Sağlık

AFib Tedavisi: Ablasyon Neden Kadınlar İçin Daha Tehlikeli Olabilir?

AFib Tedavisi: Ablasyon Neden Kadınlar İçin Daha Tehlikeli Olabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, doktorların erkek ve kadınların atriyal fibrilasyonu tedavi etme biçimlerindeki farklılıkları daha iyi anlamak için çalıştıklarını söylüyor.
 • Atriyal fibrilasyon (AFib), en yaygın kardiyak aritmi türüdür.
 • Kateter ablasyonu, durum için en yaygın tedavilerden biridir.
 • Araştırmacılar, ablasyonun kadınlar için erkeklerden daha fazla sağlık riski oluşturabileceğini söylüyor.
 • Uzmanlar, artan risklerin birkaç nedeni olduğunu söylüyor.

Atriyal fibrilasyon (AFib) için en yaygın tedavilerden biri kateter ablasyonudur.

Şimdi, Heart dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, bu prosedürün kadınlar için erkeklerden daha tehlikeli olabileceğini buldu.

Araştırmacılar, çalışmaları için cinsiyete özgü farklılıklar için kateter ablasyonunun komplikasyonlarını incelediler. Çalışma için bilim adamları, Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin Ulusal Kardiyovasküler Veri Kaydı’nda 59.000 kişiyi inceledi. Tüm hastalar Ocak 2016 ile Eylül 2020 arasında 150 ABD sitesinden birinde değerlendirildi.

Kateter ablasyonu ilk olarak 1981 yılında kardiyak aritmileri tedavi etmek için kullanıldı. İlk olarak 1998’de Fransa’da atriyal fibrilasyon için kullanıldı. O zamandan beri, prosedürü genel olarak ve özellikle kadınlar için daha güvenli hale getirmek için birçok değişiklik geçirdi.

Ancak uzmanlar, prosedürü daha güvenli ve daha etkili hale getirmeye devam etmek için doktorların anlaması gereken çok daha fazla bilgi olduğunu söylüyor.

“Atriyal fibrilasyon ablasyonu daha yaygın hale gelen etkili bir prosedür olsa da, etkinliği ve belirli hasta popülasyonlarında advers olayların ortaya çıkması konusundaki bilgimizde boşluklar var” dedi. California’daki Santa Clara Valley Tıp Merkezi’nde bir kalp elektrofizyologu olan Cyrus Szeto-Wong, Healthline’a verdiği demeçte. “Boyut ve anatomideki farklılıklardan kaynaklanabilecek belirli olumsuz olaylarla potansiyel cinsiyet farklılıkları var gibi görünüyor. Ancak bu, kadınlarda ve erkeklerde atriyal fibrilasyonun tanı ve tedavisine yaklaşımdaki farklılıklarla da ilgili olabilir.”

AFib çalışmasında araştırmacılar ne buldu?

Araştırmacılar, kardiyologların kadınlarda anatomik farklılıkları anlaması arttıkça bazı güvenlik protokollerinin uygulamaya konduğunu kaydetti.

Bunlar şunları içerir:

 • Artık kateterleri daha doğru bir şekilde yerleştirmek için nabzı hissetmek yerine ultrason kullanabilirsiniz.
 • Kateterler, kardiyologların ablasyon sırasında ne kadar güç kullandıklarını değerlendirmelerine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Doktorlar artık ameliyat sırasında kadınlar için kan sulandırıcı dozlarda cinsiyet farklılıklarının daha fazla farkında.

Araştırmacılar, erkeklerin kalıcı atriyal fibrilasyon yaşama eğiliminde olduğunu buldular. Aynı zamanda, kadınların atriyal fibrilasyona girip çıkma olasılığı daha yüksekti.

Araştırmacılar ayrıca kadınların kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, yorgunluk ve baş dönmesi gibi semptomları daha fazla yaşadıklarını gözlemlediler. Ablasyon sırasında, genellikle daha yaşlıydılar, daha fazla komorbiditeleri vardı ve işlemden önce daha düşük bir yaşam kalitesine sahiptiler.

OKU  Az miktarda kilo alımı bile diz protezi ameliyatı olasılığını nasıl artırabilir?

Prosedür ve olası komplikasyonlarla ilgili diğer cinsiyet farklılıkları, kadınların yaşama olasılığının artmasını içeriyordu:

 • Perikardiyal efüzyon (kalp delinmesi ve çevresinde kan birikmesi)
 • Kalıcı bir kalp pili gerektiren yavaş kalp atışları
 • Diyaframı felç edebilen ve solunum güçlüğüne neden olabilen frenik sinirin yaralanması
 • Kateterin giriş yerindeki kasık bölgesinde ameliyat gerektiren damar hasarı ve kanama
 • Akciğerlerde sıvı birikmesi, nefes darlığına veya kalp yetmezliğine neden olur
 • Daha uzun hastanede kalışlar

Araştırmacılar bulgularının prosedürü kadınlar için daha güvenli hale getireceğini umuyorlar.

AFib ablasyonu ve kadınlar

“Ablasyonun kadınlar için doğası gereği daha tehlikeli olup olmadığından emin değilim” dedi Dr. Larry Chinitz, tıp ve kardiyak elektrofizyoloji profesörü ve NYU Langone Health Kardiyak Elektrofizyoloji ve Kardiyak Ritim Merkezi direktörü.

Healthline’a “Komorbidite kadınlarda daha yüksek, bu da onu daha tehlikeli hale getirebilir” dedi. “Kadınlar erkeklerden daha geç tedaviye başvurma eğilimindedir. Bunun nedeni semptomları olmaması, dikkat etmemesi veya tıp uzmanlarının onları ciddiye almaması olabilir. Kadınlar ayrıca kan sulandırıcılarla daha fazla sorun yaşayabilir. Bu yüzden mutlaka prosedür değil, ancak ilgili durumlar kadınlar için daha fazla sorun yaratabilir.”

Uzmanlar, doktorların ablasyonu nasıl ele aldıkları ve işlemden önce hangi durumları göz önünde bulundurmaları gerektiği konusunda çalışmanın yardımcı olabileceğini söylüyor.

“Bu çalışma, cinsiyet farklılıkları ile ilgili olarak atriyal fibrilasyon ablasyonundan sonraki olumsuz olaylara önemli bir ışık tutuyor” dedi. Ohio State Wexner Tıp Merkezi’nde elektrofizyolog olan Salvatore J. Savona, Healthline’a verdiği demeçte. “Kadınlarda, atriyal fibrilasyon için ablasyondan sonra hastanede kalma süresinin uzaması, yan etkiler ve yaşam kalitesinde önemli bir artış oldu. Neyse ki kadınlar ve erkekler arasında ölüm riskinde artış olmadı.”

“Çalışmada, ablasyon uygulanan kadınlarda, yedi günden az süren atriyal fibrilasyon ataklarının oranı daha yüksekti. Ayrıca, kadınların kriyobalon ablasyonu veya soğuk terapi ablasyonu geçirme olasılıkları daha yüksekti” diye ekledi Savona. “Çalışma sırasında gözlemlenen ve kadınlarda daha sık görülen yan etkilerden biri de frenik sinir hasarıydı. Bu çalışmadaki kadınlarda ayrıca, daha yüksek perikardiyal efüzyon oranlarına yatkın olabilecek, başlangıçta daha küçük bir sol atriyum vardı. Bu çalışma, ablasyon yaklaşımını ve prosedürün gelecekteki riskleri ve faydaları hakkında tartışmalar hakkında bilgi verecektir.”

OKU  Akıllı Saatler Atriyal Fibrilasyonu (AFib) Doğru Olarak Saptayabilir mi?

Atriyal fibrilasyon nedir?

AFib, en yaygın aritmi veya düzensiz kalp atışı türüdür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Hastalığın daha yaygın hale gelmesi ve 2030 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini 12 milyon insanı etkilemesi bekleniyor.

Bir kişinin atriyal fibrilasyon atakları olabilir veya kalıcı olabilir. Kalp atriyal fibrilasyondayken kan, kalbin üst odacıklarından alt odacıklara düzgün şekilde akmaz ve potansiyel olarak kan pıhtılarına yol açabilecek bir kan havuzuna yol açar.

AFib’in belirtileri şunları içerir:

 • kardiyak aritmi
 • çarpıntı
 • uyuşukluk
 • tükenmişlik
 • nefes darlığı
 • göğüs ağrısı

Kadınların atriyal fibrilasyon yaşama olasılığı daha yüksektir, ancak bunun nedeni atriyal fibrilasyon riskinin yaşla birlikte artması ve kadınların erkeklerden daha uzun yaşama eğilimi göstermesi olabilir.

Yaşa ek olarak, diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Yüksek kan basıncı
 • obezite
 • Avrupa kökenli
 • diyabet
 • kalp hastalığı
 • İskemik kalp hastalığı
 • hipertiroidizm
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Orta ila ağır alkol tüketimi
 • Sigara içmek
 • Kalbin sol tarafının genişlemesi

Szeto-Wong, “Ablasyon atriyal fibrilasyonu genellikle atriyal fibrilasyonu ortadan kaldırmaz.” Dedi. Genel olarak, ne kadar çok AF’niz varsa ve ne kadar uzun sürerse, ablasyon başarı oranı o kadar düşük olur.”

Kateter ablasyonu nedir?

“Kateter ablasyonu, atriyal fibrilasyon dahil anormal kalp ritimlerini tedavi etmek için kasıktaki femoral damarlardan kalbe kateter yerleştirilmesini içeren minimal invaziv bir prosedürdür” diye açıkladı Dr. Shephal Doshi, California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kalp elektrofizyolojisi ve kalp elektrofizyolojisi ve pacing direktörü.

Healthline’a verdiği demeçte, “Etkinliği hastaya ve atriyal fibrilasyonun ciddiyetine ve süresine bağlı olarak değişir” dedi.

Michigan Sağlık Üniversitesi’ne göre iki tür vardır:

 • Radyo frekansı enerjisi – bazen “sıcak ablasyon” olarak adlandırılır.
 • Kriyobalon ablasyonu – bazen “soğuk ablasyon” olarak adlandırılır.

Szeto-Wong, “Ablasyon, yara izi oluşturmak için dokuyu ısıtan kateterler veya bir yara oluşturmak için kalp dokusunu donduran bir balonu şişiren başka bir kateter türü ile yapılabilir.” “Her iki yöntem de ilk atriyal fibrilasyon ablasyonunu geçiren biri için benzer şekilde etkili görünüyor. Kriyoablasyon olarak da adlandırılan soğuk ablasyon, deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında biraz daha hızlı bir işlem olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir