Sağlık

Kilo Kaybı: Doktorlar, obezitesi olan kişilere etkisiz tavsiyeler verme eğilimindedir.

Kilo Kaybı: Doktorlar, obezitesi olan kişilere etkisiz tavsiyeler verme eğilimindedir.

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kilo verme programlarının spesifik ve bireysel olması gerektiğini söylüyor. Wagner Okasaki/Getty Images
  • Araştırmacılar, obezite hastalarına doktorları tarafından verilen kilo verme tavsiyelerinin belirsiz ve yararsız olduğunu bildiriyor.
  • Doktorların genellikle insanlara daha az yemelerini ve daha fazla egzersiz yapmalarını söylediğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, kilo vermeye yönelik spesifik, bireyselleştirilmiş yaklaşımların en etkili olduğunu söylüyor.

Doktorlar obez insanlara kilo vermelerini tavsiye ettiğinde, tavsiyeleri genellikle belirsiz veya genel niteliktedir ve her zaman bilim tarafından desteklenmez.

Bu, bugün dergide yayınlanan bir araştırmaya göre aile egzersizi.

İçinde araştırmacılar, çoğu durumda hasta danışmanlığının çok az pratik tavsiye ile soyut veya yüzeysel olduğunu söylüyorlar.

Araştırmanın baş yazarı ve Oxford Üniversitesi Nuffield Temel Bakım Sağlık Bilimleri Bölümü’nde kalitatif bir araştırmacı olan PhD Madeleine Tremblett, “Bu çalışma, doktorların obezite ile yaşayan hastalarla kilo kaybını nasıl fırsatçı bir şekilde tartışacaklarına dair açık kılavuzlara ihtiyaç duyduğunu gösteriyor” dedi. İngiltere’de, bir basın açıklamasında.

“Bu, damgalayıcı klişeleri güçlendirmekten kaçınmalarına yardımcı olabilir ve kilo vermek isteyen hastalara etkili yardım sağlayabilir” diye ekledi.

Kilo kaybı üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacıların buldukları şey

Oxford araştırmacıları, obezite hastaları ve pratisyen hekimler arasındaki danışmanlık oturumlarının 159 ses kaydını inceledi.

Konsültasyonlarda doktorların tavsiyelerinin nadiren etkili kilo verme yöntemlerini içerdiğini ve çoğu durumda hastalara daha az yemelerini ve daha fazla egzersiz yapmalarını söylemekten ibaret olduğunu buldular.

Kuzey Florida Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Merkezi direktörü ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi’nin gelecek dönem başkanı Lauri Wright, sonuçların şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

Healthline’a verdiği demeçte, “On yılı aşkın bir süredir bir hastanede çalışıyorlar ve ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin hastalığa yönelik olduğunu anlıyorlar” dedi. “Tıp fakültesinde öğretilmesi gereken o kadar çok şey var ki çoğu müfredatta beslenmeyi bile içermiyor. Ayrıca, muayenehane hekimleri, hastalara davranış ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık yapmak için nadiren zaman buluyor.”

OKU  D vitamini ve statinler: Takviyeler kas ağrısını ve yan etkileri hafifletemez

Araştırmacılar, bir kişinin “yaşam tarzını biraz değiştirmesi” gerektiği gibi önerilerle formalite icabı tavsiyelerin yaygın olduğunu bildirdi. Konsültasyonların sadece %20’sinde doktorlar hastalara nasıl kilo vermeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Araştırmacılar, doktorlar belirli kilo verme tavsiyeleri verdiğinde, bunun genellikle bilim tarafından desteklenmediğini ve gerçek kilo kaybıyla sonuçlanma ihtimalinin düşük olduğunu buldular. Araştırmacılar, küçük davranış değişiklikleri yapmak ve daha fazla merdiven çıkmak gibi tavsiyelerin araştırmalarla desteklenmediğini söyledi.

Kilo verme tavsiyesi pratik olmalı

doktor Kaliforniya’daki USC Keck Medicine’de obezite, metabolik hastalıklar ve diğer beslenme bozukluklarında uzmanlaşmış bir iç hastalıkları uzmanı olan Kurt Hong, hastalara verilen tavsiyelerin pratik olması gerektiğini söylüyor.

“Sıfırdan egzersiz yapmayan birini haftada beş kez egzersize getiremezsiniz. Öte yandan, onlara haftada bir veya iki kez başlamalarını söylerseniz … gerçekten kontrollerindeymiş gibi hissederlerse, bunu yapma olasılıkları daha yüksektir “dedi Healthline’a.

“Özel tavsiyeler ideal olanla ilgili değil, pratik olanla ilgilidir. Ne yazık ki, konu beslenme olduğunda, ortada pek çok kötü bilgi var” diye ekledi Hong. “Kilo vermenin tek yolunun ketojenik diyete girmek veya tüm karbonhidratları kesmek olduğuna inanan bazı doktorlar var. Artık bunun kesinlikle doğru olmadığını biliyoruz. Seçici olabildiğiniz ve işlenmiş karbonhidratların ve ilave şekerlerin bir kısmından kaçındığınız sürece çok sayıda sağlıklı karbonhidrat yiyebilirsiniz.

Doktorunuzla nasıl konuşabilirsiniz?

Uzmanlar, kilo yönetimi hakkında bir doktorla kısa bir sohbetin bile etkili olabileceğini söylüyor.

Ancak doktorlar, konuşmanın önünde bir dizi engel olduğunu bildiriyor. Bunlar, en iyi tavsiye konusundaki belirsizliği ve etkili kilo verme stratejileri hakkında bilgi eksikliğini içerir.

Araştırmacılar, kilo vermeyle ilgili yaygın bir efsanenin, hastaların kilo vermek için “doğru tutuma” ihtiyaç duydukları olduğunu buldular.

doktor Kaliforniya’daki Stanford Yaşam Tarzı ve Kilo Yönetimi Merkezi’nde Tıbbi Kilo Verme Programı obezite tıbbı direktörü Michelle Hauser, bu tür bir dilin sorunlu olduğunu söylüyor.

OKU  Aralıklı Oruç Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir mi?

“Obezite yatkınlığıyla ilgili büyük bir sorun var, bu fikir, kişinin aşırı kilolu mu yoksa obez mi olduğunun seçimi ve gerçekten bir hastalık olarak sınıflandırılıyor. Tıpkı kalp hastalığının bir hastalık veya kanserin bir hastalık olması gibi, obezite de bir hastalıktır” dedi. “İnsanlardan sadece doğru tutuma sahip olmalarını ve kalp hastalıklarını veya kanserlerini tedavi etmelerini beklemiyoruz. Aynı şekilde, her şeyde olduğu gibi obezite için de bilimi, araştırmayı ve kanıta dayalı tedavileri kullanmalıyız.”

Kilo kaybı için bireysel bir yaklaşım en iyisidir

Pratik kilo verme tavsiyesi söz konusu olduğunda, Healthline ile konuşan uzmanlar, obezitesi olan kişinin durumunu dikkate alan bireyselleştirilmiş bir yaklaşımın gerekli olduğunu söylüyor.

“Bir gecede obez olmuyorsunuz ve bir gecede o kadar kilo da veremezsiniz. Obezite çok faktörlüdür ve sadece kısıtlayıcı bir diyet uygulamak çok etkili değildir” dedi Wright.

“Başarılı olmak için, kilo alımına katkıda bulunan faktörleri belirlemeli ve hastanın sağlıklı bir kiloya ulaşmak için davranışlarını yeniden yapılandırmasına yardımcı olmalısınız. Bu ideal senaryo, beslenme tavsiyesi ve eğitimini davranış değişikliği ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirecektir” diye ekledi Wright.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir