Sağlık

Tip 2 diyabetli kişiler şekerli içeceklerden kaçınırlarsa daha uzun yaşayabilirler

Tip 2 diyabetli kişiler şekerli içeceklerden kaçınırlarsa daha uzun yaşayabilirler

Pinterest’te paylaş
Liliya Krueger/Getty Images
  • Yeni bir araştırmaya göre, şeker ilaveli içeceklerden çay, kahve ve su gibi içeceklere geçiş, tip 2 diyabetli kişilerde ölüm riskini azaltır.
  • Çalışma, 38 yıldan fazla 15.000’den fazla kişinin verilerini kullandı.
  • Uzmanlar, kısmen bu araştırmaya dayanan eğitimin bu riskleri azaltmanın yolu olduğunu öne sürüyor.

Yeni bir çalışma, BMJ’de yayınlandışekerle tatlandırılmış içeceklerin içilmesinin, tip 2 diyabetli kişilerde kardiyovasküler hastalık dahil olmak üzere ölüm riskini artırdığını buldu.

Araştırma, en çok şekerli içecekleri içen kişilerin ölüm riskinin %20 arttığını buldu.

doktor Merkezi Denver, Colorado’da bulunan Strive Health’ten Keith Hopkins, bu sonuçların bu alanda uzun süredir bilinenleri doğruladığını söylüyor.

Hopkins, “Bunu ne kadar çok incelersek, genel olarak şekerli içeceklerin bu dünyada geçirdiğiniz toplam süreyi azalttığını o kadar çok gördük” dedi. “Bence kalbimizde ve bağırsaklarımızda bunu biliyorduk, ancak bu verileri hastalarımıza geri götürmek için daha fazla veri, daha fazla silah cephaneliği ekliyor.”

Günde bir şekerli içecek ölüm riskini önemli ölçüde artırabilir

Araştırma, uzun süredir devam eden iki projeden yararlandı: Her ikisi de 1980’lerden 2018’e kadar süren Hemşirelerin Sağlık Çalışması ve Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışması. Genel olarak, bu tip 2 diyabet çalışmasına, %73,6’sı kadın olan, bu durumdaki 15.486 kişi dahil edilmiştir.

Ortalama takip süresi 18,5 yıldı ve veriler her iki ila dört yılda bir takip anketleri aracılığıyla güncellendi.

Günde şekerle tatlandırılmış içeceklerin her porsiyonu için, tüm nedenlere bağlı ölüm söz konusu olduğunda, bir katılımcının riski ortalama %8 arttı.

Ölüm riski, hangi içeceğin şekerle tatlandırılmış içeceğin yerini aldığına bağlı olarak da farklı oranlarda düştü. Kahve %26, çay %21, sade su %23 ve yağsız süt %12 azaldı.

OKU  Çok fazla veya çok az uyku hastalık riskinizi artırabilir

doktor Teletıp uygulaması Anzara Health’de endokrinolog olan Ana Maria Kausel, bu çalışmanın içeceklerdeki gizli şekerlerin sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini gösterdiğini söylüyor.

“Herkesin aklına önce yemek gelir. Ama onlara her zaman, her zaman yedikleri kalorilerden çok içtikleri kalorileri düşünmelerini söylüyorum” dedi Kausel.

Hopkins, bu çalışmanın diyabetin genel sağlık ve ölüm oranını nasıl etkileyebileceğini gösterdiğini söyledi.

“Neredeyse insan vücudu bir kenar boyunca yürüyormuş gibi. Hopkins, diyabetiniz yoksa, o kenardan bir beş fit uzaktasınız demektir” dedi. “Fakat diyabetik olduğunuzda, kenardan birkaç santim uzaktasınız ve yaptığınız her şey: sigara içmek, uygunsuz egzersiz, uygunsuz yiyecek sizi her zamankinden daha fazla düşmeye itiyor.” Yani… bu çalışma şeker hastalarına karşı daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.”

eşlik eden editoryal Cambridge Üniversitesi Klinik Tıp Okulu Tıbbi Araştırma Konseyi Epidemiyoloji Bölümü’nde profesör ve program direktörü olan PhD Nita G. Forouhi, çalışmanın “içecek seçiminin açıkça önemli olduğunu” bulduğunu söyledi.

Forouhi editöre, “Yapay olarak tatlandırılmış içecekler ve meyve suları için kanıtlar daha az net olsa da, odak noktasını sağlığa yararlı etkileri olması muhtemel içeceklere kaydırmak mantıklı: kahve, çay, sade su ve yağsız süt.” “Önemli bir mesaj, bu hasta popülasyonundaki yeni çalışmanın sonuçları genel popülasyondaki önceki araştırmalara büyük ölçüde benzer olduğundan, diyabetin özellikle engelleyici olması gerekmediğidir.”

“Sağlıklı” içeceklerin en iyisi

Çalışma, katılımcılar bu şekerle tatlandırılmış seçeneklerden düşük kalorili kolalar gibi yapay olarak tatlandırılmış içeceklere (ASB’ler) geçtiklerinde tüm nedenlere bağlı ölümlerde ve kardiyovasküler riskte bir azalma bulurken; İnsanlar ASB’lerden kahve, çay veya suya geçtiklerinde de bir düşüş gördüler.

Kausel, içecek şirketlerinin pazarlama makinelerini “sonsuz” olarak adlandırıyor ve sorunun bir kısmı, meyve suları ve smoothie’ler gibi genellikle şeker oranı yüksek içeceklerin genellikle doğal olarak sağlıklı görülmesi.

OKU  Ozempic aldım, sonra pankreatit oldum

Sağlıklı içecek seçenekleri

Amerikan Diyabet Derneği, içeceklerinizden şekeri kesmek istiyorsanız, sadece su ile uğraşmanıza gerek olmadığını söylüyor.

Az şekerli veya hiç şekersiz içecekler için en iyi önerileri şunları içerir:

  • şekersiz buzlu çay
  • Seltzer
  • diyet soda
  • şekersiz sıcak çay

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir