Sağlık

Yeni ilaç baxdrostat, tedaviye dirençli yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olabilir

Yeni ilaç baxdrostat, tedaviye dirençli yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaşın
Yarım Nokta Görüntüler/Getty Görüntüler
  • Yeni bir çalışma, tedaviye dirençli yüksek tansiyon (hipertansiyon) için yeni bir ilacın etkinliğini vurgulamaktadır.
  • Araştırmacılar, yeni ilaç olan baxdrostat’ın daha az yan etkiye sahip olduğunu ve önceki tedavilerden daha etkili olduğunu buldular.
  • Uzmanlar, yeni ilacın önündeki yolun iyimserlik için neden olduğunu söylüyor.

Bu hafta yayınlanan yeni bir çalışmada New England Tıp DergisiAraştırmacılar, yeni bir ilacın yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan insanlara yardımcı olup olamayacağına baktı.

Faz II çalışmasında, baxdrostat adı verilen ilaç, durumu diğer tedavi biçimleriyle çözülmeyen hastalarda yüksek tansiyonu düşürdü.

İlaç, yüksek tansiyonda önemli bir hormonal faktör olan aldosteron üretimini, onu oluşturan enzimi bloke ederek bloke etmeyi amaçlıyor.

Araştırma, baxdrostat yapan CinCor Pharma tarafından finanse edildi.

Sağlıklı ve sağlıksız kan basıncını anlayın

kan Yazdır hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını ölçer.

Sistolik ölçüm, kalbiniz atarken kanın arter duvarlarına uyguladığı basınçtır.

Diyastolik, kanın her kalp atışı arasında arter duvarlarına ne kadar basınç uyguladığıdır.

Sağlıklı bir kan basıncı okuması, 120/80 veya 120 mm Hg sistolik/80 mm Hg diyastolik değerinin altındaki herhangi bir değer olarak tanımlanır.

Hipertansiyon 130 mm Hg sistolik ve 80 mm Hg diyastolik üzerinde başlar. Yüksek tansiyon sizi felç, kalp krizi veya görme kaybı riskine sokabilir.

Çalışmanın bulduğu şey

Çalışma, tedaviyi tamamlayan 248 hastayı içeriyordu. Deneme plasebo kontrollüydü ve birden fazla yerden katılımcılar vardı.

Çalışma katılımcıları ilacı 12 hafta boyunca aldı ve 2 mg, 1 mg, 0,5 mg veya bir plasebo aldı.

Araştırmacılar, etkilerin doza bağımlı olduğunu buldular, yani daha yüksek doz alanlar, ortalama olarak sistolik kan basıncında daha büyük bir düşüş gördüler.

Kan basıncındaki en keskin düşüşlerin 2 mg ilaç alan kişilerde meydana geldiğini buldular. Sistolik kan basıncı 20.3 mmHg düştü

OKU  Celine Dion ve Sert Kişi Sendromu: Belirtileri, Belirtileri ve Tedavileri

Bu, 1 mg, 0.5 mg ilaç ve plasebo gruplarında sırasıyla 7,5 mm Hg, 12,1 mm Hg ve 9,4 mm Hg sistolik kan basıncındaki düşüşlerle karşılaştırıldı.

Çalışma 12 hafta sonra durduruldu çünkü düzenleyiciler bu 3 aylık işaretten sonra gerekli etkililik seviyesine ulaştığını belirlediler.

Diğer görüşler şunlardır:

  • Sadece iki hasta, araştırmacıların ilaca bağladığı yan etkileri gördü. Her ikisi de, tedavi durdurulup yeniden başlatıldığında geri gelmeyen yüksek potasyum seviyeleri gördü.
  • Diğer tedavi seçeneklerinden farklı olarak, baxdrostat kortizol düzeylerini artırmadı. Kortizoldeki bir artışın ek yan etkileri olabilir ve iltihaplanma seviyelerindeki değişiklikler gibi diğer reaksiyonlarla ilişkilidir.

Bu hikaye için Healthline ile konuşan uzmanlar, ilacın potansiyel etkileri konusunda umutlu. İlaç, ABD Gıda ve İlaç İdaresi onayı için değerlendirilmeden önce birkaç tur daha ileri testten geçmelidir.

Yeni ilacın birkaç yan etkisi var

Çalışmanın 12 milyona kadar Amerikalıyı etkilediği tespit edilen tedaviye dirençli hipertansiyonu olan hastalar, sıklıkla beta blokerler ve diüretikler gibi ilaçların yüksek tansiyonlarını düşürmediğini bulmuşlardır.

Uzmanlar, bu bulguların temel faydalarından birinin, daha seçici ve daha az yan etkiye sahip görünen tedaviye izin vermeleri olduğunu söylüyor.

“Klinik uygulama perspektifinden, dördüncü ve beşinci basamak ilaçlara ulaştığınızda karşılaştığınız zorluk şudur: Birincisi, paranın değeri genellikle oldukça düşüktür; Ama ikincisi, genellikle oldukça belirgin bir yan etki profiline sahip ilaçlarla uğraşıyorsunuz” dedi. Girişimsel bir kardiyolog ve Denver Heart başkanı Sameer Mehta, Healthline’a söyledi.

Çeşitli yan etkilere neden olabilen uzun süredir devam eden ilaçlara örnek olarak spironolakton ve klonidin adı verilen daha eski bir ilaç gibi ilaçlara işaret ediyor.

Mehta, Avrupa’da böbrek denervasyonunun geliştirilmesi gibi diğer tedavi yolları ABD’deki denemeler için onaylanmaya başlasa bile, çalışmadaki kan basıncı düşüşü büyüklüğünü “dramatik” olarak nitelendiriyor.

OKU  Kalp Hastalığı: ApoB Kolesterol Testi Riskleri ve Tedavileri Nasıl Daha Doğru Belirleyebilir?

Bu ilaç nasıl farklı

doktor Providence Mission Hastanesi’nden bir kardiyak elektrofizyolog olan Aseem Desai, çalışmanın, tedavi planlarını uygulasalar bile, hipertansiyonu olan tüm hastaların sonuçları görmeyeceği konusunda iyi bir hatırlatma olduğunu söyledi.

“Genellikle tedaviye dirençli hipertansiyonu uyumsuzluğa, hastanın reçeteli ilaçları sürekli olarak almamasına veya kan basıncını kontrol etmesine yardımcı olacağına inandığımız hedef kiloyu vermemesine veya getirmemesine bağlıyoruz. Ve bu doğru olsa da, birçok durumda gerçekten tedaviye dirençli hipertansiyonu olan küçük bir hasta grubu vardır. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ve sayıları hala yüksek” dedi.

Çalışmanın, aldosteronun bir parçası olduğu endokrin sisteme odaklanmasını önemli bir farklılaştırıcı olarak gösterdi.

Desai, “Çalışma, tek bir hormon kadar küçük görünen bir şeyin, kontrolsüz yüksek tansiyonu olan insanlar üzerinde derin bir etkisi olabileceğinin altını çiziyor.”

doktor Şu anda öncelikle uyku bozuklukları ile çalışan bir konsiyerj doktoru ve dahiliyeci olan Camilo Ruiz, yüksek tansiyonla ilgili endişelerin kendisini ve meslektaşlarını bu dirence yol açabilecek diğer temel sorunlara bakmaya teşvik ettiğini söyledi.

“Bir dahiliyeci olarak düşünmeye başlayabilirim, ‘Peki, bu hastanın altında yatan bir tiroid bozukluğu var mı? Bu hastanın altında horlama ve uyku apnesi bileşeni var mı? Bu hastada altta yatan, muhtemelen aldosteron hormon salgısının artmasına neden olan bir adrenal tümör var mı?’ Bu hastalar kendilerini böyle gösteriyor” dedi Ruiz.

Uzmanlar sahip değil finansman sorunları

Healthline’a konuşan üç uzmandan hiçbiri bu araştırma için fon kaynağı hakkında derin endişeler paylaşmadı. Temel çıkarım, bağımsız olarak finanse edilen araştırmaları görmek tercih edilir olsa da, Amerikan ilaç geliştirmesinin finansal manzarasının bunu çok zor bir hedef haline getirmesiydi.

Desai, “Bence bugünün sağlık sisteminin talihsiz gerçeği, sınırlı dolarlar var” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir