Sağlık

Alzheimer hastalığı: Kan testi klinik tanıdan 3 yıl önce durumu tespit edebilir

Alzheimer hastalığı: Kan testi klinik tanıdan 3 yıl önce durumu tespit edebilir

Pinterest’te paylaş
Yeni bir kan testi, Alzheimer’ı resmi bir teşhisten yıllar önce tespit edebilir. İyi Tugay / Getty Images
  • Araştırmacılar, Alzheimer hastalığını klinik teşhisten 3 yıl önce potansiyel olarak tespit edebilen bir kan testi geliştirdiklerini söylüyorlar.
  • Testin Alzheimer tedavilerine daha erken başlamak için kullanılabileceğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu, ancak testin uygulanabilir olduğu kanıtlanırsa, Alzheimer hastalığının teşhis ve tedavisinde önemli bir adım olabileceğini söylüyor.

Bilim adamları, tipik klinik teşhisten birkaç yıl önce Alzheimer hastalığını tespit edebilecek bir test geliştirdiklerini söylüyorlar.

Dergide yayınlanan yeni çalışmalarında Beyinaraştırmacılar, kan bazlı testlerinin, daha sonra Alzheimer hastalığı teşhisi konabilecek kişilerde atipik beyin hücresi aktivitesini tanımlayabildiğini bildiriyor.

Hafıza, dil ve biliş sorunlarına neden olan bir hastalık olan Alzheimer’da beyin, Alzheimer semptomlarının başlamasından 20 yıl öncesine kadar değişmeye başlar.

Şu anda mevcut olan ilaçlar en iyi klinik öncesi aşamada verildiğinde işe yarıyor, bu nedenle araştırmacılar bu tür testlerin Alzheimer hastalığının erken aşamalarındaki insanlar için sonuçları belirlemeye ve önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

“Sonuçlar ilginç ve MCI’li kişilerde bilişsel ilerlemeyi değerlendirmek için yeni bir yol sağlayabilir” dedi Dr. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü ve Amerikan Nöroloji Derneği’nin eski başkanı David M. Holtzman.

Alzheimer kan testi çalışma detayları

Alzheimer hastalığı olan kişilerde nörogenezin nasıl değiştiğini anlamak için araştırmacılar, 2 ila 5 yıllık bir süre boyunca hafif bilişsel bozukluğu (MCI) olan 56 kişiden kan örnekleri topladılar.

MCI genellikle Alzheimer hastalığının erken bir göstergesidir. Örneğin, çalışmada 56 katılımcıdan 36’sına daha sonra Alzheimer hastalığı teşhisi kondu.

Araştırmacılar daha sonra katılımcıların bilişsel gerilemeleri ilerledikçe kana maruz kaldıklarında hücrelerin nasıl değiştiğini görmek için katılımcılardan alınan kanla beyin hücrelerini tedavi ettiler.

Ekip, daha sonra Alzheimer hastalığı geliştiren HBB’li katılımcılarda, beyin hücrelerinin daha az büyümesi ve bölünmesi ve daha fazla hücre ölümü olduğunu bildirdi.

OKU  Grip aşısı bu yıl ne kadar etkili? İşte o zaman öğreneceğiz

Aynı kan örnekleri, nörojenez adı verilen bir süreç olan hipokampal nöronlara dönüştürülen normal olgunlaşmamış beyin hücrelerinin miktarını da artırdı.

Araştırmacılar, bu beklenmedik nörogenezin nedeninin, beynin nörodejenerasyonu veya beyin hücrelerinin kaybını telafi ediyor olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Araştırmacılar, kan bazlı testin, klinik teşhisten 3 yıldan fazla bir süre önce MCI’den Alzheimer hastalığına ilerlemeyi tahmin edebileceğini söyledi.

Araştırmacılar makalelerinde, sonuçları doğrulamak ve testi daha çeşitli bir insan grubunda değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dr. UTHealth Houston ve Memorial Hermann’da bir geriatrist olan Jessica Lee, Healthline’a söyledi.

Doktorlar Alzheimer kan testi hakkında ne düşünüyor?

Holtzman’a göre, HBB’li bazı kişilerin beyinlerinde altta yatan Alzheimer patolojisi bulunurken, HBB’li diğer kişilerde altta yatan Alzheimer patolojisi yoktur.

Bilişsel bozulmalarının tıbbi testlerle tanımlanabilecek başka nedenleri de vardır.

Holtzman, araştırmacıların MCI’ye neyin neden olduğunu belirlemek için görüntüleme, BOS veya plazma biyobelirteçlerini kullanmaktan fayda sağlayabileceklerine inanıyor.

Holtzman, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, serumun bilişsel gerilemeyi öngören in vitro test üzerindeki etkilerinin altta yatan Alzheimer hastalığından mı yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığını bilmeyi zorlaştırıyor.”

Ancak bu yeni rapor, Alzheimer hastalığını düşük riskli, ucuz bir testle potansiyel olarak erken tespit edebilecek heyecan verici yeni bir yola dikkat çekiyor, diyor Lee.

Şu anda, insanlar yalnızca bir dizi görüntüleme testi, laboratuvar çalışması, hafıza testi ve fiziksel sağlık değerlendirmesi yoluyla olası bir Alzheimer hastalığı tanısı alabilirler.

Lee, Alzheimer’ın kesin teşhisinin ancak bir kişi öldükten sonra beyin otopsisi yapılarak konulabileceğini söylüyor.

Lee, “Demansın gelişimini önceden tahmin edebilseydik, bu hastalara aileleri, mali durumları ve hedefleri açısından ileriyi planlama yeteneği verirdi” dedi.

Nihai sonuç

Bilim adamları, tipik klinik teşhisten birkaç yıl önce Alzheimer hastalığını potansiyel olarak tespit edebilen kana dayalı bir test geliştirdiler.

OKU  Alzheimer hastalığı: Erken menopoz ve gecikmiş hormon tedavisi riski nasıl etkileyebilir?

Beyin, Alzheimer semptomları ortaya çıkmadan yıllar önce değişmeye başlar ve bu tür bir test, Alzheimer hastalığının ilerlemesinin erken evrelerindeki insanları belirlemeye yardımcı olabilir.

Bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak sonuçlar tıp uzmanlarını Amerika Birleşik Devletleri’nde 65 yaş üstü 6 milyondan fazla insanı etkileyen bir hastalığı anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir