Sağlık

Aynı gün ayakta tedavi prosedürleri kalça, diz ve diğer ameliyatların geleceği olabilir

Aynı gün ayakta tedavi prosedürleri kalça, diz ve diğer ameliyatların geleceği olabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, aynı gün yapılan ayakta tedavi ameliyatlarının hem yatakları hem de tıp uzmanlarını serbest bırakarak tıbbi tesislere yardımcı olduğunu söylüyor. Dean Mitchell/Getty Images
  • Hem hastalar hem de hastaneler, daha kısa ameliyat sonrası hastanede kalış sürelerinden yararlanır.
  • Giderek daha fazla hastane, kalış süresini azaltmak için odaklarını ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası prosedürlere kaydırıyor.
  • Sigorta şirketleri henüz adapte olmadılar ve bazı tedavileri açıkta bıraktılar.

Yeterince dinlenmek sağlığınız için önemlidir, özellikle ameliyattan sonra iyileşirken.

Ama eğer geceyi bir hastanede geçirdiyseniz – dönen makineler, bip alarmları ve sık sık kontroller – dinlenmenin zor olabileceği bir yer olduğu konusunda hemfikir olabilirsiniz.

Bu, ülke genelindeki hastanelerin ameliyat sonrası hastanede kalış sürelerini azaltmak için çalışmasının birçok nedeninden biridir.

Bu hafta New York’ta düzenlenen 2022 Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği Yıllık Toplantısı’nda, Stony Brook Medicine’den doktorlar, COVID-19 salgını sırasında hastanede kalış sürelerini kısaltmaya yardımcı olmak için Ameliyat Sonrası Gelişmiş İyileşme (ERAS) programlarını nasıl iyileştirdiklerine dair bir sunum yaptılar.

Bulguları henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Araştırma, bazılarının şu soruyu sormasına yol açabilir: Faydalar nelerdir, kimler uygundur ve mali sonuçları nelerdir?

Ameliyattan sonra eve gitmenin faydaları

“Hastanede daha az zaman geçiren hastaların birçok faydası var” dedi Dr. Illinois’deki Northwestern Medicine Kishwaukee Hastanesi’nde ortak bir yedek cerrah olan Rajeev K. Jain, Healthline’a verdiği demeçte.

“Hastanede yatmanın ortadan kaldırılması, hastanede bulunan diğer hasta hastalarla herhangi bir temastan kaçınmak anlamına gelir ve bu da hasta için enfeksiyon riskinin azalmasına neden olur. Hızlı mobilizasyon, daha hızlı iyileşme, daha az ağrı ve daha iyi bir genel sonuç sağlar.” Dedi.

Ayaktan ameliyatların da hastaneler için daha faydalı olduğunu söylüyor.

Jain, “Hasta hastalara bakmak için yatakları, kaynakları, finansmanı ve hemşirelik personelini serbest bırakır.” Dedi.

COVID-19 pandemisi son zamanlarda boş yatakların ve mevcut kaynakların halk sağlığını korumada ne kadar önemli olabileceğini göstermiştir.

OKU  Bindi Irwin endometriozis ile yaşamaktan bahsediyor

Elbette her ameliyat ayakta tedavi olmayabilir. Bazen hastanede kalmak gereklidir.

Ameliyat günü kimin eve gitmesine izin verildiğini ne belirler?

Jain, “Bir hastanın daha kısa hastanede kalış için adaylığını belirleyen iki yönü vardır.” Dedi.

Tıbbi güvenliğin önce geldiğini belirtiyor. Ameliyat günü eve gitmek güvenli değilse, doktorlar kalış süresini kısaltmak için önerilerde bulunabilir.

Jain, “Daha kısa bir ameliyat sonrası hastanede kalış süresinin ikinci belirleyicisi, hastanın sosyal durumudur.” Dedi.

Randevulara gitmenize, ilaç almanıza ve endişeleriniz varsa tıbbi ekibinizle iletişime geçmenize yardımcı olabilecek bir “koç” belirlemenizi tavsiye etti.

Prehabilitasyon ve sağlıklı yaşam

doktor Indianapolis’teki IU Health Üniversitesi Hastanesi’nde tıbbi direktör olan William Wooden ve IU Health’te klinik beslenme uzmanı olan RD, Nancy Strange, Healthline’a daha kısa bir ameliyat sonrası kalış süresinin dikkatli bir ameliyat öncesi bakım ile başladığını söyledi.

Wooden, “Pek çok hasta ve hatta birçok doktor, ‘pre-habilitasyon’un gücünün farkında değil” dedi.

“On ya da on iki yıl önce, yaklaşımların çoğu hastanede ve taburcu olurken neler yapılabileceğiyle ilgiliydi. Bu şeyler işe yarıyor, ancak sağlık hizmetine ihtiyacınız olduğunu fark etmekle bu sağlık hizmetini almak arasındaki kısa sürede, sonucunuzu iyileştirmek için daha fazlası yapılabilir” diye ekledi.

IU Health, ameliyat öncesi verilen kırmızı torbaların adını taşıyan “Kırmızı Çanta” programını birkaç yıl önce başlattı. Poşetlerde akciğer gücünü artırmak için bir cihaz, enfeksiyonu önlemek için antibiyotik sabunlar ve bağışıklık sistemini ve yara iyileşmesini desteklemek için besin açısından zengin içecekler bulunur.

Strange, “Zamanımın yaklaşık yüzde 90’ını iyileşmemiş yaralarla uğraşan tek bir genel cerrahi kliniğinde geçirirdim” dedi.

“Red Bag programını başlattıktan sonra bu yüzde 5’in altına düştü” dedi.

İyileşmeyen yaralar sadece eve dönüş yolculuğunu geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda kemoterapi gibi ek tedavileri de geciktirir.

OKU  Haşlanmış, Kavrulmuş Yer Fıstığı Çocuklarda Yer Fıstığı Alerjisini %80 Azaltır

“Başlangıçta ne kadar sağlıklı olursanız olun, bu program herkese yardımcı oluyor. Çok hastaysanız, puanınızı artırır. Çok sağlıklıysanız ve bisikletinizde kötü bir şey olursa, bu da puanınızı ve iyileşmenizi artırabilir” dedi.

Düzenli egzersiz, sağlıklı uyku, iyi beslenme ve sigara içmemeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı da puanınızı artırmanıza yardımcı olur.

“Bu sihirli bir hap değil. Bu zihinsel bir kavramdır, bir erişim sorunudur, bir yaşam tarzı sorunudur. Amerika’nın daha sağlıklı olmasına nasıl yardımcı oluyoruz? En iyi sağlığı proaktif olarak öğretelim” dedi Wooden.

Emeklilik planlamasının finansal etkileri

Bir ons önlemenin bir kilo tedavi değerinde olduğu söylenmiştir.

Ancak ameliyat öncesi bakım söz konusu olduğunda, sigortacılar bunu her zaman böyle görmezler.

Wooden, “Bunun Medicare, Medicaid ve sigorta şirketleri tarafından karşılanması için çalışmamız gerekiyor.” Dedi.

“Sağlığı kapsamıyorlar. Beslenme eğitimini kapsamaz. Ameliyattan sonra sonuçları ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olacak bir program geliştirdik, ancak burada herhangi bir gelir elde etmiyorum çünkü sigorta hizmetlerimi kapsamıyor” dedi Strange.

“Hasta başına 5,600 dolara kadar tasarruf edebiliriz – örneğin kalp tıbbında bu. Bu dolarları topluluğunuza nasıl yeniden yatırabileceğimizi hayal edin,” dedi Wooden.

“Amerika’daki sağlık sistemi stresli. Hastaneler ihtiyaç duydukları personelin yüzde 40 ila 60’ı ile çalışıyor. Geri gelmek zorunda kalmamaları için her zamankinden daha fazla hastaya daha iyi sonuçlar getirmemiz gerekiyor” diye ekledi.

“Fikir şu ki, hastaların daha hızlı iyileşmesine izin vererek kapasiteyi artırıyoruz. Bunun işe yaradığını gösterdik, ancak bunu gerçekten ortaya çıkaracaksak, sigorta şirketleri tarafından finanse edildiğinden emin olmamız gerekiyor” dedi Strange.

Peki ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için ne yapabilirsiniz?

“Sağlığınızı ve iyileşmenizi iyileştirmek için ameliyattan önce – veya aile üyenizin ameliyatından önce – doktorunuza ne yapabileceğinizi sorun. Şimdi ne yapmanız gerektiğini ve ameliyatı ertelemenin faydaları olup olmadığını sorun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir