Sağlık

Tip 1 diyabet: Araştırmacılar diyet ve egzersiz konusunda daha fazla rehberlik istiyor

Tip 1 diyabet: Araştırmacılar diyet ve egzersiz konusunda daha fazla rehberlik istiyor

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, tip 1 diyabetli kişiler için kan şekeri düzeylerini izlemenin önemli olduğunu söylüyor. nattrass/Getty Images
 • Araştırmacılar, tip 1 diyabetli kişilerin sadece yarısının yeterli yaşam tarzı tavsiyesi aldığını söylüyor.
 • Sağlık uzmanlarının tip 1 diyabetli kişilere diyet ve egzersiz hakkında daha fazla bilgi vermelerini tavsiye ediyorlar.
 • Uzmanlar, porsiyon kontrollü sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersizin tip 1 diyabeti yönetmek için önemli olduğunu söylüyor.

Tip 1 diyabetli kişilerde aşırı kilolu veya obez olmak yaygındır.

Ancak bugün gazetede yayınlanan bir araştırmaya göre, bunların sadece yarısı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda tavsiye alıyor veya kilolarını artırabilecek davranışlar sergiliyor. Dahiliye Yıllıkları.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, tip 1 diyabeti olan ve olmayan yetişkinlerin aşırı kilolu veya obez olma oranlarının aynı olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, tip 1 diyabetli kişilerin yaşam tarzı değişikliği önerilerini diyabetsiz insanlardan daha sık, ancak tip 2 diyabetli insanlardan daha az aldıklarını da sözlerine ekledi.

Dr. Kathleen Wyne, bir endokrinolog ve Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde iç hastalıkları klinik profesörü.

Tip 1 diyabet kilo çalışmasında araştırmacıların keşfettiği şey

Araştırmacılar analiz etti Ulusal Sağlık Görüşme Anketi 128.571 hamile olmayan yetişkinden elde edilen veriler.

Bulguları şunları içeriyordu:

 • 2016 ile 2021 arasında diyabeti olmayan yetişkinlerin %64’ü fazla kilolu veya obezdi
 • Tip 1 diyabetli yetişkinlerin %62’si aşırı kilolu veya obezdi
 • Tip 2 diyabetli kişilerin %86’sı aşırı kilolu veya obezdi

Tip 1 diyabetli kişilerin kilolarını kontrol etmek için artan aktivite veya günlük kalorileri azaltma olasılığı en düşüktü.

“Aşırı kilo ve obezite, tip 2 diyabet gelişiminde önemli faktörlerdir. Bununla birlikte, tip 1 diyabetli hastalarda diyet ve egzersiz hala çok önemlidir” dedi. David Cutler, California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezinde birinci basamak hekimi.

Araştırmacılar, bireysel hasta eğitimini vurgulayan daha kapsamlı klinik kılavuzlar geliştirmenin, tip 1 diyabetli kişilerde kilo yönetimini iyileştirebileceğini söyledi.

kilonuzu nasıl ölçersiniz

Vücut kitle indeksi (VKİ), eksiklikleri ve sınırlamaları olmasına rağmen, sağlıklı bir kiloyu ölçmek için kullanılan araçlardan biridir.

BT karşılaştırır Boyunuz ile kilonuz bir skorla birlikte gelir.

Aşağıdaki tablo BMI ve ağırlık durumunu listeler:

zayıf18.5’ten az
Normal18.5-24.9
kilolu25.-29.9
şişmanlık30 veya daha fazla

Bununla birlikte, BMI yalnızca bir faktördür.

Göbek yağları da çok önemlidir.

Visseral yağ da önemlidir. İç organları çevreleyen derin karın yağıdır. Harvard Health’e göre, çok miktarda varsa, kardiyovasküler hastalık, diyabet ve diğer sağlık sorunları için yüksek risk altındasınız.

OKU  Yasal esrar yayıldıkça, giderek daha fazla çocuk yenilebilir maddelerden hastalanıyor

Bel ölçüsü 35 inçten fazla olan kadınlar ve bel ölçüsü 40 inçten fazla olan erkekler sağlık sorunları açısından daha yüksek risk altındadır. HKM.

Sağlıklı bir beslenme planı geliştirmek

American Diabetes Association’a göre, çoğu insan için kilo vermenin anahtarı egzersiz, sağlıklı beslenme ve porsiyon kontrolünün doğru kombinasyonunu bulmaktır.

Wyne, Healthline’a “Uygulamamda, beslenme uzmanlarımızı ve diyabet eğitimcilerimizi kilo alımını önleme ve kilo vermeyi kolaylaştırma tartışmasının önemli bir parçası olarak görüyoruz” dedi. “Tip 1 diyabetli kişiler için ‘diyet’ önermiyoruz. Sağlıklı beslenmeyi öneriyoruz. Bir kişi diyet yönergelerini arzu ederse, “kalp sağlığına uygun” diyet planları öneriyoruz, çünkü bunlar kardiyovasküler hastalık riskini artırıyor ve bu, sağlıklı bir yemek yeme şekli.”

Göre Ulusal Sağlık Enstitüsüsağlıklı bir beslenme planı:

 • Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar ve az yağlı veya yağsız süt ürünlerine odaklanır.
 • Protein için yağsız et, balık, kümes hayvanları, fasulye, yumurta ve fındık içerir.
 • Rafine şekerler, sodyum ve trans ve doymuş yağları sınırlar.
 • Sağlıklı porsiyonlara sahiptir.

Çoğu kadın için günde 1.200 ila 1.500 kalori ve çoğu erkek için günde 1.500 ila 1.800 kalori kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Cutler, Healthline’a “Dengeli ve besleyici bir diyet yemek, tip 1 diyabeti yönetmenin önemli bir yönüdür” dedi. “Tip 1 diyabet için ‘en iyi’ bir diyet yoktur çünkü bireysel beslenme ihtiyaçları yaş, cinsiyet, kilo ve aktivite düzeyi gibi faktörlere göre büyük ölçüde değişir.”

Cutler, tip 1 diyabetli kişiler için yararlı olabilecek bazı genel beslenme yönergeleri sunar:

 • Karbonhidrat Alımının İzlenmesi: Karbonhidrat yemek kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Tip 1 diyabetli kişiler, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için makul miktarda karbonhidrat yemeyi hedeflemelidir.
 • Çeşitli besleyici yoğun yiyecekler yiyin: Buna meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar gibi yiyecekler dahildir. Bu gıdalar temel besinleri sağlar ve genel sağlığı desteklemeye yardımcı olabilir.
 • İşlenmiş gıdaların kısıtlanması: İşlenmiş gıdalar genellikle kan şekeri kontrolünü ve genel sağlığı olumsuz etkileyebilecek ilave şekerler ve sağlıksız yağlar bakımından yüksektir.
 • Yüksek lifli gıdaların alımı: Lif, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve sindirimi ve tokluğu artırır. Yüksek lifli gıdalar arasında meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller bulunur.
 • Sulu kalın: Bol su içmek genel sağlık için önemlidir ve ayrıca kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.
OKU  İşte 30 gün boyunca alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Cutler, “Belirli beslenme ihtiyaçlarını karşılayan ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan özelleştirilmiş bir beslenme planı geliştirmek için lisanslı bir diyetisyen veya sağlık uzmanıyla çalışmak önemlidir” diye devam etti. “Tip 1 diyabetli kişiler ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenli olarak izlemeli ve diyetlerini glikoz seviyelerine ve diğer sağlık faktörlerine göre gerektiği gibi ayarlamalıdır.”

Egzersizin Önemi

Fiziksel aktivite sağlık ve esenlik için önemlidir.

bu Amerikan kalp derneği yetişkinler için aşağıdaki aktivite seviyelerini önerir:

 • Haftada 150 dakika orta düzeyde aerobik egzersiz veya 75 dakika şiddetli aktivite veya her ikisinin bir kombinasyonu.
 • Haftada en az iki gün orta ila yüksek yoğunluklu kas geliştirme aktivitesi.
 • Oturarak geçirdiğiniz zamanı azaltın.
 • Haftada en az 300 dakika aktif olmaya çalışın.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, tip 1 diyabetiniz varsa, insülin seviyenizi yediğiniz yiyecek ve aktivite seviyenizle dengelemeniz önemlidir.

Bazı insanlar egzersiz yaptıklarında veya yorucu faaliyetlerde bulunduklarında kan şekerinde düşüş yaşarlar. Aktiviteden önce ve sonra kan şekerini kontrol ederek vücudunuzun nasıl tepki verdiğini öğrenebilir ve ardından insülin dozlarını ayarlayabilirsiniz.

Cutler, Healthline’a “Egzersiz diyabet yönetiminde çok önemli bir rol oynuyor” dedi. “Düzenli fiziksel aktivite kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye, insülin duyarlılığını artırmaya ve diyabetle ilgili çeşitli komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olur.”

Cutler, egzersizin diyabetli insanlara çeşitli şekillerde fayda sağladığını söyledi:

 • Kan şekeri seviyelerini düzenler: Egzersiz, kas hücrelerinde insülin duyarlılığını ve glikoz alımını artırarak kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.
 • İnsülin duyarlılığını artırır: Düzenli fiziksel aktivite, vücudun insülini etkili bir şekilde kullanma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur, bu da daha iyi kan şekeri kontrolüne yol açabilir.
 • kan basıncını düşürür: Egzersiz, diyabetle ilgili komplikasyonları yönetmede önemli bir faktör olan kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Kardiyovasküler sağlığı artırır: Fiziksel aktivite, kalp hastalığı ve inme riski yüksek olan diyabetli kişiler için önemli olan kalp sağlığını iyileştirebilir.

Cutler, “Egzersizin, dengeli bir diyet ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından reçete edilen ilaçları da içeren kapsamlı bir diyabet yönetim planının parçası olması gerektiğini hatırlamak önemlidir.” Dedi. “Diyabetli kişiler, kendileri için doğru olan egzersiz türünü ve yoğunluğunu belirlemek için sağlık ekipleriyle birlikte çalışmalıdır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir