Sağlık

Bademlerde Atıştırmalık Potansiyel Olarak Bağırsak Sağlığına Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Bademlerde Atıştırmalık Potansiyel Olarak Bağırsak Sağlığına Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, bademlerin bağırsak sağlığı için önemli olan kısa zincirli yağ asidi bütiratı artırabileceğini söylüyor. Vero/Stoklu
 • Uzmanlar, bağırsak sağlığının bir kişinin genel sağlığının önemli bir bileşeni olduğunu söylüyor.
 • Yeni bir çalışmada araştırmacılar, bademleri kemirmenin önemli bir kısa zincirli yağ asidi üretimini artırarak bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini söylüyorlar.
 • Uzmanlar, bademlerin iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra iştahınızı azaltmanın bir yolu olduğunu söylüyor.

Günde bir avuç badem yemek, bağırsak sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirebilir.

bir göre yeni çalışma Almond Board of California tarafından finanse edilmiş ve dergide yayınlanmıştır. Amerikan Klinik Beslenme DergisiBademleri sindirdiğimizde, butirat olarak bilinen kısa zincirli bir yağ asidi üretimini arttırır.

Bütirat, kolon astarındaki hücreler için yakıt sağlar. Bu bağırsak sağlığını destekler.

King’s College London’da kıdemli araştırma yazarı, profesör ve beslenme bölümü başkanı olan Ph.D. Kevin Whelan, bir basın açıklamasında bütiratın sadece kolondaki hücreleri beslemekle kalmayıp aynı zamanda diğer besinlerin emilimini de düzenlediğini söyledi. kolon ve bağışıklık sisteminin dengelenmesine yardımcı olur.

“Bu sonuçlar, badem tüketiminin insan sağlığını etkileme potansiyeline sahip bir şekilde bakteri metabolizmasını teşvik edebileceğini gösteriyor” dedi.

Bademin Sağlığa Faydaları

Araştırmacılar, önerilen günlük lif miktarından daha az tüketen ve patates cipsi veya kek gibi düşük besinli atıştırmalıkların alımının yaklaşık iki katı olan 18 ila 45 yaşları arasındaki 87 kişide 4 hafta boyunca badem yemenin faydalarını incelediler.

Araştırmacılar, çalışma katılımcılarını üç atıştırma grubuna ayırdı:

 • Grup 1: Tam Badem, günde 56 gram (günde yaklaşık 2 ons)
 • Grup 2: Öğütülmüş Badem, günde 56 gram
 • Kontrol grubu: kek (günde 2 kek)

Araştırmacılar, herhangi bir biçimde badem yemenin, kontrol grubuna kıyasla temel besin maddelerindeki artış nedeniyle insanların bağırsak sağlığını iyileştirdiğini bildirdi.

Gelişmeler tekli doymamış yağ, lif ve potasyumda bulundu.

OKU  Zayıflama ilacı Semaglutide yemeğin tadını etkiler mi?

Bademlerin ayrıca iyi bir niasin veya B vitamini, folik asit, magnezyum, çinko ve bakır kaynağı olduğunu bulmuşlardır.

Uzmanlar badem hakkında ne diyor?

Healthline ile konuşan beslenme uzmanları, badem yemenin lif nedeniyle bağırsak sağlığını iyileştirmek için akıllıca bir seçim olduğu konusunda hemfikirdi.

doktor Beslenme alanında lisans derecesine sahip ve The Chef’s Garden Farmacy direktörü olan sertifikalı bir sağlıklı yaşam koçu olan PharmD Amy Sapola, bademlerdeki bütirat ve benzeri bağırsak besleyici molekülleri artırma sürecini başlatan şeyin aslında bademlerdeki prebiyotik lif olduğunu açıkladı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Mikroplar prebiyotik lifi sindirdiğinde, kolonu kaplayan hücrelere enerji sağlamaya ve bağışıklık sistemi sağlığını desteklemeye yardımcı olan kısa zincirli yağ asitleri (butirat gibi) adı verilen faydalı bileşikler üretirler” dedi.

Colette Heimowitz, MSc, yazarı Yeni Atkins: Yeni Bir Yemek Kitabı İçin ve “Neden Daha Fazla Badem Yemelisiniz?” Atkins’te beslenme iletişimi ve eğitim başkan yardımcısı, bademlerdeki lif içeriğinin “iştahınızı kontrol etmekten ve kan şekerini düzenlemekten sindiriminize yardımcı olmaya kadar” önemli sağlık yararları sunduğunu söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Fiber ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, bu da daha az istek duymanıza neden olur” dedi.

Daha az aşermenin, besin açısından zayıf atıştırmalıklardan kaçınmayı ve daha sağlıklı seçenekleri daha sık seçmeyi kolaylaştırabileceğini ekledi.

Daha iyi bağırsak sağlığı ile komplikasyonları önleyin

Sapola, Hipokrat’tan alıntı yaparak, “Bütün hastalıklar bağırsakta başlar ve son 2400 yılda bu ifade değişmedi” diyor.

Düzgün işleyen bir sindirim sistemi olmadan besinleri tam olarak ememeyeceğinizden, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi bir kişinin genel refahı için esastır. Sapola, bu noktada, tam sağlık yararlarından yararlanmadan besleyici gıdalar tüketiyor olabileceğinizi açıklıyor.

Düzgün işleyen bir sindirim sistemi, yiyecekleri vücudun emebileceği bileşenlere ayırır. Sapola, daha sonra bu bileşenleri büyüme ve onarım da dahil olmak üzere sürekli gerçekleşen birçok metabolik işlevi yerine getirmek için kullanacağını açıkladı.

OKU  Kilo Verme Cerrahisi: Uygunluğu genişleten yeni kılavuzlar yayınlandı

Sapola, sindirim yetersiz olduğunda, vücuttaki her hücreyi etkileyebilir, diyor ve genellikle şu sonuçlara yol açıyor:

 • iltihap
 • Gerekli besinlerin eksikliği
 • tükenmişlik
 • bilinç kararması
 • depresyon
 • korku

Bağırsak Sağlığının Faydalarını Ne Kadar Önce Göreceksiniz?

Bademleri bağırsak sağlığı için denemeyi merak ediyorsanız, bazı etkilerin hemen hissedildiğini ve diğerlerinin haftalar veya aylar sürebileceğini bilin.

Heimowitz, “Gerçekten bir bireyin hastalık yolunda ne kadar ilerlediğine bağlı.” Dedi.

Sapola, sonuçları görmek için gereken sürenin, yapılan sağlık değişikliklerinin büyüklüğüne bağlı olduğunu söyleyerek aynı fikirde.

Bazı insanlar hızla daha fazla enerjiye, daha iyi ruh haline ve daha az gaza ve şişkinliğe sahip olabilir, dedi.

Heimowitz, “Çoğu insan ilk birkaç hafta içinde fayda hissedecek” dedi.

Sapola, “Kan basıncı veya kolesterol seviyelerindeki iyileşmeler gibi uzun vadeli etkiler haftalar ila aylar sürebilir” dedi.

Heimowitz, “Kan testi iyileştirmeleri, yeni sağlıklı beslenme tarzınızla tutarlı oldukları sürece 6 aydan bir yıla kadar sürebilir” diyor.

Sapola, “Yaşam tarzı değişiklikleri her zaman en hızlı olmasa da, uzun vadeli sağlığı iyileştirmenin açık ara en etkili yolu” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir