Sağlık

Grip aşısı bu yıl ne kadar etkili? İşte o zaman öğreneceğiz

Grip aşısı bu yıl ne kadar etkili?  İşte o zaman öğreneceğiz

Pinterest’te paylaş
Maria Manco/Stocksy
  • Grip aşısı ciddi hastalıklara ve hastanede kalışlara karşı koruma sağlar.
  • Grip aşısı, potansiyel suşlar üzerine yapılan araştırmalara dayanarak aylar öncesinden formüle edilir.
  • Ancak bu, sonunda dolaşan tüm grip virüsleriyle eşleşmeyebilecekleri anlamına gelir.
  • Mevsimsel grip aşısının gerçek etkinliğinin bilinmesi birkaç ay alabilir.

Amerikalıların her yıl %11’e yakınının grip virüsüne yakalandığı ve bazılarının daha şiddetli semptomlara sahip olduğu ve hastaneye yatış gerektirdiği tahmin ediliyor.

Neyse ki, aşılama hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Grip virüsünün birçok suşu olduğundan aşı formülasyonları, optimum koruma sağlamaya devam etmelerini sağlamak için düzenli olarak revize edilir.

Irvine, California Üniversitesi Halk Sağlığı Programı direktörü ve kurucu dekanı DrPh Bernadette Boden-Albala, “Grip aşısı bileşimi, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından her yıl gözden geçirilir” dedi.

Boden-Albala Healthline’a verdiği demeçte, “Araştırmaların önümüzdeki grip mevsiminde en yaygın olacağını gösterdiği virüslere karşı korunmak için aşılar güncelleniyor.”

karşılık gelen Diğer şeylerin yanı sıra, CDC, ana grip mevsiminden önce hangi grip türlerinin insanları etkilediğini ve nasıl yayıldıklarını araştırır.

Bununla birlikte, influenza virüsleri her zaman mutasyona uğrar. Bu, aşının geliştirildiği suşların bazen takip eden grip mevsiminde ortaya çıkanlarla eşleşmediği anlamına gelir.

Bu yılın grip aşısına bakın

Virüs “uyumsuzluğu” potansiyeli göz önüne alındığında, bu yılki aşının daha yaygın grip türlerine karşı etkili olup olmadığını öğrenmemiz ne kadar sürecek?

Ne yazık ki, uzmanların daha iyi bir anlayışa sahip olması birkaç ay sürebilir.

Son yıllarda grip aşısı hastalığa karşı yaklaşık %43 koruma sağlamıştır. Bu, yıldan yıla değişmekle birlikte, 2010-2011 grip sezonunda %60’tan 2014-2015 grip sezonunda %19’a kadar değişmektedir.

Grip vakaları bu yıl artıyor, ancak sezonun zirvesi henüz gelmedi. Ve ancak daha fazla insan hastalandıkça uzmanlar en yaygın suşları tanımlayabilir ve bunların enjeksiyon için kullanılanlarla nasıl karşılaştırıldığını görebilir.

OKU  Marburg virüsü salgını: Belirti ve semptomlar hakkında bilmeniz gerekenler

Örneğin, araştırmacıların aşı suşları ile dolaşımdaki grip virüslerinin tam olarak eşleşmediğini keşfetmeleri, 2021 grip sezonunun Aralık ortasına kadar değildi. Bununla birlikte, grip aşısı birden fazla suşa karşı çalışacak şekilde tasarlandığından, yine de bir miktar koruma sağladığını söylediler.

Grip mevsimi ilerledikçe, büyük resme ışık tutmaya yardımcı olmak için sürekli olarak veriler toplanır. Boden-Albala, “2022-23 grip sezonu için tahminler yıl boyunca güncellenmeye devam edecek.” Dedi. Bundan sonra, “CDC, aşının etkinliği hakkında bir rapor hazırlayacak.”

Uzmanlar, grip aşısının hastalığı geliştiren kişilerde semptomları hafifletmeye de yardımcı olabileceğini söylüyor.

Diğer ülkelerden öğrenin

Bazıları, grip mevsimi daha erken olan güney yarımküre ülkelerine bakmanın, virüsün kuzey yarımküreye ulaştığında nasıl görünebileceğine dair ipuçları sağlayabileceğine inanıyor.

örneğin CDC kaydetti Ocak ayında grip mevsiminin başladığı Şili’de, dolaşımdaki birincil türün bir tür influenza A(H3N2) virüsü olduğunu. Virüs ayrıca yıl içinde normalden daha erken yayılmaya başladı ve 2020-21 grip sezonunda olduğundan daha fazla hastaneye yatışa neden oldu.

Wolters Kluwer Health’de klinik işler kıdemli direktörü DrPH Matt Weissenbach, Healthline’a verdiği demeçte, “Ancak, bu yaklaşımın güvenilirliği tartışmalıdır.”

Bunun temel nedeni, “eksik veriler veya kontrol edilemeyen dış faktörler gibi kafa karıştırıcı değişkenler ve sınırlamaların” dikkate alınmamasıdır.

Yine de Weissenbach, “Genel sezon sıklığı, zamanlaması ve uzunluğuna ilişkin tahminleri incelemek söz konusu olduğunda, bu hala değerli bir alıştırmadır” diye devam etti.

Daha önce de belirtildiği gibi, Şili’de grip mevsimi normalden daha erken başladı ve Weissenbach, ABD’de benzer bir model görebileceğimizi düşünüyor.

“Sezonun başlarında bazı bölgelerde grip bulaşmasında bir artış görüyoruz” dedi. “Güney yarım küredeki birçok ülkede belirtildiği gibi, bu sezon erken aktivitede istikrarlı bir artış görmemiz oldukça olası.”

OKU  Bindi Irwin endometriozis ile yaşamaktan bahsediyor

Grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler

Ekim ayı sonuna kadar 128,4 milyon ABD’deki insanlar grip aşısını 2022’de almıştı.

Aşı, birden fazla grip virüsünü hedef alıyor. Boden-Albala, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm grip aşıları ‘dört değerlikli’ aşılardır, yani dört farklı grip virüsüne karşı koruma sağlarlar.”

Dört virüsün şunlar olduğunu kaydetti:

  • Grip A(H1N1) virüsü
  • Grip A(H3N2) virüsü
  • İki influenza B virüsü

Boden-Albala, aşılamadan sonra bağışıklık sistemimizde koruyucu antikorların oluşmasının yaklaşık iki hafta sürdüğünü açıkladı. Bununla birlikte, bu antikorlar sonsuza kadar sürmez – bu da her yıl grip aşısı yaptırmanın akıllıca olmasının bir başka nedenidir.

Çok sayıda çalışma, grip aşılarının virüse karşı korumada ne kadar etkili olduğuna baktı. CDC tahmini 2019/20 grip sezonunda yaklaşık 7,5 milyon grip enfeksiyonu ve 105.000 griple ilgili hastaneye yatış aşılama ile önlendi.

Bu arada, bu yılın başlarında Şili’de aşılama yapıldı birleşmiş A(H3N2) grip virüsü tarafından hastaneye yatırılma riski %49 daha düşük – o sırada en yaygın bulaşan tip.

Salgın bağışıklığı nasıl etkiledi?

Boden-Albala, epidemiyologların yaklaşan grip mevsiminin “kötü” olabileceğini tahmin ettiklerini paylaştı. Bunun nedeni kısmen, dolaşımda olması beklenen ana suşlardan birinin daha şiddetli semptomlarla ilişkili olmasıdır.

Ancak daha fazla insanın etkilenmesinin başka bir nedeni var mı? Pandemi ile ilgili maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve evde kalmak gibi önlemler sonrasında.

Weissenbach, “Pandemi sırasında uygulanan topluluk sınırlama önlemlerinin influenza virüsünün bulaşmasını bir dereceye kadar etkilediğine inanılıyor.” Dedi.

Ayrıca Boden-Albala, bu önlemlerin “sınırlı” olduğunu açıkladı. [our] Son yıllarda influenzaya maruz kalma.” Bu nedenle “dolaşımdaki düşük antikor seviyeleri nedeniyle influenzanın daha kötü olması bekleniyor”.

hükümet var belirtildi Altı aylıktan büyük herkes grip aşısı olabilir, ancak nadir durumlarda bazı kişiler için (belirli alerjileri olanlar gibi) önerilmemektedir.

İlgili yazılar
Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir