Sağlık

Glokom: Kötü uyku, uykusuzluk ve horlama riski artırabilir

Glokom: Kötü uyku, uykusuzluk ve horlama riski artırabilir

Pinterest’te paylaş
Natalie Kurulu/EyeEm/Getty Images
  • 400.000’den fazla katılımcıyı içeren büyük bir çalışma, kötü uyku ile geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açabilecek bir durum olan glokom riskinin artması arasında bir bağlantı buldu.
  • Araştırmacılar uykusuzluk, yedi saatten az veya dokuz saatten fazla uyumanın ve horlamanın artmış glokom riski ile ilişkili olduğunu buldu.
  • Sonuçlar ayrıca, glokom geliştiren katılımcıların, glokomu olmayanlara kıyasla daha yaşlı, erkek, sigara içme ve yüksek tansiyon veya diyabet hastası olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Kötü uyku, glokom gelişimi ile bağlantılı olabilir ve bu da geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açar. BMJ açık.

Thomas M., “Yetersiz miktarda veya düşük kaliteli uyku, kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, felç, obezite, depresyon ve bu makalede tartışıldığı gibi glokom dahil olmak üzere birçok kronik sağlık durumuyla ilişkilidir” dedi. Kilkenny, MS, DO, Staten Island Üniversite Hastanesi, New York’taki Northwell Health’in bir parçası olan Uyku Tıbbı Enstitüsü müdürü sağlık hattı.

Glokom nedir?

All About Vision’da göz doktoru ve tıbbi muayene uzmanı Brian Boxer Wachler, “Glokom, merkezi görüşü etkilemeden önce periferik olarak başlayan, yavaş yavaş görme kaybına yol açan göz basıncının neden olduğu optik sinire verilen hasardır” dedi.

Wachler, bunun en yaygın glokom türü olduğunu söyledi. açık açılı glokom gözde yüksek basınç ve daha az yaygın bir tiptir düşük voltajlı glokom.

Diğer daha az yaygın türler açı kapanması glokomu ve doğuştan glokom.

“Risk faktörleri şunları içerir: [being] 55+, erkek, sigara içen, Afro-Amerikan, Asyalı ve Hispanik, ailede glokom, hipertansiyon, diyabet, migren ve orak hücreli anemi öyküsü” dedi.

Uyku ve glokom riski üzerine büyük çalışma

Araştırmacılar, 2006’dan 2010’a kadar 40 ile 69 yaşları arasındaki 400.000’den fazla UK Biobank katılımcısının verilerini analiz etti ve uyku düzenleri hakkında ayrıntılar verdi.

Çalışma, normal uyku miktarını günde yedi ila dokuz saatten az olarak tanımladı.

Bu aralığın dışındaki herhangi bir şey az veya fazla uyku olarak kabul edildi. Araştırmacılar ayrıca katılımcıları, sabah insanı mı yoksa “gece kuşu mu” olduklarına ve horlayıp horlamadıklarına göre kronotipe göre sınıflandırdı.

OKU  Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Sonuçlar, ortalama takip süresi (yaklaşık 10.5 yıl) boyunca, çalışma katılımcılarına 8.690 glokom vakası teşhisi konduğunu göstermektedir.

Sonuçlar ayrıca, glokom geliştiren katılımcıların, olmayanlara kıyasla daha yaşlı, erkek, sigara içmiş ve yüksek tansiyon veya şeker hastası olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Wachler, “Bu, bulguların arkasındaki mekanizmaları daha iyi anlamaya çalışmak için gelecekteki çalışmalara olanak sağlayan mükemmel bir gözlemsel çalışmadır” dedi.

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)yaklaşık üç milyon Amerikalı, dünya çapında körlüğün ikinci önde gelen nedeni olan glokoma sahiptir.

Daha büyük riskle ilişkili gündüz uyku hali

Araştırmacılar, katılımcıları uykusuzluklarının şiddetine göre gruplandırdı; B. Hiçbir zaman, bazen veya genellikle olarak sınıflandırılan, gece uykuya dalma veya sık sık uyanma sorunu.

Gündüz uykululuğu asla, nadiren, bazen ve sıklıkla olarak kategorize edildi.

İşe alım sırasında doldurulan anketler, yaş, cinsiyet, ırk/etnik köken, eğitim düzeyi, yaşam tarzı ve kilo gibi potansiyel olarak etkileyen faktörleri keşfetmek için kullanıldı.

Araştırmacılar, glokom, ölüm, göç veya izleme döneminin sonuna (31 Mart 2021) kadar (hangisi önce gelirse) tüm katılımcıların sağlık ve sağkalımlarını izlemek için tıbbi kayıtları ve ölüm kaydı verilerini incelediler.

Araştırmacılar, yedi saatten az veya dokuzdan fazla uyumanın yüzde sekiz oranında artmış glokom riski ile ilişkili olduğunu keşfetti.

Ayrıca uykusuzluğun riski yüzde 12 artırdığını ve dört günlük uyku hali ile horlamanın bu riski yüzde 20 artırdığını buldular.

Çalışma yazarları, “Uyku düzenini analiz ederken, horlama ve gündüz uykululuğu olanların, sağlıklı uyku düzenine sahip kişilere kıyasla glokom riskinin daha yüksek olduğunu bulduk” diye yazıyor.

Ayrıca, gündüz veya gece insanı olmanın glokom riski üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ve sonuçların farklı glokom türlerine göre kategorize edildiğinde benzer olduğunu bulmuşlardır.

Kötü Uykunun Sebebi Nedir?

Kilkenny, bir kişinin kötü uyumasının “birçok nedeni” olduğunu açıkladı.

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

“Birincisi, uykuyu hafife almaktır,” dedi. “Pek çok insan uykunun sağlık için ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Eğer uyumana asla izin verilmeseydi, kişi ölecekti.”

Kilkenny, çok fazla kafeinin özellikle akşamları uykuyu bozabileceğini söyledi.

“Çay ve kahvedeki kafein, özellikle yatma saatine yakın alındığında iyi bir gece uykusu çekmenizi engelleyen bir uyarıcıdır” diye uyardı.

Geç veya yatma saatine yakın yemek yemenin göğüste dolgunluğa neden olabileceğini ve mide ekşimesini tetikleyerek uykuya dalmayı zorlaştırdığını da sözlerine ekledi.

Hareket ve mavi ışık uykuyu bozabilir

Kilkenny, “Yatma saatine çok yakın egzersiz yapmak, hatta bilgisayar oyunları ve televizyonlardan gelen mavi ışığa maruz kalmak, bu cihazlar yatma saatine çok yakın kullanılırsa uykuyu bozabilir.” Dedi.

“Stres en yaygın sorunlardan biridir” diye devam etti. “Günlük yaşam [be] uyku kalitesini etkileyebilecek stresli. Hepimizin akşam yatmadan önce dinlenmek için bir dinlenme aşamasına ihtiyacı var.”

Uykusuzluk, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu gibi tıbbi rahatsızlıkların uykuyu kolayca bozduğunu vurguladı.

Kilkenny, “Toplumda çok yaygındırlar ve bir doktor tarafından tedavi edilmeleri gerekir.” Dedi.

Daha kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkili aşırı uyku

Kilkenny, trendin bir gecede dokuz saatten fazla uyumak olduğunu söyledi. aşırı uyku ve birçok hastalıkla ilişkilidir.

Bunlar, vücutta artan inflamasyonu, azalan bağışıklık fonksiyonunu ve obezite, depresyon, koroner arter hastalığı, diyabet ve felç gibi kronik hastalık riskinin artmasını içerir.

“Birlikte ele alındığında, bu, her gece yedi saat uyuyan birine göre yüzde 20 ila 30 daha yüksek ölüm riskiyle sonuçlanıyor” dedi.

nihai sonuç

Yeni araştırmalar, kötü uyku kalitesinin körlüğe yol açabilen glokom geliştirme riskimizi önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor.

Uzmanlar, yedi saatten az veya dokuz saatten fazla uyumanın diyabet ve felç de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu söylüyor.

Ayrıca stresin kötü uykunun yaygın bir nedeni olduğunu ve sağlıklı bir gece uykusu için yatmadan önce dinlenmenin önemli olduğunu söylüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir