Sağlık

Diyabet tedavisinde yılın en büyük tıbbi gelişmeleri

Diyabet tedavisinde yılın en büyük tıbbi gelişmeleri

Pinterest’te Paylaş
Yüksek teknolojili insülin pompalarından immünoterapiye ve daha fazlasına kadar, diyabet tedavisi ve yönetiminde bir dizi ilerleme 2023’te kullanıma sunuldu. Iryna Auhustsinovich/Stocksy United
  • Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde diyabetle yaşayan 38 milyondan fazla insan var.
  • 2023 yılında diyabet bakımı ve yönetiminde birçok ilerleme ve yenilik kullanıma sunuldu.
  • Bunlar arasında yeni ilaçlar, yüksek teknolojili insülin pompaları ve Medicare alıcıları için insülin maliyetlerini sınırlayan yeni yasalar yer alıyordu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Raporlar 2021 istatistiklerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 38,4 milyon kişi diyabetle yaşıyor.

Küresel olarak bu sayı yaklaşık 422 milyon kişidir ve bu insanların çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO).

Ek olarak, yaklaşık 98 milyon yetişkinin prediyabet hastası olduğu, yani kan şekeri düzeylerinizin normalin üzerinde olabileceği ancak resmi teşhis için yeterince yüksek olmadığı anlamına gelir. CDC’ye göre.

Bununla birlikte, diyet veya artan egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilemeyen nadir otoimmün hastalık tip 1.5 diyabet vardır.

Herhangi bir biçimdeki diyabet, kalp hastalığından göz hastalığına ve daha fazlasına kadar başka ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Bu hastalığın küresel nüfus üzerindeki yaygın etkisi göz önüne alındığında, hastalığın tedavisindeki yeniliklerin 2023 yılında manşetlerde yer alması sürpriz değil.

Dr. Amerikan Diyabet Derneği’nin (ADA) bilimsel ve tıbbi sorumlusu Dr. Robert Gabbay, Healthline’a, kuruluşunun Diyabette Bakım Standartları – 2024’ün, kilo kaybı için diyabet ilaçlarının kullanımı da dahil olmak üzere son zamanlardaki büyük buluşların çoğunu vurguladığını söyledi. Kayıp ve obezite müdahaleleri, kardiyovasküler riskin azaltılması ve bir ilaç olan teplizumabın kullanıma sunulması 2022’nin sonunda onaylandı Tip 1 diyabetin başlangıcını geciktirmek için.

Healthline, geçen yılın en büyük atılımlarından bazılarının neler olduğu ve önümüzdeki yıl radarımızda nelerin olması gerektiği konusunda düşüncelerini almak için Gabbay da dahil olmak üzere bir dizi uzmanla konuştu.

Kilo kaybını tedavi etmek için diyabet ilaçları kullanılır

Geçen yılın en çok konuşulan tıbbi haberlerinden biri, başlangıçta diyabet tedavisi için onaylanmış ilaçların aynı zamanda etkili kilo verme müdahaleleri olduğunun da nasıl kanıtlandığıyla ilgiliydi.

Dr. Columbia Üniversitesi Endokrinoloji Bölümü’nde tıp profesörü olan PhD Utpal Pajvani, çalışmanın bulgularına dikkat çekti. Deneme sürümünü SEÇİN.

Bu, obeziteyi GLP-1 ilacı semaglutid ile tedavi etmenin “gelecekteki kardiyovasküler olay riskini azalttığını” gösteren ilk tıbbi çalışmaydı.

Pajvani Healthline’a verdiği demeçte, “Bu çalışma (diyabetsiz obez hastalarda gerçekleştirildi), obezitenin sadece diyabet ve diğer metabolik hastalıklar için bir risk faktörü değil, tedavi gerektiren bir hastalık olarak daha fazla kabul görmesine yol açacaktır.”

Kendisi aynı zamanda diyabet için Mounjaro, son olarak da kilo kaybı için Zepbound adıyla onaylanıp pazarlanan tirzepatide övgüde bulundu.

“Daha önce diyabetli hastalar için Mounajro markası altında mevcut olan bu ilaç, obezite hastalarında kilo verme konusunda hemen sınıfının en iyisi haline geldi. Sonuçlar çalışmalardaki sonuçlarla tutarlıysa tedavi gören hastalarda ortalama kilo kaybı %20’nin üzerinde olacaktır” diye açıkladı Pajvani.

OKU  Nick Jonas, teşhis konmadan önce tip 1 diyabetin bu 4 yaygın belirtisine sahip olduğunu söyledi.

Dr. Sarah Kim, UCSF, Zuckerberg San Francisco Genel Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü’nde tıp profesörüdür.

Kardiyovasküler sonuçlar çalışmasında tirzepatidin “diyabetli kişilerde glikoz seviyelerini düşürerek muazzam kilo kaybına yol açtığının” gösterildiğini söyledi.

HealthLine’a “Bu diyabet ilaçlarının çoğunun kardiyovasküler olayları azalttığı gösterilmiştir” dedi.

Yüksek teknolojili insülin pompası tip 1 diyabetin tedavi şeklini değiştiriyor

Kim buna işaret etti ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı. Uyumlu bir entegre sürekli glikoz monitörü (iCGM) ile birleştirildiğinde birlikte iLet Bionic Pankreas’ı oluşturan, Beta Bionics tarafından geliştirilen iLet ACE pompası ve iLet dozaj karar yazılımı.

Bu, insülin dağıtımını belirlemek için bir algoritmaya dayanan otomatik bir insülin dozaj sistemidir. Temel olarak bu, karbonhidrat sayımının hantal ve çoğu zaman hatalı olan sürecini ortadan kaldırır. İşi teknolojiye bırakarak tip 1 diyabetin tedavi süreci kullanıcı açısından daha erişilebilir ve sorunsuz hale geliyor.

“Daha fazla fizyolojik insülin iletimine olanak tanıyan tüm bu ileri teknolojiler piyasaya çıkıyor ve dolayısıyla bu en yeni pompa muhtemelen piyasadaki en otomatik sistemdir” dedi.

Kim, geleneksel karbonhidrat tüketimini sayma işleminin kişinin günlük yaşamına ek zorluklar getirebileceğini söyledi.

Bu, kişinin ağırlığının ötesinde hiçbir bilgi gerektirmeyen ve daha sonra sistemin algoritmasının zamanla bireyin gerekli insülin seviyesine uyum sağlamasıyla “bir nevi kendi başına tespit eden” ilk insülin pompasıdır. Esasen vücudunuzun ihtiyaçlarından öğrenir.

Kim, bunun, tip 1 diyabet nedeniyle insülinlerini kontrol altında tutmaya çalışmak için çok zaman harcayan ve bu süreci her zaman “sinir bozucu” bulan insanlar için bir atılım olduğunu belirtti.

Teplizumabın etkisi

Kim, Gabbay’a teplizumab’ın (tip 1 diyabeti önlemek için 2022’nin sonlarında onaylanan immünoterapi) kullanıma sunulmasının olumlu bir etki yarattığını yineledi.

Bunun “tam bir tedavi” olmadığını ve tip 1 hastalığı önlemediğini vurguladı. [diabetes] % 100”, ancak bunun daha sonra hastalığa yakalanma riski daha yüksek olan kişilere verilen etkili bir immünoterapi olduğunu söyledi.

Bunun, tip 1 diyabetin gelişimi için gerekli olan beta hücre otoimmünitesinin otoantikor belirteçlerine sahip olan tip 1 diyabetli kişilerin “birinci derece akrabaları” için özellikle önemli olduğunu söyledi.

Bunlar henüz tam olarak diyabet hastası olmayan kişilerdir. Prediyabetleri olabilir veya geliştirmek üzeredirler. Ancak bu iki haftalık immünoterapiden büyük fayda gördükleri görüldü.

Kim, “Diyabeti aslında yıllarca erteleyebilir veya belki de asla alamayabilirsiniz” diye ekledi. “Tip 1 diyabetin başlangıcındaki herhangi bir gecikme, özellikle çocukluk döneminde, diyabetin ilerlemesinin geciktirilmesinde faydalıdır.”

Tip 2 hastalarında sürekli glikoz monitörlerinde (CGM’ler) artış

Pajvani ayrıca tip 2 diyabetli kişilerde sürekli glikoz izlemenin (CGM) artan kullanımına dikkat çekti.

OKU  Doktorum kilo vermeme yardımcı olması için Ozempic'i reçete etti. İşte nasıl yapılacağı

Bunun uzun süredir tip 1 diyabet için temel tedavi yöntemi olduğunu ancak 2021 yılına ait verilerin MOBİL olduğunu açıkladı. çalışmak “İnsülin kullanan tip 2 diyabetli hastaların bile genellikle” sensörler olarak adlandırılan “CGM’lerden yararlandığını gösterdi.”

Geçtiğimiz yıl tip 2 diyabetli kendi hastalarının çoğunun “bu teknolojiyi benimsediğini” ekledi.

Diyabet bakımına erişimi ve karşılanabilirliği artırmaya yönelik mevzuat çabaları

Kim, geçen yılki bazı politika ilerlemelerinin diyabet bakımı ve tedavisi üzerinde etkisi olduğunu belirtti.

Medicare’in sigorta şirketleri tarafından onaylananlar konusunda uzun süredir çıtayı belirlediğini söyledi.

Kasım ayında, Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri (CMS), COVID-19 halk sağlığı acil durumu sırasında oluşturulan Medicare Diyabet Önleme Programı (MDPP) esnekliklerini 31 Aralık 2027’ye kadar genişleteceğini duyurdu.

“Yakın zamanda, belirli kriterler karşılandığı sürece tip 2 diyabette sürekli glikoz ölçümlerinin kapsamını genişlettiler: birincisi, insülin alıyorsunuz, ikincisi, bu sorunu çözmeye yönelik girişimlere rağmen ciddi hiperglisemi sorunları yaşadınız” dedi. “Bu, tip 2 diyabetli kişiler, özellikle de insülin kullananlar için CGM’nin kullanımını açıyor.”

Kim ayrıca Biden yönetiminin, Enflasyonu Azaltma Yasası kapsamında kabul edilen ve geçen Ocak ayında uygulamaya konulan insülin maliyetini kişi başına ayda 35 dolar olarak sınırlama çabalarına da dikkat çekti.

Ancak hükümet mevzuatındaki hükmün yalnızca Medicare alan kişiler için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

NBC News’in haberine göre, Cumhuriyetçi milletvekilleri 2022’de özel sigorta şirketlerine uygulanan üst sınırı reddetti; bu da özel sigorta planı olan kişilerin bu özel hükümden yararlanamayacağı anlamına geliyor.

2024’te olası yenilikler

2024 yılı için radarında ne gibi potansiyel ilerlemeler olduğu sorulduğunda Pajvani, hem tip 2 diyabet hem de obezite için, tedavi seçeneklerini daha da genişletebilecek oral GLP-1 reseptör aktivatörleri de dahil olmak üzere daha yeni ilaçların denemelerinden elde edilen sonuçları özellikle sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

ADA’dan Gabbay da bu düşünceleri yineledi.

“Gelecek yıl obezite hakkında daha fazla şey öğreneceğimizi düşünüyorum. Gabbay, “Özellikle yeni ilaçlar, daha iyi erişim ve kilo verme mekanizmasının ve etkilerinin daha iyi anlaşılmasını umuyoruz” dedi.

Ayrıca teknolojinin “dijital sağlığın genişlemesini sağlayan yeni bakım modelleriyle” merkezde olacağını söyledi.

Gabbay, “Ulusal olarak diyabetin önlenmesi için büyük bir baskı bekliyorum” diye ekledi. “Bu, ADA’nın CDC ile bir ortaklık ve Diyabet Kuşağı’nı ilerletmek için önemli bir hibe yoluyla yoğun bir şekilde odaklandığı bir şey.” Bu, insanların tip 2 diyabet hastası olma olasılığının daha yüksek olduğu ülkenin bir bölgesini ifade ediyor.

“Kemer” büyük ölçüde ülkenin güney bölgesinde yer alır ve 15 eyalette 644 ilçeden oluşur.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.