Sağlık

Mavi Alanlar nedir ve zihinsel sağlığa nasıl fayda sağlayabilirler?

Mavi Alanlar nedir ve zihinsel sağlığa nasıl fayda sağlayabilirler?

Pinterest’te paylaşın
Yeni araştırmalar, bir su kütlesinin yakınında vakit geçiren çocukların yetişkin olduklarında daha sonraki yaşamlarında daha iyi zihinsel esenliğe sahip olduklarını gösteriyor. Sol Stock/Getty Images
 • Artan kanıtlar, doğal ortamlara maruz kalmanın sağlığa ve esenliğe fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmaların çoğu yeşil alanlara odaklandı.
 • Bilim adamları, dünya çapında 18 bölgeden gelen verileri kullanarak, çocukların iç göller ve kıyı bölgeleri gibi ‘mavi alanlara’ maruz kalması ile yetişkinlerin refahı arasındaki bağlantıyı inceledi.
 • Anket yapılan tüm ülkelerde araştırmacılar, mavi odalara maruz kalan çocukların yetişkinliklerinde daha iyi refah rapor etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.
 • Çocukken mavi alan deneyimlerini bildiren yetişkinlerin de doğal ortamları takdir etme ve onları daha sık ziyaret etme olasılıkları daha yüksekti, bu da kalıcı faydalar sağladı.

Doğada olmak sizin için iyidir – ve bunu kanıtlayacak birçok çalışma var.

Sayısız araştırma, ormanlar, parklar ve bahçeler dahil olmak üzere yeşil alanlara maruz kalmanın insan sağlığına ve esenliğine fayda sağladığını göstermiştir. Ancak bu doğal ortamlar, sağlık yararları sağlayabilecek tek ortam değildir.

2020 araştırma raporuna göre, göller, nehirler ve kıyı bölgeleri de dahil olmak üzere “mavi alanların” terapötik kullanımı aynı zamanda zihinsel sağlık ve psikososyal esenliğe de fayda sağlayabilir. Daha fazla araştırma, çocukların doğal ortamlara maruz kalmasının yetişkinlikte daha iyi zihinsel sağlığa yol açabileceğini göstermiştir.

Ancak iyi bilinen faydalarına rağmen, çocuklar giderek doğal dünyadan kopuyor.

Örneğin, 2017 Yale Çevre Okulu araştırmasında, 8 ila 12 yaş arası çocukların ebeveynleri, çocuklarının her hafta bilgisayar ve televizyon başında dışarıda oyun oynadıklarından üç kat daha fazla saat harcadıklarını bildirdi.

Yeni araştırma sonuçları şimdi yayınlandı Çevre Psikolojisi Dergisi önceki bulguları yansıtıyor ve çocuklukta doğaya, özellikle de mavi alanlara maruz kalmanın daha sonraki yaşamda daha iyi sağlık ve esenliğe yol açabileceğine dair daha fazla kanıt sağlıyor.

Mavi alanlar ve refah arasındaki bağlantı

Araştırmayı yürütmek için araştırmacılar, Exeter Üniversitesi’nin Avrupa Çevre ve İnsan Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen kesitsel BlueHealth Uluslararası Araştırması’ndan (BIS) elde edilen verileri kullandılar.

18 ülkeyi kapsayan analiz, 14 Avrupa ülkesinin yanı sıra Hong Kong, Kanada ve Avustralya’dan 18.838 kişiyi içeriyordu. Ankete Kaliforniya eyaletinden katılımcılar da katıldı.

Araştırma ekibi, çalışma katılımcılarından deneyimlerini aşağıdaki kategorilerde rapor etmelerini istedi:

 • mevcut kişisel refah
 • mavi boşluklarla çocukluk deneyimleri
 • doğal alanları ziyaret etmek için mevcut motivasyonlar
 • Mavi ve yeşil odalara yapılan son ziyaretlerin sıklığı

Ekip ayrıca su kalitesi, sağlık ve esenlik ile ilgili davranışları ve demografik bilgileri de inceledi.

Çocukluk Deneyimleri bölümünde araştırmacılar, çalışma katılımcılarından doğumdan 16 yaşına kadar mavi alanlara maruz kaldıklarını hatırlamalarını istedi. Ayrıca mavi odalara kolayca erişilebilir olup olmadığını ve ebeveynlerinin veya vasilerinin bu deneyimden memnun olup olmadığını sordular.

OKU  Saç kökleri artık laboratuvarda yetiştirilebilir: Bunun saç dökülmesi için anlamı nedir?

Verileri analiz ettikten sonra, bilim adamları çocuklukta mavi odalara daha fazla maruz kalmanın yetişkinlikte daha iyi öznel iyi oluşu öngördüğünü buldular. Ayrıca sonuçların ülkeler ve bölgeler arasında tutarlı olduğunu buldular.

Çalışmanın baş yazarı ve İtalya, Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Valeria Vitale, Healthline’a verdiği demeçte, “Çocukluğun mavi alanlara maruz kalması ile yetişkin refahı arasında pozitif bir doğrudan ilişki bulduk.”

“Çalışmamız, çocukluğun biçimlendirici yıllarında olumlu mavi alan deneyimlerinin, yaşam boyu doğal alanlarla ilişki kurmak için kalıcı motivasyonları tetikleyebileceğini ve yetişkinlikte doğaya daha sık ziyaretlere izin verdiğini gösterdi.”

Vitale, çocukluk mavi oda deneyimlerinin yetişkin ruh sağlığını nasıl etkilediğine ek faktörlerin dahil olabileceğini ve diğer olası mekanizmaların bu ilişkiye katkıda bulunabileceğini kaydetti.

Vitale, “Çocuklukta mavi alan deneyimi, tekrar tekrar maruz kalma yoluyla bu ortamlara ve genel olarak doğal alanlara aşinalığı ve güvenlik duygusunu artırabilir.” Dedi.

Tüm mavi kareler avantajlı mı?

Healthline, Vitale’ye yüzme havuzları gibi inşa edilmiş mavi alanların doğal su kütleleriyle aynı olumlu çağrışımlara sahip olup olmayacağını sordu.

Vitale, bu çalışmanın farklı mavi alan türleri arasında ayrım yapmadığını, ancak kullanımlarındaki olası farklılıkları veya refah üzerindeki etkilerini analiz etmediğini açıkladı.

“Katılımcılara geçtiğimiz ay birden fazla mavi ve yeşil alan kategorisine ne sıklıkla eğlence ziyaretleri yaptıkları sorulduğunda, mavi alan tanımımız su içeren tüm konumlarla daha doğru bir şekilde ilişkilendirildi” dedi.

Vitale ayrıca çalışmanın kapalı alanları, iş amaçlı ziyaret edilen yerleri veya özel bahçeler, arsalar, göletler veya yüzme havuzları gibi özel yerleri içermediğini açıkladı.

Sağlık yararları

Kumlu bir plajın ılık sularının keyfini çıkarmak veya bir iç gölde yüzmek, dinlenme, dinlenme ve sosyalleşme fırsatları sunarak fayda sağlayabilir. Ayrıca fiziksel aktiviteye katılmanın ve güneşe maruz kalma yoluyla D vitamini düzeylerini artırmanın bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, mavi alanların sağlığı ve refahı nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hillsborough, Kuzey Carolina’da serebral çevrimiçi terapili bir terapist olan Christine Cauwels, LCPC, LMHC, “Hem yeşil alanlar hem de mavi alanlar zihinsel sağlığa ve genel esenliğe fayda sağlayabilir ve bu nedenle gevşeme kayıtlarını dinlemek genellikle her iki alandan gelen sesleri içerir.” , Healthline’ın karşısında.

“Nasıl çalıştığına tam olarak ikna olmadık, ancak doğada barış, dinginlik, güzellik ve dinginlik gibi şeylere doğrudan yanıt veren belirli duyguları güçlendirmekle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca alıştığımız koşuşturmacadan tam bir çıkış olduğuna, bizi elektronikten uzaklaştırıp kısa bir süreliğine de olsa dünyamızdan kopmamıza yardımcı olduğuna inanıyoruz.”

Ek olarak, mavi alanlar Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu (SAD) gibi akıl hastalıkları için fayda sağlayabilir.

OKU  Vaping nikotin ve THC, gençler ve genç yetişkinlerde depresyon ve kaygıyı nasıl artırabilir?

California, Encino’da psikolog olan Alan Goodwin, Healthline’a verdiği demeçte, “Mevsimsel depresyon, egzersiz ve ışığa maruz kalma kombinasyonu ile azalma eğilimindedir.”

“Özel mavi oda hareket ve parlak ışık için fırsatlar sağladıysa, muhtemelen bunu yapanlara yardımcı olacaktır.” [have] Birey, alanı bu faydaları sağlayacak şekilde kullanırsa mevsimsel depresyon. ”

Yine de, zihinsel sağlığı ve esenliği geliştirmek için mavi alana tekrar tekrar maruz kalmak gerekli olabilir.

Cauwels, “Genel olarak, doğal ortamlara maruz kalmak birçok fayda sağlar, ancak en iyi sonuçları elde etmek için düzenli olarak yapılması gerekir.” Dedi. “Her seferinde 20 ila 30 dakika boyunca haftada en az üç kez yapmaya özen gösterseniz bile, yine de bazı faydaları hissedebilirsiniz.”

Yakınınızdaki mavi bir alana erişim

Bununla birlikte, özellikle kentsel alanlarda yaşayanlar olmak üzere bazı insanlar için su kaynaklarına erişim zor olabilir.

Ancak birçok erişilebilir iç su yolu da mavi alanlara aittir. Vitale’ye göre bunlar şunlar olabilir:

 • göller
 • kentsel nehirler veya kanallar
 • çeşmeler ve havuzlar
 • sahil beldeleri gibi kentsel kıyı alanları
 • limanlar
 • limanlar ve iskeleler
 • Plajlar, uçurumlar ve burunlar

güvenlik endişelerini gidermek

Bazı ebeveynlerin, çocuklarının mavi odalara erişimini sağlamak için su ortamlarıyla ilgili tüm korkuları bir kenara bırakmaları gerekebilir. Topluluk çapındaki mavi alan girişimleri, bu endişelerin bir kısmının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

“Mavi alanlarla ilişkili potansiyel risklerin, çocukların bu ortamlara maruz kalmasıyla ilgili ebeveyn endişelerini artırabileceğine ve katılım, özellikle marjinal topluluklardan gelen çocuklar için yüzme derslerine daha iyi erişim ve güvenli ve denetimli mavi Alan eğlencesi sağlanmasına engel olabileceğine dair kanıtlarla. Çocuklara yönelik faaliyetler genellikle haklı görünüyor, ”dedi Vitale.

Vitale, BlueHealth projesine katılan araştırmacıların Urban Blue Spaces: Planning and Designing for Water, Health and Well-Being – şehir planlamacılarının halk için su alanlarını nasıl tasarlayabileceklerini detaylandıran ücretsiz bir e-kitap oluşturduğunu kaydetti.

Buna ek olarak, DSÖ de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşların desteğiyle araştırmacılar, Karar Destek Aracını (DST) geliştirdiler. Bu araç, planlamacıların su ortamlarıyla ilişkili riskleri tanıyıp yönetirken etkili mavi alanlar tasarlamasına yardımcı olabilir.

getir

Açık havanın esenliğe yardımcı olduğunu hepimiz duymuşuzdur, ancak birçok insan, özellikle çocuklar olmak üzere, dışarıda yeterince zaman geçirmekte zorlanabilir.

Mavi ve yeşil alanların zihinsel sağlık yararlarını destekleyen yeni araştırmalar giderek artan kanıtlara dayandıkça, hem yetişkinler hem de çocuklar daha sık dışarı çıkmaya teşvik ediliyor.

Kentsel bir bölgede yaşıyor olsanız bile, toplulukta yeşil veya mavi bir alana erişme şansınız yüksek. Bazen bu odalardan birinde sadece birkaç dakika geçirmek bile moralinizi yükseltmeye yetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir