Moda

Dior nihai kraliyet tasarımcısı mı? Kraliçe Camilla Versailles’da couture için dava açıyor

Dior nihai kraliyet tasarımcısı mı?  Kraliçe Camilla Versailles'da couture için dava açıyor

Kraliçe Camilla, Dior Haute Couture’deki Château de Versailles’a geldi

Onu, Anna Valentine’ın sonsuz sayıdaki elbiseleriyle, Fiona Clare’in muhteşem çiçekleriyle ve tabii ki taç giyme törenindeki o güzel işlemeli Bruce Oldfield elbisesiyle gördünüz; ama şimdi Kraliçe Camilla’nın yeni bir stil çağına girme zamanı geldi. Dün gece Château de Versailles’da göz kamaştıran bir akşam yemeğine Dior Haute Couture’dan başkasını giymeden katıldı.

Fransa’ya yaptığı üç günlük resmi devlet ziyareti vesilesiyle Majesteleri, Kral III. Charles’ın yanı sıra, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve First Lady Brigitte Macron ile sarayda gala ve çelenk koyma töreni için bir araya geldi. Tahta çıkışından bu yana yapılan ilk resmi devlet ziyareti olarak, yalnızca sezgiye dayalı bir yozlaşma gardırobu yeterli olacaktır.

Hükümdar, özel tasarım elbiseyi, orijinal olarak Kraliçe II. Elizabeth’e ait olan Kral George VI Safir kolyeyle eşleştirdi.

Samir Hüseyin

Kraliçe, modaevinin Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri tarafından tasarlanan ve Dior’un imzasıyla hayata geçirilen, gece mavisi ipek krepten, çarpıcı pelerinli bir elbiseyi tercih etti. Minyon Şebeke, Paris atölyesinde, maison’un eşsiz yetenekli zanaatkârları. Majesteleri bunu Walton Caddesi’ndeki Eliot Zed’den lacivert topuklu ayakkabılar ve ışıltılı Kral George VI Safir kolyeyle eşleştirdi. Bu parça ilk olarak 1947’de Yunanistan Prensi Philip ve Danimarka Prensi Philip’in düğününde babası tarafından Kraliçe II. Elizabeth’e hediye edilmişti ve neredeyse 100 yıl önce yaratıldığı düşünülen bir süitin parçasıydı. Bu, merhum hükümdarın en değerli parçalarından biriydi ve ölümüne kadar dünya çapında sayısız kez parure takmıştı. Parçayı Kraliçe Camilla devraldı ve onu ilk kez geçen yılın Kasım ayında Buckingham Sarayı’nda düzenlenen Güney Afrika devlet ziyafetinde giydi.

Devamını oku

Bianca Jagger, “Marc Bohan, Maison Dior’a paha biçilmez bir miras bıraktı” diyor. Tatler saraydan podyumlara ve balo salonlarına kadar zaferler kazanan büyük İngiliz tasarımcıyı anıyor

Bu ayın başlarında 97 yaşında ölen Bohan, Hartnell’in hükümdarlığını almak üzere Londra’ya dönmeden önce 30 yıl boyunca Christian Dior’u yönetti.

makale resmi

Marlborough Düşesi’nin yanında oturan gülümseyen Prenses Margaret, Christian Dior’un İngiliz Kızılhaç Derneği’nin yardımına yönelik olarak Blenheim Sarayı’nda düzenlenen Paris kış koleksiyonunun gösterimini izliyor, 1954

PA Görüntüleri / Getty Images

Dior tasarımcıya dönüşüyor gibi görünse de günlük Camilla tahta çıktığından beri, bu yıl Ascot’ta da beyaz bir Dior tasarımı giymişti; bu kesinlikle kraliyet ailesinin el yapımı ihtişam için Dior’un büyüsüne başvurduğu ilk sefer değil. Chrisitan Dior’un, 21. yaş günü için ‘en sevdiği elbiseyi’ kendisine, kız kardeşine, dönemin Prenses Elizabeth’ine ve Kraliçe Anne’ye özel bir defilenin ardından giyerek dikkat çekici zarafetini ortaya çıkaran elbette Prenses Margaret oldu. Hatta Kraliçe Anne, tasarımların arkasındaki inanılmaz işçiliği ve detayları görebilmek için kraliyet protokolünü çiğneyerek, başka bir özel sunum sırasında modellerin kendisine sırt çevirmesini bile talep etmişti. O zamandan beri ev, kraliyet moda tarihinin sağlam bir parçası oldu.

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Gösterişli hediyeler! Tatler's Style Counsel, bu Sevgililer Günü'nde sevginizi görkemli bir tarzda göstermek için gerekli hediyelerle geri dönüyor