Sağlık

Aralıklı Oruç Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir mi?

Aralıklı Oruç Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Kateryna Onyshchuk / Getty Images
 • Yeni bir çalışma, haftada üç gün aralıklı oruç tutmanın tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini gösteriyor.
 • Çalışma verileri 18 ay boyunca 209 katılımcıdan toplandı.
 • Katılımcılar, hem sınırlı süreli aralıklı oruç diyetinde hem de düşük kalorili diyette benzer kilo kaybı yaşadılar.
 • Oruç tutanların insülin duyarlılığı daha yüksekti.

Haftada üç gün aralıklı oruç tutmak, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilir. Bu sağlık yararları potansiyel olarak kalori kısıtlamalı bir diyetten bile daha fazladır.

Bu, bu ay yayınlanan türünün en büyüğü olan yeni bir araştırmaya göre. natüropati.

Aralıklı oruç tutan insanlar glikozu daha iyi işleyip kullanabiliyordu.

Adelaide Üniversitesi ve Güney Avustralya Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden (SAHMRI) araştırmacılar, haftada üç gün oruç tutan ve o günlerde yalnızca sabah 8 ile akşam 12 arasında yemek yiyen kişilerin daha yüksek insülin duyarlılığına veya glikoz toleransına sahip olduklarını buldular. Günlük düşük kalorili diyete göre 6 ay.

Çalışmada artan glikoz toleransı, insüline karşı artan duyarlılık ve azalan kan lipitleri veya kan lipitleri ile gösterilmiştir.

Çalışma verileri 18 ay boyunca 209 katılımcıdan toplandı. Katılımcılar, hem sınırlı süreli aralıklı oruç diyetinde hem de düşük kalorili diyette benzer kilo kaybı yaşadılar.

İlk yazar Xiao Tong Teong, “Bu, dünyanın bugüne kadarki en büyük çalışması ve vücudun bir yemek yedikten sonra glikozu nasıl işlediğini ve kullandığını inceleyen ilk çalışma; bu, diyabet riskinin açlık testinden daha iyi bir göstergesidir” dedi. -Adelaide Üniversitesi’ndeki öğrenci resmi basın açıklamasında diyor.

“Bu çalışmanın sonuçları, yemek yeme zamanlaması ve oruç tavsiyelerinin kilo kaybından bağımsız olarak kalori kısıtlamalı bir diyetin sağlık yararlarını artırdığını öne süren artan kanıtlara katkıda bulunuyor ve bunun klinik uygulama için etkileri olabilir” diye ekliyor.

Bununla birlikte, çalışma yazarları, aynı faydaların, diyeti uzun vadede daha sürdürülebilir hale getirebilecek biraz daha uzun bir yeme penceresi ile elde edilip edilmediğini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor.

Oruç, tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, her yıl yaklaşık 1,4 milyon yeni tip 2 diyabet teşhisi konuyor. Oruç tutmak, insanlara, özellikle hastalığa yatkınlarsa, tip 2 diyabeti önlemenin potansiyel bir yolunu sunabilir.

OKU  Jane Fonda: Kemoterapi sonrası remisyondaki kanser

Farklı oruç türleri vardır. Aralıklı oruç, gıda alımını günün belirli saatleriyle sınırlamayı içerir ve bazı çalışmalarda kilo kaybı ve gelişmiş beyin ve kalp sağlığı ile ilişkilendirilmiştir.

Çalışmada kullanılan oruç yöntemi türü, aralıklı oruç ve erken zaman kısıtlı beslenmenin (eTRF) bir kombinasyonudur.

Beslenme uzmanları ne diyor?

MS, RDN, beslenme uzmanı ve “Sıska Karaciğer” kitabının yazarı Kristin Kirkpatrick, çalışma sonuçlarına hiç şaşırmadığını söylüyor, ancak gerçek dünyadaki sonuçlar, uzun vadede neleri sürdürebileceğinize ve hangi yöntemin hedeflerinize en uygun olduğuna bağlı olacaktır. .

Beslenme ve Diyetetik Akademisi ulusal sözcüsü RD, CDCES, MBA, Grace Derocha da benzer bir görüşü paylaşıyor ve çalışmada kullanılan yöntemlerin tip 2 diyabet teşhislerini azaltmada çok etkili olabileceğini söylüyor. Ve yemek için zaman çerçevesini korumanın uzun vadede zor olacağını.

Derocha, Healthline’a, aralıklı oruç planını uzun bir süre boyunca takip etmelerinin zihinsel sağlık ve genel refah üzerinde ne gibi bir etkisinin olabileceğini merak ettiğini söylüyor.

Sağlık uzmanınıza başvurun

Aralıklı oruca nereden başlayacağınızdan emin değilseniz veya diyabeti önlemek veya tedavi etmek için oruç tutmaya hazırsanız, Kirkpatrick doktorunuzla konuşmanızın önemli olduğunu söylüyor.

“Oruç tutmanın birçok farklı şekli var ve seçtiğiniz yöntem sizi diğer kronik durumlar nedeniyle riske atmamalı” diyor.

Derocha, bu aşamada aralıklı oruç tutmanın neleri gerektirdiğini ve yaşam tarzınızı göz önünde bulundurarak yapılabilir olup olmadığını düşünmenizi önerir. Sağlık ekibinizle, özellikle kayıtlı bir diyetisyenle ve ideal olarak sertifikalı bir diyabet bakım ve eğitim uzmanıyla çalışmanın, diyet ve yemek planınız boyunca size rehberlik edebileceğini söylüyor.

Oruç tutmadığınız zamanlarda sağlıklı yiyecekleri seçin

Daha spesifik olarak, Derocha, oruç tutarken bile karbonhidratlı yiyecek ve alımı, porsiyon kontrolünü ve gün boyunca karbonhidrat tutarlılığını göz önünde bulundurarak söylüyor.

Kirkpatrick, diyetinizin yemek yediğiniz saatlerde besleyici olduğundan emin olmanızı önererek bunu yineliyor, bu da bol miktarda renk, lif, yağsız protein, sağlıklı yağlar vb. anlamına geliyor.

OKU  En kolay uykuya dalmanıza yardımcı olan müzik türleri nelerdir?

Kirkpatrick, “İlk kez oruç tutmayı öğrenen hastalarımın çoğu, ‘bayram’ saatlerinde yedikleri ve ‘oruç’ saatlerinde yemek yemedikleri sürece ne yediklerinin önemli olmadığını düşündüler” diyor Kirkpatrick. .

“Ama yediğiniz saatlerde kalorilerinizi saymak önemlidir” diyor. “Düşük besleyici gıdalara odaklanırsanız, oruçlarınız sırasında tatmin olmuş, tok veya tatmin olmuş hissetmekte sorun yaşayabilirsiniz” diye açıklıyor.

Tip 2 diyabet riskini azaltmanın diğer yolları

Kirkpatrick ve Derocha, aç kalmaya ek olarak, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi kontrol etmek için yeterli fiziksel aktiviteye, uykuya ve uygun stres yönetimine de ihtiyacınız olduğunu ekliyor.

Derocha, tip 2 diyabet riskinizi umarız azaltmak için dikkate alınması gereken birkaç başka diyet şeyi olduğunu söylüyor:

 • Beslenme uzmanınızın tavsiyeleri dahilinde karbonhidratlı besin grupları ve karbonhidrat sayımı hakkında bilgi sahibi olun.
 • Eklenen şeker alımınızı izleyin
 • Karbonhidratlar ve toplam kalori alımı ile porsiyon kontrolünü kullanma
 • Günlük lif ve besleyici karbonhidratlar ve yiyecekler dahil

Tip 2 diyabet belirtileri fark ederseniz, risk yönetimine ek olarak sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Derocha, hiperglisemi (yüksek kan şekeri) semptomları olabilecek artan susuzluk veya ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, yorgunluk, bulanık görme ve hatta tekrarlayan enfeksiyonlar yaşarsanız farkında olmanızı söylüyor. Bu şekilde, doktorunuza daha doğru bir semptom listesi sağlayabilirsiniz.

Risk faktörleri hakkında bir kelime

Ne zaman ve ne yediğiniz, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmak için değiştirilebilir. Tip 2 diyabet için kişisel kontrolünüz altında olmayan başka risk faktörleri de vardır.

Derocha, kontrol edilemeyen risk faktörlerinize ve bunların riski nasıl etkilediğine bakmanızı önerir. Bu kontrol edilemeyen risk faktörlerinin şunları içerdiğini söylüyor:

 • Eskimiş
 • genetik
 • aile sağlığı geçmişi
 • kendi sağlık geçmişiniz
 • Irk/etnisite/milliyete dayalı olarak tip 2 diyabete yatkınlık

Derocha, “Tip 2 diyabet için diğer risk faktörleri arasında aşırı kilolu veya obez olmak, fiziksel olarak aktif olmamak ve hareketsiz bir yaşam tarzı yaşamak, gestasyonel diyabet öyküsü veya 9 pound veya daha ağır bir bebeğe sahip olmak yer alıyor” diyor. Bu risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, sonraki en iyi adım doktorunuzla konuşmaktır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir