Moda

Artık resmileşti, moda duvaklar geri döndü

Artık resmileşti, moda duvaklar geri döndü

Moda Ayı bu hafta başında sona ererken, stil arayışındaki zevk sahipleri, modadaki bir sonraki büyük gelişmeyi tahmin etmek için sezonun seçkin koleksiyonlarını titizlikle arama yolculuğuna bir kez daha çıkıyor. Sonbahar/Kış 2024 için Chemena Kamali, Chloé’de moda evinin ilk koleksiyonu için erken dönem Ağustos dönemi Sienna Miller’a layık boho-şık tarzın geri dönüşünü başlattı; Chanel, 1920’lerden ilham alan, olağanüstü büyüklükte hasır güneş şapkaları için bir deklarasyona imza attı; Geçen sezon Bella Hadid’in püskürtmeli elbisesinin arkasındaki etiket Coperni’de, dünyada bir ilki sundu: NASA’nın nanomateryallerinden silika aerojel kullanılarak yüzde 99’u havadan yapılan bir çanta. Ama bunu ayarlayan bir aksesuar vardı Tatler moda editörünün nabız atışı – ve bu sosyete ateşlilerinin annelerinin eski gardıroplarından tanıyabileceği bir şey: moda duvağı.

Dame Joan Collins, Haziran 1983’te Tatler’ın kapağında Stephen Jones’un bir parçasını giyiyor

Helmut Newton

Galler Prensesi Diana’nın favorisi olan örtülü şapka, 1980’lerde aristokratların cazibesinin zirvesiydi. Belli bir gizem unsuru ekleyen donanım, Sloanes’in çağa uygun aşırılıkları ele geçirmek isteyen temel parçasıydı. Zamanı daha da geriye çevirince, Eski Hollywood’un reisi Marlene Dietrich, silindir şapkaları ve tüylü fırfırlarıyla epik bir canlılık saçıyordu.

Galler Prensesi Diana, 1986’da örtülü bir şapka takıyor

Tim Graham/Getty Images

Son yıllarda, bu stil, anma törenlerinde saygı duruşunda bulunulması için oldukça kasvetli bir şekilde tercih edilen parça oldu – ancak günümüzün Galler Prensesi’nin, Kraliçe II. Elizabeth’in evinde Philip Treacy örtülü bir parçasıyla hala harika (ve tam olarak uygun) göründüğünü inkar etmek mümkün değil. Durum ne kadar trajik olursa olsun, 2022’deki cenaze töreni.

Galler Prensesi, Kraliçe II. Elizabeth’in 2022’deki cenazesinde zarif ve uygun görünüyordu.

WPA Havuzu/Getty Images

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Baharın Mod Ruh Hali! Tatler's Style Counsel, muhteşem bir Swinging Sixties geri dönüşü için en iyi kadroyla geri dönüyor