Sağlık

Beslenme uzmanları bir kez daha Akdeniz, DASH ve Flex diyetlerini listelerinin başına koydu

Beslenme uzmanları bir kez daha Akdeniz, DASH ve Flex diyetlerini listelerinin başına koydu

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, Akdeniz diyetinin sağlıklı bir beslenme temeline sahip olduğunu ve takip etmesi en kolay diyetlerden biri olduğunu söylüyor. Linda Raymond/Getty Images
  • Akdeniz diyeti bir kez daha en iyi diyetlerin yıllık listesinin başında yer alıyor, DASH ve esnek diyetler yakından takip ediyor.
  • Beslenme uzmanları bunun nedeninin bu diyetlerin en iyi temellere sahip olması ve takip edilmesi en kolay olanlar arasında yer alması olduğunu söylüyor.
  • Daha sağlıklı beslenmek isteyenlere tercih ettikleri diyette esnek olmalarını ve aynı anda çok fazla şeyi değiştirmemelerini tavsiye ediyorlar.

Akdeniz diyeti, üst üste altıncı yıl boyunca en iyi genel beslenme listesinde bir numara oldu.

DASH diyeti ve esnek diyet, ikinci sırayı paylaşarak çok gerideydi.

US News & World Report’un yıllık diyet listesinde bu hafta sıralamalar yayınlandı.

Bu diyetlerin üçü de işlenmiş gıdaları azaltır veya ortadan kaldırır. Tabağınızı meyve, sebze, fasulye, mercimek, kepekli tahıllar, kuruyemişler ve tohumlarla doldurmayı da vurguluyorlar.

US News & World Report’un sağlık baş editörü Gretel Schueller, CNN’e verdiği demeçte, “Buradaki çıkarım mesajı, Akdeniz diyetinin gerçekten sadece Akdeniz çevresindeki yiyeceklerle ilgili olmadığının anlaşılmasıdır.” “Akdeniz yeme alışkanlıklarından dersler ve yaklaşımlar alabilir ve bunları herhangi bir ülkedeki herhangi bir mutfağa uygulayabilirsiniz.”

En iyi diyetler anketinin sonuçları

Yeni ankette, uzmanlardan oluşan bir panel 24 diyeti analiz etti ve bunları, takip edilmelerinin ne kadar kolay olduğu ve hem kısa hem de uzun vadede kilo vermeyi ne kadar iyi teşvik ettikleri de dahil olmak üzere çeşitli kategorilere göre sıraladı.

İncelenen diyet sayısı, 2022 sıralamasında incelenen 40’tan düşürüldü. Beşi Akdeniz diyeti olmak üzere bazı diyetler mevcut kategorilere dahil edilmiştir. Listeye iki yeni diyet – Keyto ve Pritikin – eklendi.

Akdeniz diyeti, olası 5.0 üzerinden 4.6 ile en yüksek genel puana sahipti. Hem DASH hem de esnek diyetler 4,4 puan aldı.

DASH diyeti, kilo kaybı için Akdeniz diyetinden bile daha yüksek puan aldı, ancak Akdeniz diyeti sağlık için daha yüksek bir puan aldı.

Akdeniz diyeti, kolesterol düşürme kategorisinde yüksek puan aldı. Esnek diyet en aile dostu olarak listelenirken, DASH diyeti en iyi kemik ve eklem sağlığı için en iyisiydi.

Ayrıca bir Eğitim Aralık 2022 Akdeniz diyetine bağlılığın daha düşük olumsuz gebelik sonuçları riski ile ilişkili olduğunu bildirmiştir,

Beslenme uzmanları diyet sıralamasında hemfikir

Diyet türlerinin yıllık listelenmesi, yıllar boyunca beslenme uzmanları için sürpriz olmadı.

“Skinny Liver” kitabının yazarı MS, RDN’den Kristin Kirkpatrick, sıralamalar 2021’de yayınlandıktan sonra Healthline’a verdiği demeçte, “Bu diyetler çok üst sıralarda yer alıyor çünkü yalnızca arkalarında en fazla veriye sahip değiller, aynı zamanda veriler de güçlü.”

Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü MS, RDN, LDN, CLT’den Caroline West Passerrello, “Her ikisi de iyi araştırılmış ve belirli popülasyonlarda sağlık sonuçlarını iyileştirdiği gösterilmiştir” diye ekledi.

OKU  Şiddetli yüksek tansiyonu olan insanlar neden günde sadece 1 fincan kahve içmeli?

Bir kilo verme uzmanı olan RD Andy De Santis, Ocak 2021’de Healthline’a verdiği demeçte, “Kesinlikle en çok araştırılan ve bilimsel olarak desteklenen yeme stilleri arasında yer alıyorlar ve bu da büyük bir rol oynuyor” dedi.

“Bu noktada, belirli kanser türleri, kalp hastalığı ve diyabet gibi her türlü olumsuz sağlık sonucu riskini azaltma açısından hem DASH hem de Med diyetlerinin sağlık yararlarını gösteren sonsuz sayıda çalışma var” diye ekledi. .

“Diyet” için daha sürdürülebilir bir yaklaşım

birinde 2020 EğitimiAraştırmacılar, aşırı kilolu veya obez olan yaklaşık 22.000 yetişkini içeren 121 çalışmayı analiz ettiler.

Katılımcılar, DASH ve Akdeniz diyetleri de dahil olmak üzere 14 popüler diyetten birini ortalama 6 ay, 1 yıllık takip ile uyguladılar.

Kan basıncı ve kolesterol seviyelerindeki genel sağlık iyileştirmelerinin uzun vadede sürdürülebilir olmadığı tespit edilmiş olsa da, kayda değer bir istisna vardı: Akdeniz diyeti sırasında azalan LDL (“kötü”) kolesterol seviyeleri 1 yıl sonra da devam etti.

Beslenme uzmanları, Akdeniz ve DASH diyetlerinin takip edilmesi daha kolay olduğu için uzun vadede daha başarılı olduğunu öne sürüyor.

Kirkpatrick, “Her iki diyetin (ve bunların kombinasyonu olan MIND diyetinin) uzun vadede sürdürülmesi kolaydır ve kronik hastalıklarda bir azalma ile ilişkilidir” dedi. “MIND Diyeti çok güçlü verilere sahip ve hastalarımın çoğu için takip edilmesi daha kolay olma eğiliminde.

“Bitkilere, yağsız kümes hayvanlarına, zeytinyağına vb. ağırlıklı vurgu yapan Med ve DASH kombinasyonu. [Ten healthy foods] ve beş sağlıksız yiyecek, yani tatlılar ve hamur işleri, kızarmış yiyecekler, tereyağı, peynir ve et, ”diye ekledi Kirkpatrick.

Uzmanlar, diyetinize taze meyve, kepekli tahıllar ve yağlı balık gibi belirli yiyecekleri eklemenin, yiyecekleri ortadan kaldırıp kısıtlamaktan daha sürdürülebilir bir strateji olduğunu söylüyor.

Passerrello, “DASH ve Akdeniz diyetleri, hem yeme alışkanlıklarında değişiklikler içeriyor hem de birçok insanın ihtiyaçlarını karşılamak için esnek.” Dedi.

“Ayrıca, sağlığı iyileştirmek için hangi yiyeceklere ve alışkanlıklara odaklanabileceğimize dair varlıklara dayalı bir yaklaşımla uyumlu hale geliyorlar, bu da onları takip etmeyi daha kolay ve eksik bir yaklaşımdan veya kaçınılması gereken yiyeceklerden daha çekici kılıyor.”

De Santis de aynı fikirde.

“En az dolambaçlı, en az kısıtlayıcı ve en sürdürülebilir ‘diyetler’ arasında yer alıyorlar çünkü sadece mantığa dayanıyorlar ve kısıtlamak yerine çok çeşitli gıda gruplarını içeriyorlar” dedi.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirecek ipuçları

De Santis, “Med diyeti, ‘ortalama Amerikan’ diyeti ile veganizm arasında esasen yarı yoldadır” dedi.

“Kimse vegan, vejeteryan ve hatta pesketaryen olmanız gerektiğini söylemiyor, ancak bir taneden fazla yerseniz [like the Med diet prescribes]senin yararına olacak,” dedi De Santis.

Ancak, uzun vadeli değişim bir gecede olmaz.

“Yavaş ol,” diye tavsiyede bulundu Kirkpatrick. “Aynı anda çok fazla değişiklik yapmak, sürdürmek zor olabilir.”

OKU  Tip 1 diyabet: Pankreas naklinin yararları ve sınırlamaları

Tam gıda diyetine bağlı kalmanızı ve en çok değiştirmeniz gereken şeyi belirlemenizi önerir.

“Ardından, başka bir davranış değişikliğine geçmeden önce önümüzdeki 6 hafta boyunca buna odaklanın” dedi.

DASH diyeti ve özellikle alkol tüketimini azaltmak söz konusu olduğunda, Kirkpatrick müşterilerinin tüketim günlerini sınırlamasını (örneğin, yalnızca hafta sonları içmeyi) ve bunun yerine bir markadan beyaz şarapla karıştırılmış seltzer suyu gibi alkolsüz ve daha düşük alkollü seçenekleri denemesini ister. bütün bardak Beyaz şarap.

Passerrello, 2021 Ulusal Beslenme Ayı ve “Tabağınızı Kişiselleştirin” sloganını izleyerek de destek bulabilirsiniz.

“Her tabak farklı görünecek ve kendi tabaklarımız günden güne ve öğünden öğüne farklı görünecek ki bu beklendiği gibi” dedi.

“Yiyecek gruplarının dahil edilmesi için öneriler içeren bir plana erişebileceğiniz ve bu önerilere hangi yiyeceklerin uyduğunu seçebileceğiniz yeniden tasarlanan MyPlate sitesine göz atın” diye ekledi.

Kalıcı değişikliği nasıl yapacağınızdan hala emin değil misiniz?

Passerrello, “Tabağınızı nasıl kişiselleştireceğinizden emin değilseniz, yeme felsefenize uygun kayıtlı bir diyetisyen veya beslenme uzmanıyla görüşün” dedi.

Yeni sağlık trendleri

Beslenme uzmanları, belirli beslenme alışkanlıklarının ötesinde, daha az et, daha az alkol ve daha az şeker tüketimi yönünde ortaya çıkan sağlık trendlerini görüyor.

Uzmanlar, beslenme kılavuzlarından destek olmamasına rağmen insanların bu alanlarda olumlu adımlar attığını söylüyor.

Aralık 2020’de federal yetkililer Amerikalılar için 2020-2025 Diyet Yönergeleri. Bazı kuruluşlar tarafından eleştirilen bir hareket olan önerilen alkol ve şeker alımlarında azalmayı içermediler.

Amerikan Enstitüsü, Kanser için yaptığı açıklamada, “Beslenme Yönergeleri Danışma Komitesi’nin bilimsel raporu, mevcut kanıtların, erkekler için alkol yönergesinde, kadınlar için önerilen sınırı karşılamak için günde bir içkiden fazla içmeyecek şekilde bir artışı garanti ettiğini buldu.” Dedi. Araştırma. “AICR, kanseri önlemenin en iyi yolunun alkol almamak olduğunu öneriyor.”

Bu değişikliklerin gerçekleşmemesine ve endüstri baskısının bir açıklama olarak gösterilmesine rağmen, uzmanlar hala bitki bazlı, düşük şekerli ve alkolsüz yaşam tarzlarına artan ilgiye dikkat çekiyor.

Kirkpatrick, “Hastalarımda daha az içme eğilimi görüyorum” dedi. “Aralıklı oruç ve özellikle zamanla sınırlı yemek yeme de trend oluyor.”

Passerrello, “Trendler, bağışıklık fonksiyonumuzu desteklemek ve hem zihinsel hem de bağırsak sağlığımızı iyileştirmek için gıdalara ve yeme alışkanlıklarına odaklanıyor” dedi.

“Tüketiciler hala daha az şeker ve daha az kırmızı et yemekle ilgileniyorlar, ancak bununla farklı bir şekilde ilgileniyorlar. Daha fazla şekersiz içeceklere (soda gibi) odaklanmak ve onları daha fazla etsiz yemek yemeye iten esnek bir yaklaşım” dedi. “Ayrıca yemek kültürünü suçlamak gibi hoş bir eğilim görüyorum.

Passerrello, “Müşterilerim ve tüketiciler, benzer şekilde, herhangi bir ağırlıktan çok genel sağlıklarına ve esenliklerine odaklanıyorlar” diye ekledi. “Gibi bir gıdadan kaçınmak için yaşamı tehdit eden bir neden olmadıkça, B. gıda alerjisi, tüm gıdalar sığabilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir