Sağlık

Sorular ve Cevaplar: Yeni COVID-19 varyantları hakkında endişelenmeli misiniz? Uzmanlar karar verir

Sorular ve Cevaplar: Yeni COVID-19 varyantları hakkında endişelenmeli misiniz?  Uzmanlar karar verir

Pinterest’te paylaş
En yeni COVID-19 omikron alt varyantlarının önümüzdeki haftalarda ve aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nde tam olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BA.2.75, XBB ve BQ.1 gibi takma adlarla belirtildiler.

Yeni bir COVID-19 omikron alt değişkeni dalgası, son mutasyonların bu kış vakalarda artışa yol açabileceğini söyleyen bazı sağlık yetkilileri arasında endişeleri artırıyor.

Yetkililer, yeni sözde “Scrabble alt varyantları”nın Avrupa’nın bazı bölgelerinde zirveye ulaştığını ancak artık azalmakta olduğunu söylüyorlar. Avrupa ülkeleri COVID-19 vakaları açısından Amerika Birleşik Devletleri’nden tipik olarak 6 ila 8 hafta önde olduklarından, önümüzdeki haftalarda ve aylarda Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeleri bekleniyor.

Yeni varyantlar daha bulaşıcı görünüyor, ancak daha ciddi hastalıklara neden olup olmayacağı hala belirsiz. Yetkililer, en son Omicron suşlarının COVID-19 için mevcut tedavilerin çoğundan kaçabileceğini söylüyor, ancak yeni Omicron’a özgü aşı güçlendiricilerin bir miktar koruma sağlayabileceğine inanıyorlar.

Healthline, bu yeni varyantlar ve ortaya koydukları endişeler hakkında oldukça saygın iki bulaşıcı hastalık uzmanıyla görüştü.

doktor Monica Gandhi, MPH, California San Francisco Üniversitesi’nde Tıp Profesörüdür.

doktor William Schaffner, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde Önleyici Tıp Profesörüdür.

Bu yeni COVID-19 alt varyantlarının en son Omicron alt varyantlarından daha sorunlu olduğunu düşünüyor musunuz?

Orkestra şefi: COVID virüsü sık sık mutasyona uğrar, bu nedenle zaman zaman yeni varyant suşların ortaya çıkmasını bekliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında varyantların oluşumunu erken bir aşamada tespit etmek için tasarlanmış uluslararası bir sürveyans sistemine sponsorluk yapmaktadır. Yeni tanımlanan alt değişkenlerin tümü oldukça bulaşıcı görünüyor, bu nedenle yayılmaya başlıyorlar. Neyse ki laboratuvar çalışmaları, yeni güncellenmiş bivalan COVID güçlendirici aşının, bu varyantların neden olduğu ciddi COVID hastalığına karşı önemli koruma sağlamaya devam ettiğini gösteriyor.

Gandi: Bu yeni omikron alt varyantları (XBB, BQ 1, BQ1.1, BA2.75 gibi) iki nedenden biri nedeniyle yaygınlık açısından artmaktadır: artan bulaşabilirlik veya antikorların kaçması veya her ikisi. Neyse ki, alt varyantlar spike proteinlerinde daha fazla mutasyona sahip olsalar ve antikorlardan kaçınmada daha iyi olsalar bile, bağışıklık sistemimiz “gereksizdir” ve bizi enfeksiyondan korumak için yalnızca antikorlara güvenmez. Aslında antikorlar (burun ve ağızdaki en yaygın mukozal antikor olan IgA ve kan dolaşımındaki en yaygın antikor olan IgG gibi) burun mukozasında COVID-19’a karşı ilk savunma hattımızdır. Bu nedenle, bu yeni alt varyantlar nazal antikorlarımızı atlattığından hafif üst solunum yolu enfeksiyonları daha yaygın hale gelebilir. Neyse ki, nüfusun ülkedeki virüse karşı yüksek hücresel bağışıklığı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ciddi hastalık oranı düşük kalmalıdır.

OKU  Akciğer kanseri: Bir ilaç kombinasyonu tümörleri azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

B ve T hücreleri ciddi hastalıklara karşı koruyucumuzdur. Aşılar tarafından veya önceki enfeksiyonun bir sonucu olarak üretilen bellek B hücrelerinin, varyantları da dahil olmak üzere virüsü tanıdığı gösterilmiştir. Özellikle, bellek B hücreleri bir varyant gördüğünde, varyant veya alt varyanta uyarlanmış antikorlar yapabilirler. Aşılar veya doğal bir enfeksiyon da T hücrelerinin üretimini tetikler. B hücreleri gerektiğinde antikor üretmek için bellek depoları görevi görürken, T hücreleri hem B hücrelerinin antikor üretmesine yardımcı olur hem de doğrudan patojene saldırmak için hücreleri toplar.

Bu yeni COVID-19 alt varyantlarının kalıcı bir güce sahip olmasını mı beklemeliyiz yoksa hızla yükselip solacaklar mı?

Orkestra şefi: COVID varyantlarının davranışını tahmin etmek tehlikelidir. Bekleyelim ve yanıt vermeye hazır olalım.

Gandi: Bu alt varyantların tümü hala Omicron ailesindedir ve neyse ki Kasım 2021’den beri (Omicron’un ilk tanımlandığı zaman) tamamen yeni bir varyantımız olmamıştır. Birleşik Krallık’ta bu alt değişkenler hızla yükseldi ve azaldı ve Birleşik Krallık, alt değişken artışlarında genellikle 6 ila 8 hafta önümüzde.

İnsanların kendilerini bu yeni COVID-19 alt varyantlarından korumak için yapabilecekleri en iyi şey nedir?

Gandi: 31 Ağustos 2022 tarihinde, [Food and Drug Administration] iki bivalan güçlendirici aşı için acil kullanım izni yayınladı. Her iki mRNA aşısı da atalardan kalma SARS-CoV-2 suşu için genetik koda sahiptir, ancak aynı zamanda BA4 ve BA5 tarafından paylaşılan bir bileşen için güncellenmiş bir mRNA kodu içerir; BA5, Amerika Birleşik Devletleri’nde dolaşımda bulunan en yaygın omikron alt varyantıdır. Özellikle daha büyükseniz, güncellenmiş booster shot almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Orkestra şefi: Hiç şüphe yok ki, herkesin kendilerini, ailelerini ve topluluklarını korumak için yapabileceği en iyi şey, özellikle yenisinin güncellenmiş Bivalent COVID Booster’ı 5 yıl boyunca herkesin kullanımına sunmaya odaklanarak COVID aşılarını güncel tutmaktır. daha eski.

OKU  Tatil stresi: Neden şimdi kendiniz için iyi bir şeyler yapmanın en iyi zamanı?

Her COVID-19 dalgasıyla yeni alt değişkenlerin ortaya çıkmasını bekliyor musunuz?

Gandi: Ne yazık ki, COVID-19, yok edilebilir bir virüs özelliğine sahip değildir. Çiçek hastalığı, yalnızca aşı nedeniyle değil, aynı zamanda bir hayvan rezervuarının olmaması, etkilenenlerde hastalığı hızlı bir şekilde tanımlamayı kolaylaştıran açık patojenik özellikler de dahil olmak üzere virüsün bazı benzersiz özellikleri nedeniyle 1979’da dünya çapında başarıyla eradike edildi. ve kısa bir bulaşma süresi. Çiçek hastalığı enfeksiyonu ömür boyu doğal bağışıklık sağlar. SARS-CoV-2, onu yok edilebilir kılan çiçek hastalığı özelliklerinin hiçbirine sahip değildir ve en az 29 hayvan türünde bulunur, yani tıbbi sistemde her zaman COVID-19 ile ilgileneceğiz. Devam eden dolaşım ile muhtemelen yeni alt değişkenler görmeye devam edeceğiz, ancak COVID-19 grip gibi daha öngörülebilir hale geliyor ve bolca mutasyona uğramıyor.

Orkestra şefi: Yeni varyantların ortaya çıkmaya devam edeceğine şüphe yok. Mevcut aşılarımız artık ciddi COVID enfeksiyonuna karşı güvenilir koruma sağlayamayacak kadar farklı olduklarında endişe verici varyantlar haline gelirler. Hepimiz bunun olmayacağını umuyoruz, ancak bu olasılığa karşı uyanık olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir