Sağlık

Beyin tümörü: Tanı ve tedavide son gelişmeler

Beyin tümörü: Tanı ve tedavide son gelişmeler

Pinterest’te paylaşın
Araştırmacılar beyin tümörlerinin tanı ve tedavisindeki ilerlemeleri rapor ediyor. Jonathan Kirn/Getty Images
  • Araştırmacılar, beyin tümörlerini tespit etme ve tedavi etmede yeni ilerlemeler kaydedildiğini söylüyor.
  • Uzmanlar, yeni sıvı biyopsi alanının beyin tümörlerini teşhis etmenin daha kolay ve daha güvenli bir yolunu sunduğunu söylüyor.
  • CAR T hücre immünoterapisi de dahil olmak üzere yeni tedavilerin umut vaat ettiğini ekliyorlar.

Beyin tümörleri, tespit edilmesi ve tedavisi en zor kanser türleri arasındadır.

Geleneksel tarama yöntemleri – görüntüleme ve doku biyopsisi – beyin hasarı riski nedeniyle sorunlu olabilir.

Ancak bilim adamlarının beyin tümörlerini daha erken ve daha güvenilir bir şekilde tespit etme ve daha iyi tedaviler bulma çabaları ilerliyor.

Cure Brain Cancer Foundation’ın CEO’su Lance Kawaguchi Healthline’a verdiği demeçte, “İlerleme kaydediyoruz, ancak beyin tümörü sağkalımı 30 yılda artmadı, diğer birçok kanser için hayatta kalma oranları arttı.”

25 yılı aşkın küresel finans ve bankacılık deneyimine sahip bir yönetici olan Kawaguchi için beyin kanseriyle mücadele çabaları kişiseldir.

40 yıldan fazla bir süredir okul öğretmeni olan annesi 2016 yılında kanserden öldüğünde, Kawaguchi hayatını kanser için yeni tedaviler bulmaya ve kanserin erken teşhisini teşvik etmeye adadı.

Beyin kanseri, sunduğu birçok zorluk ve gençler arasında en yaygın ve en ölümcül kanserlerden biri olduğu için öncelik listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Asya Kanser Araştırmaları Fonu’nun da başkanı olan Kawaguchi, “Ailelerin yok edildiğini gördüm” dedi. “Beyin çok karmaşık ve mevcut tedaviler konuşma bozukluklarına yol açabilir. Bazı insanlar nefes alamaz. İle birlikte [central nervous system] ve beyin tümörleri, yaşam kalitesi katlanarak bozuluyor.”

Kawaguchi Vakfı yakın zamanda, laboratuvardan kliniğe ilaç getirmek için dünyanın en büyük klinik beyin tümörü hızlandırıcı programını başlattı.

OKU  Mantar Enfeksiyonu: Candida Auris Vakaları Neden Yükseliyor?

Beyin kanseri ve sıvı biyopsiler

Kawaguchi son zamanlarda kandaki ve vücuttaki kanserin varlığı hakkında önemli bilgiler içeren diğer vücut sıvılarındaki biyobelirteçleri tanımlayan sıvı biyopsilere odaklandı.

“Bu teknolojinin hayat kurtaracağına inanıyorum” dedi.

Sıvı biyopsi hızla büyüyen bir sektör olsa da, beyin tümörleri için sıvı biyopside yalnızca geçen yıl gerçek atılımlar oldu.

doktor Predictive Moleküler Patoloji Laboratuvarı başkanı ve İtalya’nın Napoli Federico II Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nde Uluslararası Likit Biyopsi Derneği’nin bilimsel sekreteri olan Umberto Malapelle, Healthline’a likit biyopsinin laboratuvarda ve çalışmalarda daha iyi ilerlediğini söyledi. tedaviler izleyecektir.

Malapelle, “Beyin tümörleri için sıvı biyopsideki ilerlemeler, moleküler manzarayı daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğinden, yeni ve daha iyi tedavilere yol açabilir.” Dedi.

“Sıvı biyopsi, araştırmacıların tahmine dayalı moleküler patolojinin ötesine geçmesine ve en iyi tedavi seçeneklerini değerlendirmek için klinik olarak ilgili biyobelirteçlerin moleküler durumunu değerlendirmesine olanak tanır” diye ekledi. “Sıvı biyopsi, kanser taramasında, erken teşhiste ve kansere müdahalede kullanılma olasılığının yanı sıra minimal kalıntı hastalığın izlenmesinde de kullanılabileceğini göstermiştir.”

Beyin tümörleri için yeni tanı vaadi

Doktorlar şu anda, çocuklarda en yaygın malign beyin tümörü türü olan medulloblastomu görüntüleme testleri ve doku biyopsileri kullanarak teşhis ediyor.

Bununla birlikte, Maryland’deki Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar, bir kişinin beyin omurilik sıvısını inceleyerek bir medulloblastom varlığını belirlemenin yakında mümkün olabileceğini bildirmektedir.

Ranjan Perera, Ph.D., St. Petersburg, Florida’daki Johns Hopkins All Children’s Hospital’da RNA Biyolojisi Merkezi’nin direktörüdür ve bir kitabın yazarıdır. öğrenmek Bu yılın başlarında Acta Neuropathologica Communications’da yayınlanan medulloblastom hakkında.

Healthline’a bu teknolojinin medulloblastomlu kişilerde beyin omurilik sıvısının ilk kapsamlı, entegre moleküler analizi olduğunu söyledi.

“Bu, hasta sonuçlarını iyileştirmede büyük ve heyecan verici yeni bir adım, ancak gelecekte başarılı araştırma ve tıbbi ilerlemeler için daha fazla finansmana ihtiyaç var” dedi.

OKU  Amazon Rx: Artık sanal bir klinik aracılığıyla kilo kaybı ve saç dökülmesi ilaçları alabilirsiniz

Yeni bir amaca sahip mevcut ilaçlar

Beyin tümörleri için potansiyel bir tedavi olarak CAR-T hücre immünoterapisine yönelik erken araştırmalar da umut vaat etti.

CAR-T, en çok kan kanserlerinin tedavisindeki başarısıyla bilinir.

City of Hope, web sitesinde, “CAR-T’nin vücudun doğal savunmasını beyin tümörlerini yok etmek ve geri gelmelerini önlemek için kullanma potansiyeline sahip olduğunu” belirtiyor.

Bu arada, diffüz büyük B hücreli lenfoma (DLBCL) ve miyelom için onaylanmış oral bir ilaç olan selinexor (Xpovio), Clinical Cancer Research dergisinde yayınlanan klinik deney verilerine göre tekrarlayan glioblastomda olumlu sonuçlar gösteriyor.

“Birkaç tedavinin tekrarlayan glioblastom üzerinde ölçülebilir bir etkisi olduğu düşünüldüğünde, sonuçlar cesaret verici” diyor Dr. Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde baş araştırmacı ve nöroloji profesörü ve Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi/New York-Presbiteryen Nöro-Onkoloji Bölümü başkanı Andrew Lassman bir basın açıklamasında söyledi.

“İlaç, belirli hastalarda bir yanıt ortaya çıkarıyor ve birkaç çalışma hastası, biri 42 aydan daha uzun olmak üzere, 12 aydan fazla selinexor üzerinde kaldı” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir