük bir takas gibi görünmüyor” dedi.

OKU  Nisan ayında neden milyonlarca insan Medicaid'den dışlanabilir?

Meng, “Bir hastanın diyabeti, otomatik insülin pompası olan veya olmayan bir glikoz izleme sistemi kullanılarak iyi bir şekilde kontrol edildiğinde,” diye devam etti, “ameliyat riski ve ömür boyu süren bağışıklık sisteminin baskılanması, pankreas naklini daha az çekici bir seçenek haline getiriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir