Sağlık

Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Pinterest’te paylaş
Cara Brostrom/Stocksy United
 • Maruziyetten bir kişi öldü Naegleria fowleri“beyin yiyen amip” olarak da bilinir.
 • Kişi maruz kaldığında sinüs lavajı kullanıyor olabilir.
 • ile enfeksiyon Naegleria fowleri nadirdir ve yalnızca amiple kirlenmiş su buruna kaçtığında oluşur.

Güneybatı Florida’da bir kişi hastalığa yakalandıktan sonra öldü Naegleria fowleri“beyin yiyen amip” olarak bilinir.

Charlotte County’deki Florida Sağlık Departmanı 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada, enfeksiyonun “muhtemelen musluk suyu kullanılarak sinüs sulamanın bir sonucu olarak ortaya çıktığını” söyledi. basın bülteni.

Bakanlık bunu Perşembe günü adresine e-postayla gönderilen bir açıklamada doğruladı. CNN kimliği belirsiz kişinin öldüğünü ve yetkililerin olayı soruşturmaya devam ettiğini söyledi.

Bakanlık, enfeksiyonun bulaştığını vurguladı. Naegleria fowleri nadirdir ve yalnızca amiple kirlenmiş su buruna kaçtığında oluşur.

Sağlık yetkilileri, “Musluk suyu içerek enfekte olamazsınız” diye ekledi.

Naegleria fowleri enfeksiyonu nedir?

Naegleria fowleri genellikle göller, nehirler ve kaplıcalar gibi ılık tatlı sularda ve toprakta yaşayan bir amip – tek hücreli bir organizmadır.

Amip içeren su burnunuza yükselirse, organizma beyne gidebilir ve birincil amebik meningoensefalit (PAM) adı verilen neredeyse her zaman ölümcül bir beyin enfeksiyonuna neden olabilir.

Bu enfeksiyon nadirdir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) listelenmiş 1962 ile 2022 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 157 PAM vakası.

Ajans, çoğu vakanın 14 yaşın altındaki erkeklerde meydana geldiğini söyledi. raporlar.

PAM’in ilk semptomları baş ağrısı, ateş, mide bulantısı veya kusmayı içerebilir ve tipik olarak enfeksiyondan yaklaşık 5 gün sonra başlar (ancak 1 ila 12 gün içinde herhangi bir zamanda başlayabilir).

Daha sonraki belirtiler arasında boyun tutulması, kafa karışıklığı, insanlar ve çevre hakkında farkındalık eksikliği, nöbetler, halüsinasyonlar ve koma yer alabilir.

Hastalık hızla ilerler ve genellikle semptomların başlamasından itibaren ortalama beş gün içinde ölüme yol açar. CDC diyor.

2021 itibariyle, bu enfeksiyondan sadece dört kişi hayatta kaldı, raporlar CDC.

belirtileri Naegleria fowleri Enfeksiyonlar şunlara benzer: bakteriyel menenjit.

San Diego, California Üniversitesi’ndeki Skaggs Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu’nda doçent olan PhD Anjan Debnath, semptomların bu şekilde örtüşmesinin bazen tedavinin başlamasını geciktirebileceğini söyledi. Naegleria fowleriçünkü doktorlar önce bir hastayı bakteriyel veya viral menenjit için tedavi etmeye çalışabilirler.

Ancak doktorlar teşhis koyduğunda da Naegleria fowleri Erken enfekte olursa, etkili tedavilerin olmaması hastanın ölümüyle sonuçlanabileceğini söyledi.

Şu anda enfeksiyon işlem görmüş antifungal, antibiyotik ve antiinflamatuar ilaçların bir kombinasyonu ile.

“Bu ilaçların hiçbiri FDA onaylı değil. Naegleria fowleri‘ dedi Debnath, ‘farklı endikasyonlar için onaylanmış olmalarına rağmen.’

OKU  Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Ayrıca, “bu enfeksiyonu tekdüze bir şekilde tedavi edebilecek bir ‘sihirli mermi’ yok” dedi.

Debnath’ın araştırmasının odak noktası, tek başına veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde ideal olarak daha az toksik yan etki ile bu enfeksiyonu tedavi edecek bir ilaç bulmaktır.

Bunun gerçekleşmesi için, bu tür araştırmaları desteklemek için ek fonlara ihtiyaç vardır.

Enfeksiyon nasıl oluşur?

ile enfeksiyonlar Naegleria fowleri amip içeren su buruna kaçtığında meydana gelebilir, örn. B. Bir kişi yüzmeye gittiğinde veya kafasını göllere, nehirlere veya kaplıcalara daldırdığında.

Çok ender durumlarda, insanlar kötü bakımlı havuzlardan, çocuk havuzlarından veya sörf parklarından kapmışlardır. CDC diyorsuda yeterince klor olmayanlar gibi.

İnsanlar da enfekte olabilir Naegleria fowleri dini uygulamalar sırasında sinüslerini yıkamak veya burunlarını temizlemek için kirli musluk suyu kullandıklarında.

Debnath, bulaşmanın tek yolunun Naegleria fowleri burundan geçer.

“içtiğin zaman [contaminated] Su, hiçbir şey olmaz” dedi, “çünkü mide asidiniz amipleri öldürür.”

Ayrıca enfeksiyon bir kişiden diğerine bulaşamaz.

Birçok yerde bulunmasına rağmen, bu amip termofilik bir organizmadır, bu nedenle en iyi 115°F gibi yüksek sıcaklıklarda gelişir.

Debnath, “Sıcaklık, özellikle Teksas ve Florida gibi eyaletlerde yaz aylarında 100 derece F’nin üzerine çıktığında, bu organizmanın göllerde, nehirlerde ve kaplıcalarda daha yüksek sayılarını görebilirsiniz.” Dedi.

Bununla birlikte, amip suda daha düşük sıcaklıklarda da bulunabilir, ancak daha sıcak suda olduğu kadar hızlı çoğalmaz, dedi.

CDC’den alınan veriler bunların enfeksiyon olduğunu gösteriyor daha sık güney ve batı eyaletlerinde, doğuda Minnesota ve Maryland kadar batıda rapor edilmiş olsalar da.

Uzun vadeli trendler tavsiye etmek aralığı Naegleria fowleri muhtemelen iklim değişikliği nedeniyle daha yüksek sıcaklıkların sonucu olarak son yıllarda kuzeye doğru genişledi.

Göl ve nehirlerdeki suların daha sıcak olduğu ve daha fazla insanın yüzdüğü yaz aylarında enfeksiyonlar daha sık görülür.

Debnath birini görmenin olağandışı olduğunu söyledi. Naegleria fowleri Şubat ayında Florida’da enfeksiyon. Son vakadan önce, CDC dahil etmemişti ülkedeki tüm vakalar Aralık’tan Mart’a kadar.

Sinüs İrigasyonu Nasıl Güvenle Kullanılır?

Birçok kişi tıkalı burun pasajlarını temizlemek ve nefes almalarını kolaylaştırmak için sinüs irigasyonunu kullanır. Bu genellikle tıkalı sinüsleri, soğuk algınlığı ve alerjileri tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca kuru iç ortam havasına maruz kalan burun pasajlarını nemlendirir.

Bu, burun pasajlarını salin veya tuzlu su solüsyonuyla yıkamak için bir burun yıkama cihazı kullanılarak yapılır. Bu cihazlar arasında çaydanlık şeklinde neti kaplar, balon şırıngalar, sıkılabilir şişeler ve su darbesi yapan pille çalışan cihazlar bulunur.

OKU  Zepbound kilo verme ilacı yakında eve teslimat hizmetiyle satışa sunulacak

Dr. Salt Lake City’deki Utah Sağlık Üniversitesi’nde rinolog ve yardımcı doçent olan Kristine Smith.

O vurguladı Naegleria fowleri Sinüs lavajından kaynaklanan enfeksiyon “olağanüstü derecede nadirdir”.

2012 ile 2021 arasında, CDC kaydetti sadece iki enfeksiyon Sinüslerini kirli musluk suyuyla yıkayan insanlarla ilişkilidir.

O dönemdeki 31 vakanın çoğu, bir arka bahçe kaydırağında kullanılan kirli musluk suyundan enfekte olan bir kişi de dahil olmak üzere, eğlence suyuyla temasla ilgiliydi.

Smith, “Ancak uyarı, insanların damıtılmış, steril veya önceden kaynatılmış su kullanması gerektiğidir” dedi.

Damıtılmış ve steril su ticari olarak satılmaktadır.

Musluk suyu olmalıdır en az 1 dakika pişirilir ve kullanmadan önce soğutulur. 6.500 fitin üzerindeki rakımlarda su en az 3 dakika kaynatılmalıdır.

Smith, “Kaynatma, suda bulunan herhangi bir bakteri veya amipleri öldürecektir” dedi.

Daha önce kaynamış su temiz, kapalı bir kapta saklanmalı ve 24 saat içerisinde kullanılmalıdır.

Smith, başka bir seçeneğin de zararlı organizmaları uzaklaştırmak için tasarlanmış bir su filtresinden geçirilen musluk suyunu kullanmak olduğunu söyledi.

bu filtre “NSF 53” veya “NSF 58” olarak işaretlenmeli veya mutlak gözenek boyutu 1 mikron veya daha küçük olmalıdır.

Smith, “İnsanların evlerindeki yeni buzdolaplarının çoğunda bu boyutta su filtreleri var” dedi. “Böylece insanlar sinüs yıkamaları için yüksek filtrelemeli buzdolabından gelen suyu kullanabilirler.”

Bu sizi ılık tatlı suda güvende tutacaktır.

Göller ve nehirler gibi ılık, tatlı sularda, bir risk olduğu “her zaman varsayılmalıdır”. Naegleria fowleri enfeksiyon CDC uyardı.

Ajans, “Enfeksiyonu önlemenin tek kesin yolu, özellikle yaz aylarında ılık tatlı suda suyla ilgili faaliyetlerden kaçınmaktır” diyor.

yüzmek istersen yapabilirsin riskinizi azaltın Suyun burnunuzdan yukarı çıkmasını engellemeye çalışan bir enfeksiyon, örn. ile:

 • Özellikle yaz aylarında sıcak tatlı suya dalmaktan veya atlamaktan kaçının.
 • Ilık tatlı suda burnunuzu kapalı tutun veya su altına girerken burun klipsleri kullanın veya başınızı suyun üstünde tutun.
 • Başınızı işlenmemiş kaplıcalara ve jeotermal sulara daldırmaktan kaçının.
 • Amiplerin bu tortuda yaşama olasılığı daha yüksek olduğundan, sığ, ılık tatlı suda tortuyu çalkalamaktan veya kazmaktan kaçının.

Ayrıca Florida Sağlık Bakanlığı tavsiye eder aşağıdaki:

 • Yüzünüzü yıkarken, duş alırken, banyo yaparken veya sert plastik veya bahçe tasları kullanırken burnunuza su kaçmasına izin vermeyin.
 • Çocukların gözetimsiz olarak sprinkler veya hortumlarla oynamasına izin vermeyin, kaydıraklardan veya burunlarına su gelebilecek diğer faaliyetlerden kaçının.
 • Arka bahçedeki yüzme havuzlarını kullanımdan önce ve sonra yeterince sterilize edin.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Pinterest’te paylaş
Cara Brostrom/Stocksy United
 • Maruziyetten bir kişi öldü Naegleria fowleri“beyin yiyen amip” olarak da bilinir.
 • Kişi maruz kaldığında sinüs lavajı kullanıyor olabilir.
 • ile enfeksiyon Naegleria fowleri nadirdir ve yalnızca amiple kirlenmiş su buruna kaçtığında oluşur.

Güneybatı Florida’da bir kişi hastalığa yakalandıktan sonra öldü Naegleria fowleri“beyin yiyen amip” olarak bilinir.

Charlotte County’deki Florida Sağlık Departmanı 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada, enfeksiyonun “muhtemelen musluk suyu kullanılarak sinüs sulamanın bir sonucu olarak ortaya çıktığını” söyledi. basın bülteni.

Bakanlık bunu Perşembe günü adresine e-postayla gönderilen bir açıklamada doğruladı. CNN kimliği belirsiz kişinin öldüğünü ve yetkililerin olayı soruşturmaya devam ettiğini söyledi.

Bakanlık, enfeksiyonun bulaştığını vurguladı. Naegleria fowleri nadirdir ve yalnızca amiple kirlenmiş su buruna kaçtığında oluşur.

Sağlık yetkilileri, “Musluk suyu içerek enfekte olamazsınız” diye ekledi.

Naegleria fowleri enfeksiyonu nedir?

Naegleria fowleri genellikle göller, nehirler ve kaplıcalar gibi ılık tatlı sularda ve toprakta yaşayan bir amip – tek hücreli bir organizmadır.

Amip içeren su burnunuza yükselirse, organizma beyne gidebilir ve birincil amebik meningoensefalit (PAM) adı verilen neredeyse her zaman ölümcül bir beyin enfeksiyonuna neden olabilir.

Bu enfeksiyon nadirdir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) listelenmiş 1962 ile 2022 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 157 PAM vakası.

Ajans, çoğu vakanın 14 yaşın altındaki erkeklerde meydana geldiğini söyledi. raporlar.

PAM’in ilk semptomları baş ağrısı, ateş, mide bulantısı veya kusmayı içerebilir ve tipik olarak enfeksiyondan yaklaşık 5 gün sonra başlar (ancak 1 ila 12 gün içinde herhangi bir zamanda başlayabilir).

Daha sonraki belirtiler arasında boyun tutulması, kafa karışıklığı, insanlar ve çevre hakkında farkındalık eksikliği, nöbetler, halüsinasyonlar ve koma yer alabilir.

Hastalık hızla ilerler ve genellikle semptomların başlamasından itibaren ortalama beş gün içinde ölüme yol açar. CDC diyor.

2021 itibariyle, bu enfeksiyondan sadece dört kişi hayatta kaldı, raporlar CDC.

belirtileri Naegleria fowleri Enfeksiyonlar şunlara benzer: bakteriyel menenjit.

San Diego, California Üniversitesi’ndeki Skaggs Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu’nda doçent olan PhD Anjan Debnath, semptomların bu şekilde örtüşmesinin bazen tedavinin başlamasını geciktirebileceğini söyledi. Naegleria fowleriçünkü doktorlar önce bir hastayı bakteriyel veya viral menenjit için tedavi etmeye çalışabilirler.

Ancak doktorlar teşhis koyduğunda da Naegleria fowleri Erken enfekte olursa, etkili tedavilerin olmaması hastanın ölümüyle sonuçlanabileceğini söyledi.

Şu anda enfeksiyon işlem görmüş antifungal, antibiyotik ve antiinflamatuar ilaçların bir kombinasyonu ile.

“Bu ilaçların hiçbiri FDA onaylı değil. Naegleria fowleri‘ dedi Debnath, ‘farklı endikasyonlar için onaylanmış olmalarına rağmen.’

OKU  Kadınlarda atriyal fibrilasyon: Kardiyak aritmilerde östrojenin oynayabileceği rol

Ayrıca, “bu enfeksiyonu tekdüze bir şekilde tedavi edebilecek bir ‘sihirli mermi’ yok” dedi.

Debnath’ın araştırmasının odak noktası, tek başına veya diğer ilaçlarla kombinasyon halinde ideal olarak daha az toksik yan etki ile bu enfeksiyonu tedavi edecek bir ilaç bulmaktır.

Bunun gerçekleşmesi için, bu tür araştırmaları desteklemek için ek fonlara ihtiyaç vardır.

Enfeksiyon nasıl oluşur?

ile enfeksiyonlar Naegleria fowleri amip içeren su buruna kaçtığında meydana gelebilir, örn. B. Bir kişi yüzmeye gittiğinde veya kafasını göllere, nehirlere veya kaplıcalara daldırdığında.

Çok ender durumlarda, insanlar kötü bakımlı havuzlardan, çocuk havuzlarından veya sörf parklarından kapmışlardır. CDC diyorsuda yeterince klor olmayanlar gibi.

İnsanlar da enfekte olabilir Naegleria fowleri dini uygulamalar sırasında sinüslerini yıkamak veya burunlarını temizlemek için kirli musluk suyu kullandıklarında.

Debnath, bulaşmanın tek yolunun Naegleria fowleri burundan geçer.

“içtiğin zaman [contaminated] Su, hiçbir şey olmaz” dedi, “çünkü mide asidiniz amipleri öldürür.”

Ayrıca enfeksiyon bir kişiden diğerine bulaşamaz.

Birçok yerde bulunmasına rağmen, bu amip termofilik bir organizmadır, bu nedenle en iyi 115°F gibi yüksek sıcaklıklarda gelişir.

Debnath, “Sıcaklık, özellikle Teksas ve Florida gibi eyaletlerde yaz aylarında 100 derece F’nin üzerine çıktığında, bu organizmanın göllerde, nehirlerde ve kaplıcalarda daha yüksek sayılarını görebilirsiniz.” Dedi.

Bununla birlikte, amip suda daha düşük sıcaklıklarda da bulunabilir, ancak daha sıcak suda olduğu kadar hızlı çoğalmaz, dedi.

CDC’den alınan veriler bunların enfeksiyon olduğunu gösteriyor daha sık güney ve batı eyaletlerinde, doğuda Minnesota ve Maryland kadar batıda rapor edilmiş olsalar da.

Uzun vadeli trendler tavsiye etmek aralığı Naegleria fowleri muhtemelen iklim değişikliği nedeniyle daha yüksek sıcaklıkların sonucu olarak son yıllarda kuzeye doğru genişledi.

Göl ve nehirlerdeki suların daha sıcak olduğu ve daha fazla insanın yüzdüğü yaz aylarında enfeksiyonlar daha sık görülür.

Debnath birini görmenin olağandışı olduğunu söyledi. Naegleria fowleri Şubat ayında Florida’da enfeksiyon. Son vakadan önce, CDC dahil etmemişti ülkedeki tüm vakalar Aralık’tan Mart’a kadar.

Sinüs İrigasyonu Nasıl Güvenle Kullanılır?

Birçok kişi tıkalı burun pasajlarını temizlemek ve nefes almalarını kolaylaştırmak için sinüs irigasyonunu kullanır. Bu genellikle tıkalı sinüsleri, soğuk algınlığı ve alerjileri tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca kuru iç ortam havasına maruz kalan burun pasajlarını nemlendirir.

Bu, burun pasajlarını salin veya tuzlu su solüsyonuyla yıkamak için bir burun yıkama cihazı kullanılarak yapılır. Bu cihazlar arasında çaydanlık şeklinde neti kaplar, balon şırıngalar, sıkılabilir şişeler ve su darbesi yapan pille çalışan cihazlar bulunur.

OKU  Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Dr. Salt Lake City’deki Utah Sağlık Üniversitesi’nde rinolog ve yardımcı doçent olan Kristine Smith.

O vurguladı Naegleria fowleri Sinüs lavajından kaynaklanan enfeksiyon “olağanüstü derecede nadirdir”.

2012 ile 2021 arasında, CDC kaydetti sadece iki enfeksiyon Sinüslerini kirli musluk suyuyla yıkayan insanlarla ilişkilidir.

O dönemdeki 31 vakanın çoğu, bir arka bahçe kaydırağında kullanılan kirli musluk suyundan enfekte olan bir kişi de dahil olmak üzere, eğlence suyuyla temasla ilgiliydi.

Smith, “Ancak uyarı, insanların damıtılmış, steril veya önceden kaynatılmış su kullanması gerektiğidir” dedi.

Damıtılmış ve steril su ticari olarak satılmaktadır.

Musluk suyu olmalıdır en az 1 dakika pişirilir ve kullanmadan önce soğutulur. 6.500 fitin üzerindeki rakımlarda su en az 3 dakika kaynatılmalıdır.

Smith, “Kaynatma, suda bulunan herhangi bir bakteri veya amipleri öldürecektir” dedi.

Daha önce kaynamış su temiz, kapalı bir kapta saklanmalı ve 24 saat içerisinde kullanılmalıdır.

Smith, başka bir seçeneğin de zararlı organizmaları uzaklaştırmak için tasarlanmış bir su filtresinden geçirilen musluk suyunu kullanmak olduğunu söyledi.

bu filtre “NSF 53” veya “NSF 58” olarak işaretlenmeli veya mutlak gözenek boyutu 1 mikron veya daha küçük olmalıdır.

Smith, “İnsanların evlerindeki yeni buzdolaplarının çoğunda bu boyutta su filtreleri var” dedi. “Böylece insanlar sinüs yıkamaları için yüksek filtrelemeli buzdolabından gelen suyu kullanabilirler.”

Bu sizi ılık tatlı suda güvende tutacaktır.

Göller ve nehirler gibi ılık, tatlı sularda, bir risk olduğu “her zaman varsayılmalıdır”. Naegleria fowleri enfeksiyon CDC uyardı.

Ajans, “Enfeksiyonu önlemenin tek kesin yolu, özellikle yaz aylarında ılık tatlı suda su ile ilgili faaliyetlerden kaçınmaktır” diyor.

yüzmek istersen yapabilirsin riskinizi azaltın Suyun burnunuzdan yukarı çıkmasını engellemeye çalışan bir enfeksiyon, örn. ile:

 • Özellikle yaz aylarında sıcak tatlı suya dalmaktan veya atlamaktan kaçının.
 • Ilık tatlı suda burnunuzu kapalı tutun veya su altına girerken burun klipsleri kullanın veya başınızı suyun üstünde tutun.
 • Başınızı işlenmemiş kaplıcalara ve jeotermal sulara daldırmaktan kaçının.
 • Amiplerin bu tortuda yaşama olasılığı daha yüksek olduğundan, sığ, ılık tatlı suda tortuyu çalkalamaktan veya kazmaktan kaçının.

Ayrıca Florida Sağlık Bakanlığı tavsiye eder aşağıdaki:

 • Yüzünüzü yıkarken, duş alırken, banyo yaparken veya sert plastik veya bahçe tasları kullanırken burnunuza su kaçmasına izin vermeyin.
 • Çocukların gözetimsiz olarak sprinkler veya hortumlarla oynamasına izin vermeyin, kaydıraklardan veya burunlarına su gelebilecek diğer faaliyetlerden kaçının.
 • Arka bahçedeki yüzme havuzlarını kullanımdan önce ve sonra yeterince sterilize edin.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir