Sağlık

Kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere 4 sağlıklı beslenme planı

Kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere 4 sağlıklı beslenme planı

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, taze sebzeler içeren sağlıklı bir beslenme planının kanser ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini söylüyor. Alba Vitta/Stocksy United
 • Araştırmacılar, Alternatif Bir Akdeniz Diyeti ve Diğer 3 Sağlıklı Beslenme Planının Kalp Hastalığı ve Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabileceğini Söyledi.
 • 4 diyetin tümü, daha fazla meyve ve sebze yemeyi, daha az kırmızı et tüketmeyi ve rafine tahıllar yerine tam tahılları seçmeyi önerir.
 • Uzmanlar, gün boyunca yemek yeme pencerenizi kısıtlayarak ve farklı renkteki yiyecekleri tüketerek ek sağlık yararları elde edebileceğinizi söylüyor.

Sağlıklı beslenme ile kronik hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Ama bu aslında neye benziyor?

Yeni araştırma Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu yönetimindeki ve bugün yayınlanan JAMA Dahiliye dört sağlıklı beslenme düzeninden en az birini izleyen katılımcıların kalp hastalığı, kanser veya solunum yolu hastalıklarından ölme olasılığının diğerlerinden daha düşük olduğunu bildiriyor.

Araştırmacılar, sonuçların farklı demografilerde tutarlı kaldığını söyledi.

Kullanılan veriler, Hemşirelerin Sağlık Çalışmasına katılan 75.230 kadından ve Sağlık Profesyonelleri İzleme Çalışmasına katılan 44.085 erkekten 36 yıllık bir süre boyunca toplanmıştır.

Katılımcıların çalışmanın başlangıcında kalp hastalığı veya kanser öyküsü yoktu. Her biri dört yılda bir beslenme anketlerini tamamladı.

Çalışılan yeme alışkanlıkları şunları içerir:

 • Sağlıklı Beslenme Endeksi 2015
 • Alternatif Akdeniz diyeti
 • Sağlıklı Bitki Bazlı Diyet İndeksi
 • Sağlıklı beslenmenin alternatif dizini

Et tüketimi dahil olmak üzere diğer bileşenler yeme düzenine göre değişiklik gösterse de, tüm yeme alışkanlıkları tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve baklagiller dahil olmak üzere temel bileşenleri paylaşır.

Çalışma sonuçları mevcut olanla tutarlıdır Amerika için Diyet YönergeleriAraştırmacılar bir basın bülteninde, birkaç sağlıklı beslenme modelini öneriyor.

Bu, diyet yönergelerini izleyen diyet modellerine daha fazla bağlılığın uzun vadeli tüm nedenlere ve nedenlere özgü ölüm riski ile ilişkili olup olmadığını gerçekten değerlendiren birkaç çalışmadan biridir.

Beslenme uzmanları ne diyor?

Michigan’daki Trinity Health Lacks Cancer Center’da onkoloji beslenme uzmanı ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü MS, RD, CSO olan Amy Bragagnini, “Bir indeksi diğerine tercih etmem benim için zor” dedi.

Bragagnini, Healthline’a kendi muayenehanesinde tüm sağlıklı beslenme indekslerinin bel kemiğini önerdiğini söyledi. Neden? Niye? Çünkü hepsi dengeli bir beslenmenin birkaç temel bileşenini içerir.

Sağlıklı bir diyetin bileşenlerinin şunlar olduğunu söylüyor:

 • Çeşitli sebze ve meyvelerin günlük yüksek alımı
 • Rafine tahıllara karşı tam tahıl tüketimi
 • Daha az kırmızı et
 • Kümes hayvanları ve balığa ek olarak, daha fazla bitki bazlı yağsız protein
 • Şekerle tatlandırılmış içeceklerin ve ilave şeker içeren yiyeceklerin alımını sınırlayın.
OKU  İlaca dirençli gonore: Uzmanlar, birden fazla vaka tespit edildikten sonra endişeleniyor

Yine de Bragagnini, bir seçim yapmak zorunda kalsaydı, Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi’nin genel sağlık için en uygun olabilecek birçok tavsiyeye sahip olduğunu söylüyor.

Ohio’daki Cleveland Clinic Wellness & Prevention Medicine’de Wellness Nutrition Services’in kıdemli beslenme uzmanı ve yöneticisi olan MS, RDN’den Kristin Kirkpatrick, bu beslenme kılavuzlarının başlamak için yararlı bir yer olsa da, sağlıklı insanları hedeflediklerini ve her zaman aynı şeyi yapmadıklarını ekledi. adres kişiselleştirme

Healthline’a, bir müşteri için belirli bir yeme düzeni seçmenin daha yüksek bir kişiselleştirme düzeyi içerdiğini söyledi.

Bu kişiselleştirmeler, kültürel ve dini tercihlerin yanı sıra çevresel zorlukların değerlendirilmesini içerebilir.

Akdeniz diyetini merak mı ediyorsunuz?

Tüm yeme alışkanlıkları arasında Akdeniz diyeti belki de en popüler olanıdır.

Kirkpatrick’e göre Akdeniz diyeti, sağlam verilere ve uzun vadeli sürdürülebilirliğe dayanan en sağlıklı beslenme modellerinden biridir. Kronik hastalıklar ve erken ölüm riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilidir.

“Diyetin güzelliği, tüm bileşenleri bir kerede halletmeye istekli olmayan tüketicilerin birçok yönden parçaları ve parçaları alıp yine de fayda bulabilmeleridir” diyor.

Örneğin, daha az kırmızı ve işlenmiş etten daha fazla vahşi balık ve bitki bazlı protein kaynaklarına geçiş yapmak yararlı olabilir.

Bragagnini, Akdeniz diyetinin sadece sağlıklı değil, aynı zamanda lezzetli olduğunu da ekliyor.

“Benim için Akdeniz diyetiyle ilgili en iyi şey tadıdır” dedi.

Uygun bir beslenme planı bulun

Bragagnini, müşterileriyle farklı yeme tarzları hakkında konuşurken hastalarıyla bulundukları yerde buluşmaya çalıştığını söylüyor.

“Örneğin, birisi günde yalnızca bir meyve ve bir sebze tüketiyorsa, muhtemelen her gün 5 porsiyon sebze ve 4 porsiyon meyve seçerek hemen başlamalarını önermem” diyor.

Bunun yerine, onlara bunu yapmanın uygun yollarını sağlamak için ürün alımlarını günde ek bir porsiyon artırmalarını önerebilir.

Umarım bu değişiklik onlar için sağlıklı bir alışkanlık haline gelir ve meyve ve sebze tüketimini artırmak için yavaş yavaş daha fazla değişiklik yapmalarına izin verir” dedi.

Bragagnini, aynı şeyin şeker alımı için de geçerli olduğunu açıklıyor.

“Hastalarımı diyetlerinden eklenen her şekeri çıkarmaya teşvik etmek yerine, etiketleri kontrol etmelerini ve halihazırda ne kadar yediklerini merak etmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Ardından, genellikle tükettikleri şekerli içecekleri ve yiyecekleri yavaş yavaş değiştirmelerini öneriyorum ve bir o kadar tatmin edici olabilecek alternatifler için önerilerde bulunuyorum” diye ekledi.

Sağlıklı beslenme için uzman tavsiyeleri

Bir beslenme uzmanıyla konuş

Bragagnini, sağlıklı ve dengeli beslenmenin birçok insan için zorlayıcı olabileceğini söyledi.

OKU  Çocuk aşıları: COVID-19 aşıları artık önerilen programın bir parçası

Bu konuda rahatsanız, önce kayıtlı bir diyetisyenle randevu almanızı önerir.

“Kayıtlı Diyetisyenlerin tavsiyeleri her bireye özeldir ve insanların yaşamlarında yavaş yavaş sağlıklı ve sürdürülebilir değişiklikler yapmak için hedefler belirlemelerine yardımcı olabilir” dedi.

Her gün daha fazla meyve ve sebze için çabalayın

Bragagnini, hastalık riskinizi azaltmanın ikinci yolunun meyve ve sebze alımınızı artırmak olduğunu söylüyor.

“Meyve ve sebzeler sadece hastalıklarla savaşan antioksidanlar ve fitokimyasallarla dolu değil, aynı zamanda lif bakımından yüksek, kalorileri nispeten düşük ve tüketicilerin istenmeyen kilo alma riski olmadan tok ve tatmin olmuş hissetmelerine yardımcı olabiliyor” dedi.

Meyve ve sebzelerin bir diğer faydası da, meyve ve sebzelerdeki yüksek su içeriği nedeniyle insanların gün boyunca susuz kalmamasına da yardımcı olabilmesidir.

Destek sisteminize erişin

Bragagnini’nin üçüncü tavsiyesi, ailenizi dahil etmektir. Bu, önümüzdeki hafta için yemek planlamasını tartışmayı ve ardından özel bir alışveriş listesi oluşturmayı içerir.

“Hastalarımın çoğunun bu adımı atladığını ve kahvaltıyı atladığını, öğle yemeği için fast food yediğini veya akşam yemeği için bulabilecekleri her şeyi aradığını görüyorum” dedi.

Planlı bir alışveriş listesi, ailenizin hafta boyunca birkaç akşam yemeğine karar vermesine izin verebilir.

Bragagnini, “Öğle yemeğiyle iyi giden yiyecekler satın alabilir ve vejetaryen ve yumurta dolgulu muffin kapları, gece yulafları ve önceden hazırlanmış meyve tatlıları gibi sağlıklı kahvaltı seçenekleri yapabilirsiniz.” Dedi.

Daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geçmek için daha fazla yol mu arıyorsunuz? Kirkpatrick aşağıdaki önerileri sunuyor.

Kirkpatrick’in hastalık riskini azaltmak için yemek yemeyle ilgili ipuçları

 • Amaç her gün 5 ila 7 farklı renk yemektir. Bu şekilde bitkilerden çeşitli besinler alırsınız.
 • Daha fazla lif tüketin. Bu genellikle öncelikle şu anda ne kadar lif tükettiğinizi değerlendirmeyi ve gerekirse daha fazla nişastalı olmayan sebzeler, düşük şekerli meyveler ve rafine edilmemiş kepekli tahıllar yiyerek bu sayıları artırmayı içerir.
 • Başarının önündeki engelleri değerlendirin. Bu, davranış değiştirme çabalarınız için uyku düzeninize, stres yönetiminize ve sosyal desteğinize daha derinlemesine bakmayı içerebilir.
 • Yeme pencerenizin sınırlı bir sıklığını seçin. Yiyecekleri 8 ila 12 saatlik bir zaman dilimi içinde tüketmek, göbek yağını azaltma ve kronik hastalık riskini azaltma çabalarına yardımcı olabilir. Yatmadan birkaç saat önce yemeyi bıraksanız veya uyandıktan en az 90 dakika sonra yemeye başlasanız bile.
 • Hastalık riskinize göre nihai hedefinize odaklanın (yani aile öyküsü, çevresel faktörler). Ardından, en iyi yeme modelini belirlemek için bir profesyonelle çalışın.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir