Sağlık

Cinsel Aktivite Astım Atağını Nasıl Tetikleyebilir?

Cinsel Aktivite Astım Atağını Nasıl Tetikleyebilir?

Pinterest’te paylaşın
Uzmanlar, cinsel aktivitenin solunum düzenlerini ve solunum yollarını etkileyebileceğini söylüyor. Rg Studio/Getty Images
  • Araştırmacılar, cinsel aktivitenin bazı insanlar için astım tetikleyicisi olabileceğini söylüyor.
  • Bunun nedeni, herhangi bir egzersiz gibi seksin de hava yolunu ve nefes alma düzenini etkileyebileceğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, astımı olan kişilerin yakınlarda bir EpiPen bulundurmak da dahil olmak üzere cinsel aktivite sırasında önlem alabileceğini söylüyor.

Yeni araştırmalar, cinsel aktivitenin iki kat merdiven çıkmak gibi olabileceğini ve astımı tetikleyebileceğini bildiriyor.

Araştırmacılar çalışmalarını bugün Kentucky, Louisville’deki Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji (ACAAI) 2022 Yıllık Bilimsel Toplantısında sundular.

Dr., “Astım alevlenmeleriyle ilgili vaka incelemelerinin olası bir neden olarak cinsel aktiviteden söz edip etmediğini araştırmak istedik” dedi. Kaliforniya, Fresno’daki Saint Agnes Tıp Merkezi’nde dahiliye şefi olan Ariel Leung. ve çalışmanın ilk yazarı.

Özet, Alerji Uzmanları Evlilikleri Nasıl Kurtarıyor: Egzersize Bağlı Astım Olarak Sunulan Cinsel İlişki Üzerine Bir İnceleme başlığını taşıyor.

Sonuçlar henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Leung yaptığı açıklamada, “Pek çok insan cinsel aktivitede harcanan enerjinin aşağı yukarı merdiven çıkmaya eşdeğer olduğunun farkında değil” dedi. “Bildirilen vakalar nadirdir, muhtemelen astım krizinden muzdarip olanlar tetikleyiciyi tanımayabilir.”

Cinsel aktivite astım için hafife alınan bir tetikleyici olabilir

Araştırmacılar, astım alevlenmelerinin yetersiz teşhis edilen bir nedeni olarak cinsel ilişkiyle ilgili mevcut literatürü gözden geçirdiler.

Ulusal Tıp Kütüphanesini aradılar PUBMED veritabanı “ilişki VEYA balayı astımı VEYA cinsel davranış VE alerji VEYA alerjik reaksiyon” dahil anahtar kelimeler için.

Araştırmacılar, cinsel aktivitenin çalışmaların gösterdiğinden daha büyük bir tetikleyici olabileceğini buldu.

Çalışmanın ortak yazarlarından biri açıklamada, konunun mahrem doğası nedeniyle durumun eksik bildirilmiş olabileceğini söyledi.

“İnsanlar seksten kaynaklanan bir astım krizi hakkında alerji uzmanlarıyla konuşmaktan kendilerini rahat hissetmeyebilirler” dedi Dr. AM Aminian, Fresno’daki Alerji Enstitüsü’nde alerji uzmanı. “Ancak alerji uzmanları astımın teşhisi, tedavisi ve yönetiminde uzmandır. Bir hastaya gelecekte astım krizinden nasıl kaçınılacağını gösterebilecek biri varsa, o kişinin alerji uzmanı olurdu. Cinsel aktivitenin neden olduğu astım uygun şekilde tanımlanıp tedavi edildiğinde, alerji uzmanları hastalarının yaşam kalitesini daha iyi iyileştirebilir.”

OKU  Dixie D'Amelio Premenstrüel Disfori İle Yaşadığını Açıkladı

Diğer olası astım tetikleyicileri

doktor Morris Nejat, yetişkin ve pediatrik alerji ve immünolojide uzmanlaşmıştır ve New York’ta NY Alerji ve Sinüs Merkezlerinin sahibidir. Healthline’a herhangi bir egzersiz gibi cinsel aktivitenin de vücudu etkileyebileceğini söyledi.

Ancak iş yerinde az bilinen bir alerji de olabilir.

Nejat, “Cinsel aktivite astımı tetikliyorsa iki sorun olabilir” dedi. “Astımınız kontrol altında değilse, diğer herhangi bir egzersiz şekli gibi astımı tetikleyebilir. Astım yönetimini daha iyi anlamak için alerji uzmanınızı görmelisiniz.”

Nejat, “Ayrıca bazı kişilerde meni alerjisi olabilir ve meni ile temas sonucu alerjik reaksiyon meydana gelebilir” dedi. “Anafilaksi kurdeşenleri, nefes almada zorluk, baş dönmesi, sersemlik ve/veya boğazda sıkışmaya şiddetli kaşıntı eşlik edebilir. Bundan şüpheleniliyorsa alerji uzmanınız partnerinizin sperminde deri testi yapabilir.”

Astım hastalarının alabileceği önlemler

Nejat, “Bir hastaya sperm alerjisi teşhisi konulursa, bir EpiPen yaptırmalı ve seçenekleri doktorlarıyla tartışmalıdır” dedi. “Astımlarıysa, astım yönetimini optimize etmek için bir alerji uzmanı görmeliler, böylece astım kötüleşmeden bu aktivitenin tadını çıkarabilirler.”

Ya da lisanslı bir anestezi uzmanı ve çevrimiçi tıp kütüphanesi United Medical Education’ın kurucusu Brian Clark, her ihtimale karşı inhalatörlerini yakınlarda bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Clark, Healthline’a “Seks, kalp atış hızımızın arttığı ve hızla nefes aldığımız yorucu bir egzersizdir” dedi. “Bu, şiddetli nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı solunuma neden olan bir astım reaksiyonunu tetikleyebilir. Böyle bir olay meydana gelirse, yavaşlayın, rahatlatıcı inhaleri kullanın ve bir süre dinlenin. Astım tetikleyicilerini önlemenin en iyi yolu, onlara her zaman iyi bakmaktır.”

Solunum ve cinsel aktivite arasındaki bağlantı

Sarah Melancon bir sosyolog ve seksologdur ve seks danışmanı, araştırmacı ve eğitimci olarak çalışmaktadır. Healthline’a solunum ve cinsel işlevin ortak bir yanı olduğunu söyledi.

OKU  Daha Sağlıklı Bir 2023 İçin Diyet ve Kilo Verme Hakkındaki 4 Efsane Çürütüldü

Melancon, “Nefes alma, cinsel işlev gibi otonom sinir sistemi tarafından kontrol edilir” dedi. Astımın parasempatik sinir sistemi ve hava yollarının daralmasından sorumlu olan vagus sinirinin düzensizliği ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Buna göre, parasempatik sinir sistemi ve vagus siniri ereksiyon, vajinal yağlama ve orgazmda kilit rol oynar – bu nedenle seksin astım krizini tetiklemesi şaşırtıcı değildir.”

Melancon, cinsel sorunlar ve astım arasındaki bağlantının en azından 12. yüzyıla kadar uzandığını da sözlerine ekledi: “Filozof ve doktor Maimonides, genel olarak astım için diğer diyet önerilerinin yanı sıra şiddetli astımlılar için seksten önce bir kase tavuk çorbası önerdiğinde.”

Melancon ayrıca, katılımcıların nefes alamadıkları için seks yapmayı bırakmak zorunda kaldıklarını açıkladıkları 2019 çalışmasına da işaret etti.

Melancon, “Bazıları seks sırasında inhalatörlerini veya nebülizörlerini kullanarak adapte olurken, diğerleri düşünce tarafından itilir” dedi. “Dokuz katılımcıdan beşi, orgazmın şiddetli bronkospazma neden olacağından ve acil yardım gerektireceğinden, endişe yaratacağından ve cinsel zevki sınırlayacağından korkuyordu.

Melancon, “Diğerleri farklı pozisyonlarla deneyler yaptıklarını veya yastıkları destek olarak kullandıklarını bildirdi.” Dedi. “Bazıları bu ayarlamaları olumlu ve eşleriyle yakınlık belirtisi olarak buldu. Bununla birlikte, birçoğu seks yapmak için hayal kırıklığı, suçluluk, kendinden iğrenme ve “kasıtsız baskı” hissetti. Ancak katılımcıların neredeyse hiçbiri konuyu doktorlarıyla tartışmadı.”

ACAII’ye göre, AllergyandAsthmaRelief.org adresinde astım ve astım semptomlarının tedavisi veya bölgenizde bir alerji uzmanı bulma hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir