Sağlık

Atriyal Fibrilasyon: Statin almak inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Atriyal Fibrilasyon: Statin almak inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Atriyal fibrilasyonu olan kişilerde artmış inme riski vardır, yeni bir çalışma statinlerin bu riski azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Valentina Barreto/Stocksy
  • Yeni araştırmalar, statin almanın atriyal fibrilasyonu olan kişilerde inme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
  • Atriyal fibrilasyonu olan kişilerin felç geçirme olasılığı genel popülasyona göre beş kat daha fazladır.
  • Yeni sonuçlar, statin kullanımının atriyal fibrilasyonu olan kişilerde inme ve kardiyovasküler mortaliteyi önlemeye yardımcı olabileceğine dair artan kanıtlara katkıda bulunuyor.

Statinler, atriyal fibrilasyonu olan kişilerde inme riskini azaltabilir, yeni araştırma bulguları.

Avrupa Kalp Ritmi Derneği’nin (EHRA) hafta sonu yıllık toplantısında sunulan sonuçlar, statin kullanımının atriyal fibrilasyonu olan kişilerde iskemik inme veya sistemik emboli riskini %17 oranında azalttığını gösteriyor.

Statin alan atriyal fibrilasyonu olan kişilerde ayrıca hemorajik inme (bir kan damarının yırtılıp kanamaya neden olduğu) riski daha düşüktü ve Geçici iskemik atak (Yalnızca birkaç dakika süren bir felç türü.)

Atriyal fibrilasyonu olan kişilerde – kan akışını bozabilen düzensiz bir kalp atışı – felç geçirme olasılığı genel popülasyona göre beş kat daha fazladır ve statinlerin özellikle atriyal fibrilasyonu olan kişilerde felçleri önlemeye yardımcı olup olmayacağı açık değildir.

Yeni bilgi büyümeye katkıda bulunur Kanıt bu statin kullan atriyal fibrilasyonu olan kişilerde inme ve kardiyovasküler mortaliteyi önlemeye yardımcı olabilir.

“Bu veriler statin kullanımı için daha fazla destek sağlıyor. [atrial fibrillation] hastalarda inme riskini azaltmak ve [transient ischemic attack] En feci sonuçlar arasında olabilecek olaylar [atrial fibrillation]dedi Dr. California, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsü’nde kurul onaylı bir kardiyak elektrofizyolog ve elektrofizyoloji tıbbi direktörü olan Nikhil Warrier, Healthline’a söyledi.

AFib hastalarında inme riskini önemli ölçüde azaltan statinler

Statinlerin atriyal fibrilasyonda inme riskini azaltıp azaltmadığını belirlemek için araştırmacılar, 2010 ve 2018 yılları arasında yeni atriyal fibrilasyon teşhisi konan 51.472 hastanın sağlık kayıtlarını incelediler.

OKU  Strep A Salgını: Belirtileri, Riskleri ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Grubun 11.866’sı statin kullanıcısıydı ve 39.606’sı statin kullanmıyordu.

Araştırma ekibi daha sonra Ekim 2022’ye kadar kaç hastanın iskemik inme veya sistemik emboli, hemorajik inme ve geçici iskemik atak geçirdiğini takip etti.

Statin kullananların, statin kullanmayanlara göre daha düşük inme ve iskemik atak riskine sahip olduğunu buldular.

Statin kullanımı iskemik inme veya sistemik emboli riskinde %17 azalma, hemorajik inme riskinde %7 azalma ve geçici iskemik inme riskinde %15 azalma ile ilişkilendirilmiştir.

İnsanlar ne kadar uzun süre statin alırsa, riskleri o kadar düşük olur.

Statinleri yalnızca iki yıldan daha kısa bir süre boyunca kullanan kişilerle karşılaştırıldığında, ilacı en az altı yıl süreyle kullananlarda iskemik inme veya sistemik emboli riskinde %43 ve hemorajik inme riskinde %42 azalma görüldü.

Araştırmacılar, sonuçların uzun süreli statin kullanımının atriyal fibrilasyonu olan kişilerde inmeyi önlemede yararlı olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Dr. Sarina van der Zee, Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kurul onaylı bir elektrofizyolog ve kardiyolog.

Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda inmeyi önlemede statinlerin kullanımı oyunun kurallarını değiştirebilir.

Warrier’e göre atriyal fibrilasyon, elektrofizyologlar tarafından ele alınan en yaygın aritmidir.

antikoagülanlar atriyal fibrilasyonu olan hastalara inme riskini azaltmak için sıklıkla reçete edilir, ancak tedavi riski ortadan kaldırmaz.

Statinler yaygın olarak kan kolesterolünü düşürmek ve inme ve kalp krizi riskini azaltmak için kullanılır. Bununla birlikte, atriyal fibrilasyonu olan hastalarda felç önleme tedavilerinin ne kadar iyi çalıştığı açık değildi.

“Kolesterolü düşürmek ve atriyal fibrilasyonu tedavi etmek ayrı konular olarak görülüyordu, ancak bu ikisi arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Birini tedavi etmek diğerine yardımcı olabilir,” diyor van der Zee.

“İlişkili kardiyovasküler ve serebrovasküler sonuçları en aza indirmek için yapabileceğimiz her şey [atrial fibrillation] hoş bir açıklama, ”diye ekliyor Warrier.

OKU  Ağız Kokusu: Yoğurt gibi fermente gıdalar ağız kokusunu önlemeye nasıl yardımcı olabilir?

Atriyal fibrilasyonunuz varsa ve inme riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, statinlerin sizin için iyi bir seçenek olup olmayacağını doktorunuza sorun.

Warrier, “Hastalar bu verileri kardiyologlarıyla tartışmalı ve onlar için statin tedavisinin endike olup olmadığına bakmalı.” Dedi.

Alt çizgi:

Yeni araştırmalar, kan kolesterolünü düşürmek ve insanları inme ve kalp krizlerinden korumak için yaygın olarak kullanılan statinlerin, atriyal fibrilasyonu olan kişilerde felç riskini de azaltabileceğini gösteriyor. Atriyal fibrilasyonu olan kişilerin felç geçirme olasılığı genel popülasyona göre beş kat daha fazladır ve statinlerin, özellikle atriyal fibrilasyonu olan kişilerde felç riskini azaltıp azaltmayacağı açık değildir. Yeni bulgular, tedavinin inme riskini %17 oranında azaltabileceğini ve atriyal fibrilasyonu olan kişiler ne kadar uzun süre statin alırsa, inmeye karşı o kadar iyi korunduğunu gösteriyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir