Sağlık

Tip 2 diyabet: Metformin eklem değiştirme ameliyatı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet: Metformin eklem değiştirme ameliyatı ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Metformin ilacı genellikle tip 2 diyabet tedavisi için reçete edilir. Francis J Dean/Shutterstock
 • Araştırmacılar, tip 2 diyabet ilacı metforminin, durumu olan kişilerde diz veya kalça protezi ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir.
 • Araştırmacılar, metforminin iltihaplanmada azalma ve daha iyi düzenlenmiş metabolizma dahil olmak üzere eklem protezi ameliyatı riskini azaltabilmesinin birkaç olası nedeni olduğunu söyledi.
 • Eklem değiştirme ameliyatları genellikle osteoartritin sonucudur.

Çin, Tayvan ve Avustralya’dan araştırmacılar tarafından bugün yayınlanan bir araştırmaya göre, genellikle tip 2 diyabet için reçete edilen bir ilaç olan metformin, osteoartritli kişilerde diz veya kalça protezi riskini önemli ölçüde azaltabilir. Kanada Tabipler Birliği Dergisi.

Araştırmacılar, verileri analiz etti Tayvan Ulusal Sağlık Sigortası Araştırma Veritabanıtip 2 diyabet için metformin alan kişilerle, almayan diyabet teşhisi konan kişilerle karşılaştırılması.

Özellikle total diz veya total kalça protezi riskini incelediler.

Araştırmacılar, veri tabanından 2000 ile 2012 yılları arasında tip 2 diyabet teşhisi konan 40.694 katılımcıyı belirledi. Bu kişilerin yarısı metformin ile tedavi edilmiş, diğer yarısı almamıştı. Bilim adamları, katılımcıların sağlık sonuçlarını 14 yıl boyunca takip ettiler. Katılımcıların ortalama yaşı 63 idi. Yarısı erkek, diğer yarısı kadındı.

Çalışma süresi boyunca 837 katılımcıya tam diz protezi ve 148 katılımcıya tam kalça protezi yapıldı. Araştırmacılar, eklem değiştirmelerinin yüzde 90’ının osteoartritten kaynaklandığını bildirdi.

Metformin kullanımı, daha düşük diz veya kalça protezi insidansı ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmacılar, azalan iltihaplanma ve daha iyi düzenlenmiş metabolizma dahil olmak üzere eklem değiştirme riskindeki azalmanın birkaç olası nedenini belirlediler.

Uzmanlardan metformin çalışmasına tepki

“Bu, heyecan verici sonuçları olan harika bir çalışma” dedi Dr. Medhat Mikhael, California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki Omurga Sağlığı Merkezi’nde ağrı yönetimi uzmanı ve cerrahi olmayan programın tıbbi direktörü. “Diyabet, osteoartrit için önemli bir risk faktörüdür ve çoğu çalışma, insüline dirençli diyabetli hastaların diyabet geliştirmeye daha yatkın olduğunu göstermektedir.”

OKU  Kronik Ağrı: Antidepresanlar Neden Etkili Olmayabilir?

“Bence de [metformin’s] sinovit ve kıkırdak bozulmasını azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve kondroprotektif etkiler,” dedi Mikhael Healthline’a. “Ayrıca, glikozu düşürerek ve insülin direncini iyileştirerek diyabeti kontrol etmenin, hastaların metforminin sağladığı kilo kaybına ek olarak kilo vermeleri için uygun egzersiz yapmalarına olanak sağladığına inanıyorum.”

Ancak uzmanlar, bu çalışmanın bir ön çalışma olduğunu ve sonuçların daha fazla analiz edilmesi için ek çalışmalara ihtiyaç olduğunu ekliyor.

Dr. Adam Rivadeneyra, Kaliforniya’daki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nde bir egzersiz tıbbı doktoru.

Rivadenevra, Healthline’a “Oartrit o kadar büyük bir sorun ki, semptomları ve cerrahi tedavilere olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olabilecek farklı tedavi seçeneklerini belirlemek harika olurdu” dedi. “Bu noktada, metforminin ağrıyı azaltıp azaltmadığını görmek için randomize kontrollü bir çalışma faydalı olacaktır. Osteoartrit ve neden olduğu ağrı hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Aynı şekilde, endikasyon dışı kullanım için birçok ilacın mekanizması hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Genel olarak, ‘Hastalarımın bundan nasıl fayda sağlayacağını bilmiyorum’ şu anda bu senaryoya oldukça iyi uyuyor.

Osteoartrit nedir?

Osteoartrit, Amerika Birleşik Devletleri’nde 32 milyondan fazla yetişkini etkileyen artritin en yaygın şeklidir. Yapılan araştırmalara göre en sık eller, kalçalar ve dizlerde görülür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Osteoartritte, bir eklemdeki kıkırdak parçalanır ve kemikler birbirine sürtünür. Hastalık genellikle yavaş gelişir ancak ilerlemeye devam eder.

Şu anda eklem hasarını tersine çevirebilecek bir tedavi yoktur.

Semptomlar şunları içerir:

 • Ağrı
 • sertlik
 • şişme
 • Eklemde azaltılmış fonksiyon veya hareket aralığı

Bazı tedaviler şunları içerir:

 • fiziksel aktivite
 • Kas güçlendirme egzersizleri ile fizyoterapi
 • kilo kaybı
 • Ağrı kesici
 • Koltuk değneği veya baston gibi yardımcılar

Diyabet ve insülin direnci osteoartrit için risk faktörleridir.

Metformin genellikle tip 2 diyabet ve insülin direncini tedavi etmek için kullanılır. Son çalışmanın bilim adamları, metforminin kardiyovasküler ve diğer enflamatuar hastalık riskinde azalma ile ilişkili olduğunu belirtiyorlar.

OKU  Saç düzleştirme ve rahim ağzı kanseri: riskler hakkında bilmeniz gerekenler

eklem değiştirme ameliyatı

Osteoartrit için, örneğin cerrahi Örneğin, diğer tedavi seçenekleri rahatlama sağlamadığında eklem değişimi önerilebilir.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre eklem değiştirme ameliyatı, hasarlı bir eklemin parçalarını çıkarır ve bunları metal, plastik veya seramik protezlerle değiştirir.

En yaygın türleri diz ve kalça protezleridir. Ayak bileği, bilek, omuz veya dirsek gibi diğer eklemler değiştirilir, ancak bu kadar sık ​​olmaz.

Son çalışmanın araştırmacıları, 2030 yılına kadar yılda toplam 572.000 eklem değiştirme parçasının kullanılabileceğini belirledi.

Tip 2 diyabet riskini azaltmak

Son yıllarda, tip 2 diyabet tedavisinde, sürekli glikoz takibi ve sodyum-glikoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörleri gibi yeni ilaçlar dahil olmak üzere yeni gelişmeler sağlanmıştır.

Bu ilaçlar böbreklerin kandan şekeri uzaklaştırmasına yardımcı olur.

Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmanın veya kan şekerinizi daha iyi kontrol etmenin yolları da vardır.

Bazıları en iyi yollar Tip 2 diyabeti önlemek için:

 • Dengeli beslenin
 • Düzenli hareket edin
 • Gerekirse, kilonuzu kontrol etmek için adımlar atın

Kadınların kilo vermesine ve beslenmeye güven duymasına yardımcı olan Virginia merkezli bir beslenme uzmanı olan Caroline Thomason, kan şekerinizi kontrol etmek için aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

 • Yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkın
 • Egzersiz olarak kabul edilmeyen artan aktivite kan şekerini hala iyileştirebilir, örneğin: B. daha sık ayakta durmak, işyerinde ara vermek ve egzersiz yapmadan aktif zaman geçirmek (NEAT); bu, gün boyunca yapabileceğiniz akılsız harekettir – yürümek gibi.
 • Meditasyon veya derin nefes alma gibi stres yönetimi tekniklerini kullanın
 • Yeterli uyku almak

Son olarak, aldığınız diğer ilaçların kan şekerini yükseltmediğinden emin olmak için doktorunuzla konuşun.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir