Sağlık

Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Pinterest’te paylaş
Düzenli fiziksel aktivite, madde kullanım bozukluğu tedavilerini daha etkili hale getirmeye yardımcı olabilir. EyeWolf/Getty Images
  • Madde kullanım bozuklukları için yaygın tedavi yaklaşımları terapi ve ilaçları içerir.
  • Yeni bir meta-analiz, düzenli egzersizin tedavi planlarına dahil edilecek başka bir yönetim tekniği olabileceğini buldu.
  • Spor yapan çok sayıda katılımcı madde kullanımını azaltmış veya bırakmıştır.
  • Egzersizin madde kullanım bozukluğu olan kişilere nasıl ve ne ölçüde yardımcı olabileceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Geçen yıl, 12 yaşın üzerindeki 46,3 milyon Amerikalı madde kullanım bozukluğu (SUD) için DSM-5 kriterlerini karşıladı.

SUD’lar, alkol ve esrardan opioidler ve kokaine kadar hem yasal hem de yasa dışı maddeleri içerebilir.

SUD tedavileri, “detoksifikasyon”, bilişsel davranışçı terapi (CBT) ve ilaç tedavisi gibi yaklaşımlar sunan ayakta ve yatarak tedavi programlarıyla değişiklik gösterir.

Ancak dergide yeni bir meta-analiz yayınlandı. Artı bir başka bir terapötik önlemin faydasını göstermiştir: fiziksel egzersiz.

Madde kullanımı için egzersizin faydalarına bir bakış

Kanada’daki Université de Montréal’den araştırmacılar, bu müdahalenin potansiyel faydalarını fark ettikten sonra, egzersizin SUD’si olan kişiler üzerindeki etkilerini incelemek istediler.

Université de Montréal’de fiziksel aktivite alanında doktora öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı olan Florence Piché, “SUD’lu insanlar için bir terapi evinde kinesiyolog olarak çalıştım” dedi.

“Fiziksel sağlığın dikkate alınmadığını fark ettim. [their] tedaviler, ihtiyaç çok büyük olmasına rağmen,” dedi Healthline’a.

Çalışmaları için Piché ve meslektaşları, fiziksel aktiviteyi SUD tedavisi müdahalesi olarak kullanan çalışmaları bulmak için yedi bilimsel araştırma veritabanını aradılar.

3.135 katılımcıyla yapılan toplam 43 çalışma kriterlerini karşıladı. Ortalama olarak, çalışma katılımcıları 13 hafta boyunca haftada üç kez 1 saat orta yoğunlukta egzersiz yaptı. En yaygın aktivite koşuydu.

Bu çalışmalardan 21’i, egzersizin katılımcıların madde kullanımını durdurma veya azaltma üzerindeki etkisini inceledi. Sonuçlar anlamlıydı: Bu çalışmaların %75’i, fiziksel olarak aktif olanlar arasında madde kullanımının azaldığını veya tamamen bırakıldığını gözlemledi.

Ek olarak, 12 çalışma, katılımcıların egzersizden sonra daha az depresyona girdiğini buldu. Araştırmacılar ayrıca, analiz edilen araştırmalardaki bazı katılımcıların daha iyi uyku bildirdiklerini gördüler.

Katılımcılar daha sık veya daha yüksek yoğunlukta egzersiz yapsalardı olumlu sonuçlar daha da fazla olur muydu?

Piché, “Buna cevap verecek veriye sahip değiliz” dedi. “Ama tahmin edersem, her insanın farklı bir terapi yolu olduğunu ve bu nedenle ‘optimal’ dozlarının da farklı olacağını varsayabiliriz.”

Sonunda devam etti, “Fiziksel aktivite [is] güçlendirmenin kolay bir yolu [those with SUD] sağlığının sorumluluğunu üstlenmek ve iyileştirmek için.”

Bulgulardan ne öğrenebiliriz?

Piché, “çoğunluk … genel popülasyonda gözlemlenenlerle tutarlı” olduğu için analiz sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Ancak, “tedavi sırasında fiziksel aktivitenin mümkün olduğunu ve SUD’lu insanlara yardım etme potansiyelinin çok büyük olduğunu” doğruladıkları için sonuçların hala önemli olduğunu söyledi.

Bir LMFT ve Clear Recovery Center’da detoks/yatılı ve ikili tanı için ayakta tedavi klinik direktörü olan China Brezner, sonuçların SUD yönetiminde egzersiz için potansiyel bir rolü vurguladığını kabul etti.

OKU  CBD bileşikleri opioid aşırı dozlarını tersine çevirmeye yardımcı olabilir

Healthline’a verdiği demeçte, “Bunun gibi çalışmalar, hastalara tedavi sırasında çok yönlü, olumlu ve olumlu bir deneyim sağlama umuduyla, fiziksel aktivite gibi müdahalelere olan ihtiyacı doğru bir şekilde değerlendirmek için gereklidir.”

“Çalışmanın sonuçları göz önüne alındığında,” diye devam etti Brezner, “tedavilere düzenli bir fitness rutini eklemenin norm haline gelmesi şaşırtıcı olmaz.”

Scottsdale Recovery Center’da yardımcı lisanslı bir madde bağımlılığı terapisti ve yardımcı klinik direktörü olan Aymet Demara, egzersizin gelecekteki tedavi programlarına dahil edilme olasılığının yüksek olduğunu kabul etti.

“[Through] İşimde, iyileşmeye yönelik bütüncül bir yaklaşımı daha da geliştirmek için gelecekte terapinin yanı sıra fiziksel esenlik ve fiziksel aktivitelere daha fazla öncelik verileceğini görüyorum” dedi.

Demara, “Ayıklığa yönelik çeşitli yaklaşımları dengeleyebilmek, bireyin yolculuğunu kesinlikle destekleyebilir” diye ekledi.

Ancak Brezner, “egzersizin hiçbir şekilde geleneksel SUD tedavisinin yerine geçmediğini” belirtti.

Bunun yerine, egzersizi “başarılı bir iyileşmeye yol açabilecek çok önemli bir takviye” olarak düşünmeliyiz.

Çalışmanın incelemediği şey

Araştırmalar, düzenli fiziksel aktivitenin MKB’li kişilere fayda sağlayabileceğini bulsa da, olası bir tedavi olarak egzersizle ilgili bazı yönler araştırılmamıştır.

Örneğin, daha önce de belirtildiği gibi, antrenman miktarını veya yoğunluğunu arttırmanın veya azaltmanın sonuçları etkileyip etkilemeyeceği bilinmemektedir.

Ek olarak, araştırmacılar, katılımcıların çalışmalardan sonra egzersiz yapmaya devam edip etmediğini ve eğer değilse, bunun SUD’lerini nasıl etkilediğini belirleyemedi.

Araştırma ayrıca, “akıl sağlığı sorunu olan kişiler de dahil olmak üzere bazı grupların [such as bipolar disorder or schizophrenia]hariç tutuldu, ”dedi Brezner.

Bu nedenle, “toplumlar arasında SUD’ler için bir tedavi olarak fiziksel aktivitenin genel önemini belirlemeyi zorlaştırıyor.”

Ek olarak, makalede Piché ve ekibi, MKB tedavi yaklaşımlarına ilişkin kültürel farklılıkların da sonuçları etkileyebileceğini belirtti.

“En etkili müdahale özelliklerini belirlemek ve etkililiklerinin altında yatan mekanizmaları daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi Dr. Sanam Hafeez, nöropsikolog ve NYC’deki Comprehend the Mind’ın yöneticisi.

Madde kullanım bozuklukları ve depresyon arasındaki bağlantı

Katılımcıların madde kullanımının egzersizden sonra azalmasının olası bir nedeni, müdahalenin depresyonlarını azaltması ve SUD ile depresyon arasındaki ilişkinin beklenenden daha güçlü olmasıdır.

“Özellikle depresyon ve kaygı söz konusu olduğunda, akıl sağlığı ve SUD’ler arasında her zaman güçlü bir ilişki olmuştur” diye açıkladı Dr. Joshua Lichtman, Neuro Wellness Spa’da Tıbbi Direktör ve Psikiyatrist.

Healthline’a verdiği demeçte, “Hangisinin önce geldiğini söylemek çok zor, ancak zaman çizelgesi ne olursa olsun, bu koşullar birbirini birleştiriyor” dedi.

Lichtman, depresyon gibi akıl sağlığı sorunları olan kişilerin semptomlarını hafifletmek için genellikle maddeleri bir “kendi kendine tedavi” biçimi olarak kullandıklarını söyledi.

Demara, SKB’si olan kişilerin genellikle “sağlıklı” başa çıkma mekanizmalarından yoksun olduğunu ve bunaltıcı depresyon veya kaygı duygularını uyuşturmak için maddeler kullanabileceğini ekledi.

OKU  İnsanlar neden içer: Araştırmacılar genetiği, akran baskısını ve başa çıkma mekanizmalarını inceliyor

Ancak Lichtman, “bu kaçınılmaz olarak geri tepiyor ve nihayetinde hem ruh sağlığı hem de uyuşturucu kullanımı zamanla kötüleşecek” dedi.

Ayrıca alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı depresyonla ilişkili beyin kimyasallarını olumsuz etkileyebilir.

Lichtman, “Madde kötüye kullanımı, beyin kimyasında serotonin ve dopamin gibi doğal olarak oluşan hormonların seviyelerini değiştirebilen uzun vadeli değişikliklere yol açabilir” dedi.

Serotonin beynin “mutlu kimyasalı” olarak bilinirken, dopamin zevk duygularıyla ilişkili bir kimyasal habercidir.

Lichtman, araştırmacılar ayrıca fiziksel aktivite yapan katılımcılarda uykunun iyileştiğini ve “çalışmaların zayıf uykunun zayıf zihinsel sağlığa yol açtığını gösterdiğini” buldu.

Örneğin, doğum sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, yetersiz uykunun “önemli ölçüde daha yüksek” depresyon puanlarıyla sonuçlandığını, öğrenmek Az uyuyan çiftçilerin yüzdesi benzer sonuçlar elde etti.

Egzersiz depresyonu nasıl etkileyebilir?

Uzmanlar, egzersizin çeşitli mekanizmalar yoluyla depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Onlardan bazıları:

endorfin salgılamak. Brezner, “Endorfinlerin güçlü biyokimyasal etkisi nedeniyle egzersizin ruh sağlığı için faydalı olduğuna dair açık kanıtlar var.” Dedi. Endorfinler, ruh halimizi doğal olarak iyileştiren nörotransmitterlerdir.

Daha az iltihaplanma. Hafeez, “Düzenli egzersiz vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir” dedi. ‘[Inflammation] depresyon ve anksiyete riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.”

Artan özgüven. Hafeez, egzersizin kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabileceğini ve bunun da “güven ve özgüveni artırmaya” yardımcı olduğunu söyledi. Düşük benlik saygısı bağlı depresyon riskinin artmasına neden olur.

sosyal etkileşim. Grup egzersizlerine katılım, sosyal etkileşimi sağlar. Hafeez, başkalarıyla bağlantı kurmanın, “genellikle depresyonla ilişkilendirilen yalnızlık ve izolasyon duygularıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini” söyledi.

Mental sağlık için hareket

Demara, düzenli egzersizin “bireylerin kendilerini tatmin olmuş hissetmelerini sağlayan tutarlı bir rejime odaklanmalarına yardımcı olduğunu” ortaya koydu. [It] ayrıca müşterinin vücudunda fiziksel olarak rahat hissetmesine yardımcı olur.”

Bu meta-analizde gözden geçirilen çalışmalar, esas olarak, faydaları iyi belgelenmiş olan orta yoğunlukta kardiyoya odaklandı.

Hafeez, “Bisiklet sürmek, yüzmek veya koşmak gibi aerobik egzersizler özellikle ruh sağlığını iyileştirmek için etkilidir.” Dedi. “Çünkü beyine giden kan akışını ve oksijen seviyelerini artırıyorlar, bu da bilişsel işlevi ve ruh halini iyileştirebiliyor.”

Ancak, daha az yorucu veya daha yavaş egzersizlere odaklanma eğilimindeyseniz endişelenmeyin. Hafeez, kuvvet antrenmanının artan benlik saygısı ve güven ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Ve devam etti: “Yoga veya tai chi de ruh sağlığını iyileştirebilir. Bu uygulamalar stresi ve kaygıyı azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye ve rahatlamayı teşvik etmeye yardımcı olabilir.”

Ne yaparsanız yapın, aşırıya kaçmamak önemlidir. Çalışmalar, uygun dinlenme olmadan yoğun veya çok sık egzersiz yapmanın depresyona (ayrıca yaralanma riskinin artmasına) yol açabileceğini bulmuştur.

Esasen Hafeez, “En iyi ruh sağlığı egzersizi, zevk aldığınız ve uzun süre devam edebileceğiniz egzersizdir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Ölçülü içmenin senin için iyi olmadığı ortaya çıktı

Sağlık

Teletıp bağımlılık tedavisine yardımcı olabilir mi?

Sağlık

Kuru Ocak Sizin için çok mu kuru? Bunun yerine ıslak Ocak'ı deneyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir